MS Atakları Nasıl Olur?

MS Atakları Nasıl Olur?
06.09.2022 12:44
MS hastalığı halk arasında yeni yeni anlaşılmaya başlanmış bir hastalıktır. Pek çok kişi hastalık hakkında bilgi sahibi değildir. Multipl skleroz (MS) atakları ne kadar sürer, kendiliğinden geçer mi, belirtileri nelerdir, nasıl başlar, kalıcı hasar bırakır mı?

MS atakları farklı vücutsal reaksiyonlar veya aksamalar halinde görülebilir. Pek çok kişinin düşündüğünün aksine kriz geçirmek gibi gözükmez. Uyuşmalar ve ağrılar halinde ortaya çıkabilir. Önemli olan bu sorunların ardından uzman bir hekime görünüp atak olup olmadığı konusunda kesin bilgiye ulaşmaktır.

MS Atakları Ne Kadar Sürer?

MS atakları arasında bulunan vücut yorgunluğu, halsizlik, uyuşukluk ve elektriklenme gibi belirtiler gün boyunca aralıklı olarak ortaya çıkabilir veya günler veya haftalarca sürebilir.

MS Atakları Kendiliğinden Geçer Mi?

MS atakları farklı çeşitlerde ortaya çıkabildiği gibi, atak süreleri de farklılık gösterir. MS atakları kendiliğinden geçebilir ancak daha sonraki zamanlarda tekrar ortaya çıkması muhtemel bir durumdur.

MS Ataklarını Neler Tetikler?

Genetik nedenlerin yanı sıra D vitamini eksikliği, viral enfeksiyonlar, aşılama, aşırı tuz alımı, sigara, stres gibi faktörler de MS'e neden olabilir. Son yirmi yılda birçok ipucu keşfedilmiş olmasına rağmen, MS'in nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Genç erişkinlikte gelişir ve erken teşhis ve tedavi edilmezse sakatlığa yol açar. Bununla birlikte, özellikle son on yılda geliştirilen yeni tedavilerle tedavideki önemli gelişmeler, MS'in gelecekteki tedavisi için umut vermektedir.

MS Atak Belirtileri Nedir?

Tükenmişlik

Başta gövde, yüz, kollar ve bacaklar olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde uyuşma, karıncalanma veya güçsüzlük

Zayıf denge veya yürüyüş

Dil peltekliği gibi konuşma bozuklukları

Mesane ve bağırsak sorunları

Başı dönmek

Bulanık görme

Düşünme, hatırlama veya konsantre olma zorluğu

Depresyon

MS Atağı Nasıl Belli Olur?

MS atakları bahsettiğimiz semptomların ortaya çıkmasıyla anlaşılabilir. MS semptomlarına aşina olmak ve doktorunuzu erken görmek çok önemlidir. Ayrıca nöbet geçtikten sonra dahi “hâlâ sorun yok” düşüncesiyle tedaviyi bırakmamak kesinlikle gereklidir.

MS Atakları Kalıcı Hasar Bırakır Mı?

Multipl skleroz semptomları, hastalığın erken evrelerinde epizodik ataklar olarak ortaya çıkar, ancak tedavi ertelenirse, daha sonraki evrelerde körlük, denge ve yürüme sorunları, konuşma bozukluğu gibi çeşitli semptomlar gelişebilir. İlerleyen süreçte kalıcı hale gelebilir.

MS Atakları Nasıl Başlar?

MS atakları kişiden kişiye göre değişkenlik göstererek başlar. Yani bazı insanlarda uyuşmalarla başlarken bazı insanlarda ağrı, bazı insanlarda görme bozukluğuyla başlayabilir. Önemli olan nasıl başladığından ziyade erken teşhis amaçlı doktora başvurmak olmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir