Muhabbet Kuşları Neden Depresyona Girer?

Muhabbet Kuşları Neden Depresyona Girer?
30.12.2022 19:41
Muhabbet kuşları evcil kuş türleridir. Muhabbet kuşları neden depresyona girer, neden dans eder, neden değişik ses çıkarıyor, neden donup kalır? Muhabbet kuşları neden esner, neden el ısırır, neden eşelenir? Gibi muhabbet kuşları hakkında merak edilen soruları araştırdık ve siz değerli okuyucularımız için bu yazımızda derledik.

Evcil kuşlarda depresyonun hem zihinsel hem de fiziksel birçok nedeni vardır. Herhangi bir hastalık veya hasta olmaktan kurtulma kuşun daha az parçalayıcı olmasına neden olur. Kuşunuzun depresyona girmesine yol açabilecek zihinsel ve psikolojik stresler arasında kafes pozisyonunun değiştirilmesi, can sıkıntısı, bir eşin ölümü veya en sevdiği oyuncağın kaybı yer alabilir.

Muhabbet Kuşları Neden Dans Eder?

Erkek muhabbet kuşları, yakındaki dişileri çekmek için dans ederken başlarını aşağı yukarı sallarlar. Bölgedeki dişi muhabbet kuşlarının ilgisini çektiği için çiftleşme dansı diyebiliriz sanırım. Ayrı kafeslere yerleştirilmiş bir dişi ve erkek muhabbet kuşunuz varsa, erkeğin dişinin dikkatini çekmek için küçük bir kafa sallama rutini gerçekleştirme olasılığı yüksektir. Elinizde civciv olmasını istemiyorsanız, bu süre zarfında erkek ve dişiyi birbirinden uzak tutmak iyi bir fikirdir.

Muhabbet Kuşları Neden Değişik Ses Çıkarıyor?

Kulağa rastgele gevezelik gibi gelse de muhabbet kuşları birbirleriyle iletişim kurmak, duygularını ifade etmek ve sürü üyelerini tehlikeye karşı uyarmak için farklı sesler çıkarırlar. Muhabbet kuşları doğal olarak konuşkan kuşlardır, bu nedenle bir muhabbet kuşunun sürekli farklı sesler çıkarmasını beklemelisiniz.

Muhabbet Kuşları Neden Donup Kalır?

Muhabbet kuşunuz koyduğunuz yerde bir süre donup kalıyor ve uçmuyorsa bir şeyden korkmuş olma ihtimali çok yüksektir. Bunun yanı sıra kuşunuzun herhangi bir hastalığı olabilir. ihmal etmeden bir veterinere göstermekte fayda vardır.

Muhabbet Kuşları Neden Esner?

İnsanlar gibi muhabbet kuşları da yorgun oldukları için esnerler. Muhabbet kuşunuzun gece yatma vakti geldiğinde esnediğini gözlemleme olasılığınız daha yüksektir. Muhabbet kuşlarının yorgun olduklarında esnedikleri teorize edilmiştir çünkü bu, vücudun değişen uyanıklık durumuna istemsiz doğal bir tepkidir.

Muhabbet Kuşları Neden El Isırır?

Kuşlar birkaç nedenden dolayı el ısırırlar. İlk günlerde bunun nedeni büyük ihtimalle korkudur. Muhtemelen ilişkide çok hızlı ilerliyorsunuz ve muhabbet kuşu hala elinizi potansiyel bir tehdit olarak görüyor. Bazı kuşlar kafes alanlarını savunur. İronik olarak, bu genellikle onlara parmak eğitimi verdikten sonra olur. Sorun genellikle kuşun sizin yardımınız olmadan kafese girip çıkmasına izin vermekten kaynaklanır. Onu serbest uçuş seansları için dışarı çıkardığınızda, her zaman önce parmağınıza konmasına izin vererek çıkarın ve mümkünse her zaman benzer bir tarzda geri getirin.

Muhabbet Kuşları Neden Eşelenir?

Muhabbet kuşları ara sıra kafesin tabanına inerek tabanı eşeleyebilirler. Bunu yapması kaçmaya çalışması anlamına gelebilir. Bunun yanı sıra acıkmış ve yem arıyor olabilir, kendince oyun oynamak istiyor olabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir