Mogan Gölü Nerede?

Mogan Gölü Nerede?
28.07.2022 19:52
Mogan gölü nerede, Mogan gölüne nasıl gidilir? Mogan gölü efsanesi nedir, Mogan gölü derinliği ne kadar, Mogan gölü tuzlu mu, Mogan gölü doğal mı?

Mogan gölünün nerede olduğuna dair araştırmalar yaptık ve özelliklerini de tüm detayları ile yazımıza aktardık. Mogan gölü, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunur. Set gölü olma özelliği gösterir. Ankaraların da bu alana hafta sonları gezmek amaçlı ve doğayla baş başa kalmak için geldiği yerlerdendir. Göl doğal yapısı ile ve bazı mevsimlerde kuşların sarması ile herkesi hayran bırakacak derecede olmaktadır. Ankara’da deniz olmamasından dolayı set göllerinin kurulması bir nevi insanları rahatlatacak şekilde olduğu da bilinir. Gölün yapısı ve etrafı yeşillikli olması huzur bulacağınız yerlerden biri olacaktır.

Mogan Gölüne Nasıl Gidilir?

Mogan gölüne yol tarifi ile çok basit yollardan gidilir. Özellikle bu gölü görmek isteyenler için basit yol tarifi ile gidilir. Gölbaşında bulunmaktadır. Ankara’nın merkezi yerinde olduğu da bilinir. Ankara dışından gelecek olanlar ve ziyaret edecek olanlar kısa süre içinde bulabileceklerine emin olmaları gerekir.

Mogan Gölü Efsanesi Nedir?

Mogan gölüne ait efsaneyi herkesin dinleyip, daha sonra bu gölü ziyaret etmeleri gerekir. Ya da bu göle gittiğinde bu hikâyeyi bilirkişiler tarafından dinlemeniz gerekir. Monza ve Ganey adında iki genç vardır. Bunlar bu gölün etrafındaki bir köyde yaşarlar ve âşık olurlar. Bu gençlerin birleşmesine aileleri karşı çıktığı için ikisi de birbirinden haberi olmadan evden kaçarlar. İkisi de bir dağa tırmanırlar. Bu dağın tepesinde ağlarlar. Onların akıttığı gözyaşları ile Mogan gölü meydana gelir. Ağlamaktan gözleri kör olur ve ölürler. İki kavuşamayan aşığın efsanevi bir aşk hikâyesi sonucu oluşmuş göllerden biri olmaktadır. Bu sebeple göle bu hikâye daha farklı şekilde hava katmış ziyaretçilerin de ilgisini çekmektedir.

Mogan Gölü Derinliği Ne Kadar?

Mogan gölünün derinliği 3,5 m olarak bilinir. Uzunluğu ise 11 km olarak bilinir. Derinliği ve uzunluğu bakımında doğa harikası olan ve gidenlerin de başı döndüren bir güzelliğe sahip göldür. Özellikle ankarada gidebilecek en güzel doğal yerlerden biridir. Doğayla baş başa oluşu ve yeşilliklerden olması doğayı seven insanlara daha cazip gelecektir.

Mogan Gölü Tuzlu Mu?

Mogan gölü tuzlu değildir. Mogan gölü set gölü olduğu için tatlı su özelliğine sahiptir. Gölün yaşadığı bir takım özellikler sayesinde tatlı su kaynağına dönüşmüştür. Yani akarsu havzasından dolayı kendi tatlı su kaynağına bağlayarak oluşmaktadır.

Mogan Gölü Doğal Mı?

Mogan gölü doğal göllerimizdendir. Setlerden oluşmuş ve doğal güzelliklerin barındırdığı önemli göllerimizdendir. Özellikle denizi olmayan ankaraya âdete farklı bir doğal görünüm katmıştır. Bu açıdan baktığınızda ve ziyaret ettiğinizde göreceksiniz. Yılın belirli dönemlerinde özellikle ilkbahar aylarında farklı türden kuşların etrafını sardığı ve tüm yeşilin tonları ile adeta baş döndüren güzelliğine kavuşur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir