MSÜ Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

MSÜ Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?
29.03.2022 17:30
MSÜ sınavı geçtiğimiz gün gerçekleştirildi. MSÜ sınavı ile ilgili bilinmeyenler ise adaylar tarafından merak konusu oldu. MSÜ 2022 puan hesaplamalarından başvuru şartlarına kadar bilinmeyenler araştırma konusu haline dönüştü.

MSÜ 2022 geçtiğimiz gün gerçekleştirildi. MSÜ sınavının yapılmasının ardından adaylar için merak edilen sorular çoğaldı. MSÜ puan hesaplama nasıl yapıldığı aday öğrenciler tarafından araştırılmaya başlandı. MSÜ puan hesaplama için öncelikle sınavda 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğünü bilmenizde fayda var. MSÜ puan hesaplama işlemi ÖSYM tarafından optik okuyucular aracılığı ile bilgisayar ortamında yapılacak. Her adayın teste verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ortaya dökülecek. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri düşülecek ve bu şekilde adayın almış olduğu ham puan belirlenecektir. MSÜ puanları en düşük 100 en yüksek 500 puan olacak şekilde Sayısal, Eşit Ağırlık, Sözel ve Genel puanlarından meydana gelecek.

MSÜ Açılımı Nedir?

MSÜ açılımının ne olduğu sınava giren ya da girmeyi düşünen adaylar tarafından aktif olarak sorgulanmaya başlandı. MSÜ açılımı; Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı olduğu belirtiliyor. MSÜ sınavı ÖSYM bünyesinde gerçekleştiriliyor.

MSÜ Başvuru Nasıl Yapılır?

MSÜ yani Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına başvuru yapmak için ÖSYM resmi internet sitesini kullanmalısınız. ÖSYM sistemi içerisinde Aday İşlemleri sistemine geçerek, burada MSÜ sınavını tercih etmeniz ve kişisel bilgileriniz ile başvurunuzu onaylamış olmanız gerekir. ÖSYM tarafından belirlenen sınav ücretini ilgili bankaya yatırdıktan sonra başvurunuz sistem tarafından otomatik olarak onaylanacaktır.

MSÜ Başvuru Şartları Nelerdir?

MSÜ başvuru şartları anlamında spesifik ön şartlar koşmuyor. MSÜ sınavına girmek için başvuru şartları T.C. vatandaşı olmak şeklinde sıralanıyor. Ayrıca harp okullarına kadın ve erkek, Astsubay okullarına yalnızca erkek öğrenci alınmaktadır. Harp okulları için en fazla 20, Astsubay okulları için en fazla 21 yaşında olmak gerekmektedir. Harici olarak farklı bir MSÜ başvuru şartı bulunmuyor.

MSÜ İle Ne Olunur?

MSÜ sınavını duyan ve hakkında bilgi sahibi olmayanlar MSÜ ile ne olunacağını aktif olarak merak ediyorlar. MSÜ ile Kara ve Deniz alanlarında Subay ve Astsubay olunabilir. Ayrıca MSÜ ile askeri okullar anlamda her türlü alanda çalışma imkânına erişilebiliyor. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir