Motosiklet Dörtlü Park Nasıl Yapılır?

Motosiklet Dörtlü Park Nasıl Yapılır?
06.12.2021 13:00
Motosiklet kullanımı sırasında birçok konuya dikkat etmek gerekirken, motosiklet park etme de öğrenilmesi gerekmektedir. Buna göre motosiklet dörtlü park etme, motosiklet Amerikan park ve motosiklet park etme demiri gibi konular ve daha fazlasına bir göz atalım. Motosiklet park etme demiri nedir, motosiklet park etme cezası nedir, yokuşta nasıl park edilir, Amerikan park nasıl yapılır konularını sizler için derledik.

Bu taşıtlar trafikte çok pratik olurken, araçlar gibi saatlerce yoğun trafiğe sizi maruz bırakmaz. Bu yönden çok faydalı olan motosikletler, zaman zaman tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden bu taşıtları kullanırken, güvende olduğumuzdan emin olmamız gerekiyor. Trafikte motosiklet sürücüleri çok tehlikeli anlar yaşarken, bu kolay fark edilmemeleri yüzünden de olabilmektedir. Bu yüzden ister trafikte ister park halinde, motosikletinizin ve kendinizin fark edilecek bazı donanımları edinin. Bunlardan önemli olan dörtlü far ampülü sistemi, motosikletinizin park halindeyken, ya da yavaşlayıp dururken, açabileceğiniz ve diğer sürücüler tarafından fark edilmenizi sağlamaktadır. Bu farları genelde, motorunuzu dışarda uygun bir yerde park ettikten sonra, açarak güvende tutabilirsiniz. Bazı motosikletlerde bu sistem yokken, flaşörler ve sinyal ampullerini alıp yapmak mümkündür. Bu ampulleri bir kablo yardımı ile bağlayıp, ön ve arka tarafa ikişer ampul monte edilerek yapılmalıdır.

Motosiklet Park Etme Demiri Nedir?

Birçok belediye tarafından artık motosiklet ve bisikletin park edilmesi için yapılan yerler varken, bu yerlerde ki demirlere taşıtınızı kilitleyebilirsiniz. Piyasada bu demirlere benzer tekli park etme demirleri bulmak mümkünken, gittiğiniz her yerde motosikletinizi park etme konusunda size yardımcı olmaktadır. Motorunuzun düz ve güvende olmasını sağlayan demirler, aynı zamanda her yerde kullanabileceğiniz yapıdadır.

Kaldırıma Motor Park Etme Cezası Nedir?

Otomobil ya da motosikletiniz olsun bazı yerlere park etmenin cezaları bulunmaktadır. Buna göre yayalara ait kaldırıma hiçbir taşıt park edilemez. Taşıt yolu üzerinde de pek çok yerde park yasağı bulunurken, buna uymayan taşıt sahiplerine ceza yazılabilmektedir. Kaldırımda yayalara yürüme zorluğu çıkaran bu parklar, görüldüğü ya da şikâyet edildiği zaman işlem yapılmaktadır. Bu cezanın fiyatları ise 150 TL civarı olmakla beraber, taşıtın sahibine yazılır.

Motosiklet Yokuşta Nasıl Park Edilir?

Yokuş olan bir yol, sürücülere zor anlar yaşatırken, park etme sırasında da bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Buna göre yokuşta motosiklet park edilecekse, ön tekerleğin yokuş yukarı konumda olması gerekir. Eğer varsa arka tekerliği bu konumda kaldırıma yaslamakta mantıklı olacaktır. Bunu yaptığınız zaman motosikletin kayması engellenmiş olup, daha rahat bir kalkış sağlanır. Motosikleti yeni kullanmaya başlayanlar için iyi bir seçenek olabilmektedir.

Motosiklet Amerikan Park Nasıl Yapılır?

Her motosiklet için yapılabilen Amerikan park sinyal modülü, park sırasında ve trafikte fark edilmenizi sağlamaktadır. Dörtlü sinyal olarak da bilinen sistemin yapımı kolay olurken, bunun için kablo, soket ve 4 adet ufak ampule ihtiyacınız olacak. Kabloları elektrik aksamına bağlayıp, iki tane arka ve iki tane ön tarafa monte edilmelidir. Bunu yaptıktan sonra, hem park hem de farlarınız sabit bir şekilde yanacaktır. 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir