Namık Ekin Kimdir?

Namık Ekin Kimdir?
25.11.2022 19:43
Emekli SAT komandosu Namık Ekin hakkında bilmek istediğimiz ayrıntılar var. Peki Namık Ekin kimdir, eşi, kızı kimdir, kaç yaşındadır, rütbesi neydi? Namık Ekin ağırlık rekoru, boyu kaçtır, Namık Ekin kaç çocuğu vardır, dünya rekorları nelerdir? İşte merak edilen ayrıntılar.

18 Mart 1943 yılında İstanbul/Üsküdar doğumludur.  Henüz çocuk yaşlarındayken yatılı olarak askeri okula başlamıştır. 1961 yılında astsubay olmuştur. 1963 yılında Deniz Kuvvetlerinde öğretmen Astsubay olarak görev yapmıştır.

Emekli Su Altı Taarruz( SAT )komandosu ve judocudur.

Namık Ekin Eşi Kimdir?

Namık Ekin’in aktif yılları 1963 ve sonrasını kapsamaktadır. Asker ve judocudur. Fatma Fayzullaeva Ekin ile 1973’te evlenmiştir.

Fatma Ekin, Tekstil mühendisi ve piyano hocasıdır. 2 yıl savaş hemşireliği kursu almıştır. Ve böbreklerinden rahatsız olan kızının tedavisi için Fizyoterapistlik eğitimi almıştır. Üniversitede yüksek ve uzun atlama dallarında dereceleri vardır.

Namık Ekin Fatma Ekin’in 2. Eşidir. İlk eşi ile 17 sene evli kalan Fatma Ekin’in ilk evliliğinden biri kız biri erkek 2 çocuğu vardır.

Namık Ekin Kızı Kimdir?

Namık Ekin’in Fatma Ekin ile olan evliliğinden 2 kız çocuğu dünyaya gelmiştir. İsimleri Melek Ebru Ekin ve Name Ekin’dir. Kızları da tıpkı babaları gibi rekortmen sporcular olarak yetişmişlerdir.

Name Ekin Türkiye’nin ilk motosiklet dublörüdür. Motosiklet üzerinde erkek rakipleriyle yarışan ilk kadın sporcudur. Ayrıca dizi, film sahnelerinde başroldeki kadın oyuncu yerine, zor ve teknik isteyen hareketlerin hepsinde Name Ekin yer almaktadır.

2005’de katılmış olduğu bir motosiklet yarışında erkek rakiplerinin arasından sıyrılarak 2.olmuş, almış olduğu bu derece kendisine “Türkiye’nin ilk kadın motosiklet pilotu“  unvanını getirmiştir.

Melek Ebru Ekin ise babası Namık Ekin ile birlikte 3 yaşındayken judo, karate, jimnastik, sualtı gibi sporlara ilgi duymaya başladı ve babasıyla birlikte çalıştı.

2016 yılında İtalya’da gerçekleştirilen, Dünya Vücut Şampiyonası Kongresi’nde WABBA (Dünya Vücut Geliştirme Birliği) tarafından Asbaşkan seçilmiştir.

Namık Ekin Kaç Yaşındadır?

Namık Ekin 1943 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Eski SAT komandosu, judocu ve rekortmendir. 2022 yılı itibari ile 79 yaşındadır.

Namık Ekin Rütbesi Neydi?

Askeri okula 12 yaşındayken girmiştir. Astsubay daha sonrasında da Deniz Komando Öğretmen Astsubay olarak Deniz Kuvvetlerinde öğretmenlik yapmıştır. Emekli SAT komandosudur.

Namık Ekin Ağırlık Rekoru Nedir?

Namık Ekin, 2014 yılında Çanakkale şehitleri anısına bir rekor denemesi daha yapmıştır. Bu rekor bir ağırlık denemesiydi. 24 saatte 379 ton 285 kilo kaldırarak, bir önceki rekor sahibinin skorunu geçmiş ve yeni rekortmen olmuştur.

Namık Ekin Boyu Kaçtır?

Namık Ekin, 1943 İstanbul doğumludur.  1.70 cm boyundadır. Balık burcudur.

Namık Ekin Kaç Çocuğu Var?

Namık Ekin 1973 yılında Fatma Ekin ile evlenmiştir. Bu evliliğinden 2 kız çocuğu dünyaya gelmiştir. İsimleri ise Name Ekin ve Melek Ebru Ekin’dir.

Namık Ekin Dünya Rekorları Nelerdir?

Namık Ekin eski SAT komandosu ayrıca Türkiye’yi judo, jimnastik, sualtı, paraşüt gibi dallarda temsil eden Türk rekortmendir. Namık Ekin ilerleyen yaşına rağmen hala rekor denemeleri yaparak, üleşine ilkleri yaşatmaya devam etmektedir. Bazı rekorları, Guinness rekorlar kitabına çok tehlikeli bulunduğu ve başkalarının da denemesinden korkulduğu için kayıt altına alınmamıştır.

24 saatte, 379 ton 258 kilo kaldırarak dünya rekoru kırmıştır.

2014’de hiç durmadan 4 bin 627 judo atışı yapmış ve yeni bir dünya rekorunu daha kırmıştır.

2009’da alçaktan paraşütle uçma ve en alçakta paraşüt açma rekoru,

2005’de vinçten paraşütle atlama ve bir vinçten paraşütle atlanan en alçak mesafe rekoru,

2011 sualtından hiç çıkmadan 24 saatte 36 bin 800 metre yüzme rekoru.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir