Kedi ve Köpekleri Zehirleyen Bitki Çeşitleri Nelerdir?

Kedi ve Köpekleri Zehirleyen Bitki Çeşitleri Nelerdir?
10.08.2022 14:54
Minik dostlarınız için tehlikeli olabilecek bazı bitki çeşitleri vardır. Bu bitkiler hayati tehlikeye neden olabilir. Kesi ve köpekler için zararlı olabilecek bitkiler nelerdir? Kedi ve köpekleri zehirleyen bitkiler nelerdir?

Minik dostlarımızın çiçeklere ve böceklere ne kadar ilgi duyduğunu biliyoruz. Böcekleri kovalamak, rengarenk çiçekleri koklamak ve birkaç ısırık almak onlar için en keyifli aktiviteler arasındadır. Ama etrafımızdaki onlarca bitkinin evcil hayvanlarımız için ne kadar tehlikeli olabileceğinin farkında değiliz! Köpekler için zehirli olan bitkileri araştırdık ve özetledik. Bu bilgilerle minik dostunuzu zehirli bitkilerden koruyabilirsiniz! Zambaktan yoncaya, kedi ve köpekler için zehirli olan bitkiler var.

Zambak


Elbette tüm zambak çeşitleri küçük dostunuz için tehlikeli değil...ama zambak zehirlenmesinin çok yaygın olduğunu söylemeliyiz. Köpeklerde zambak yemek mide ağrısına, ishale ve kusmaya neden olabilir. Zambak türüne bağlı olarak küçük arkadaşınızın hayatını tehlikeye atabilir. Kedilerde akut böbrek yetmezliğine neden olabilen zambak türleri vardır. Yine tükettiğiniz zambak türüne bağlı olarak kalp ritminizi kötüleştirebilir.

Hint Fasulyesi


Genellikle arka bahçelerde bulunan bu ev bitkisi, köpekler ve kediler için oldukça zehirlidir. Karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olabilir ve küçük arkadaşınızın hayatını tehlikeye atabilir. Zehirlenme belirtileri iştahsızlık, aşırı susuzluk, halsizlik, titreme, terleme ve ateşi içerir.

Zakkum


Kediler için oldukça tehlikeli olan zakkum, köpeklerde kusma ve ishale neden olabilir. Bu zehirlenme hem kediler hem de köpekler için ölümcül bile olabilir.

Yüksük Otu


Yüksük otu, küçük arkadaşınızın kalp sağlığını etkileyen kimyasallar içerir. Yutma kalp yetmezliğine neden olabilir. Diğer bir yan etkisi ise kalp ritminizi bozmasıdır.

Laleler, Nergisler, Sümbüller


Küçük arkadaşınız bu bitkileri yerse midesi bulanabilir. Yeraltında yetişen soğanı yemek ölüme yol açabilir. Laleler, nergisler ve sümbül soğanları evcil hayvanlar için çok tehlikelidir. Bu soğanların tüketimi kalp atış hızını, ritmi ve kan basıncını değiştirir ve ölüme yol açabilir.

Sago Palmiyesi


Tüylü yaprakları olan bu bitki hem kediler hem de köpekler için tehlikelidir. Neyse ki kedi dostlarımız bu bitkiden uzak duruyor. Sago palm, karaciğer yetmezliğine ve şiddetli mide rahatsızlığına neden olur. Bu ortak ev bitkileri, küçük arkadaşınız için ölümcül.

Açelya


Açelyalar, kalp atış hızını ve ritmini değiştiren toksinler içerir. Küçük miktarlarda yutulması mide rahatsızlığına neden olabilir ve büyük miktarlar ölüme neden olabilir. Açelyalarda bir hayvan vücut ağırlığının %0,2'si kadar yemek yese bile yine de ölüme yol açabilir.

Yonca


Salon sarmaşığı gibi tohumlar çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olur, ancak oxalis olarak da bilinen bu yonca bitkisi, küçük arkadaşınız için oldukça zehirlidir. Yutulması böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bu tür yoncalara özellikle iç mekanlarda bulundurulmamaya dikkat edilmesi önerilir.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

News Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir