Mide Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
23.08.2022 15:15
Mide kanseri uzun yıllardır görülen bir kanser türüdür. Peki mide kanseri nasıl tedavi edilir, mide kanseri olan kişi kaç yıl yaşar, mide kanseri son evre tedavisi nasıldır? İşte tüm bu merak edilen soruların yanıtlarına yazımızda sizler için yer verdik.

Mide kanserinin nasıl tedavi edildiği pek çok insan tarafından merak edilip araştırılan bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Mide kanseri tedavisinin belirlenmesinde en önemli faktör mide kanserinin evresidir. Mide kanserinin evresi, tümörün boyutuna, lenf düğümlerine metastaz olup olmamasına, mide dışındaki bölgelere metastaz olup olmamasına vb. göre belirlenir.

Aşama 0: Mideyi kaplayan epitel tabakası, kanserli hücrelere dönüşebilen sağlıksız hücreler içerir. Tedavi, midenin bir kısmının veya tamamının cerrahi olarak çıkarılmasıyla sağlanır. Midenin yanı sıra vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan mideye yakın lenf bezleri de çıkarılır.

Aşama 1: Bu aşamada kanser hücreleri midededir ve lenf bezlerine yayılmış olabilir. Evre 0'da olduğu gibi, yakın bölgelerdeki mide ve lenf bezlerinin bir kısmı veya tamamı cerrahi olarak çıkarılır. Ameliyat öncesi veya sonrası tedaviye kemoterapi veya kemoradyasyon tedavisi eklenebilir. Ameliyattan önce  kanserin boyutunu küçültmek ve ameliyat sırasında daha fazlasını çıkarmak için kullanılır ve ameliyattan sonra yapıldığında ameliyattan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Kemoterapide kanser hücrelerini öldürülür. Kemoradyoterapi, ilaçlara ek olarak radyasyon tedavisinde kullanılan yüksek enerjili ışınları kullanarak kanser hücrelerini öldürmeyi amaçlar.

Aşama 2: Kanser midenin daha derin katmanlarına ve lenf bezlerine yayılmıştır. Aşama 1 tedavisine benzer şekilde, aşama 2 için ana tedavi, ameliyat öncesi veya sonrası kemoradyoterapi tedavisi ve ameliyattan oluşur.

Aşama 3: Kanser midenin tüm katmanlarına ve dalak ve kolon gibi yakın organlara  yayılmıştır. Midenin tamamı cerrahi olarak çıkarılır ve kemoterapi verilir. Bu tedavi kesin bir tedavi sağlamaz, ancak hastanın semptomlarını ve ağrısını hafifletir. 

Aşama 4: Kanser, beyin, akciğerler veya karaciğer gibi mideden uzak organlara  yayılmıştır. Tedavisi çok daha zordur ve amaç semptomları hafifletmektir.

Mide Kanseri Olan Kişi Kaç Yıl Yaşar?

Mide kanseri olan kişinin kaç yıl yaşayacağı insanlarımızı endişeye düşüren ve araştırmaya iten bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide kanseri olan kişilerin tedavileri yanıt vermez ise en fazla 5 yıl yaşadığı gözlemlenmiştir.

Mide Kanseri Son Evre Tedavisi Nasıldır?

Mide kanserinin son evresinde tedavinin nasıl olduğu insanlarımızı araştırmaya iten bir konu olmayı başarmıştır. Mide kanserinin ilk evrelerinde ameliyat tedavisi uygulanabilirken, kanserin son evresinde kanser hücreleri diğer organlara yayılmış olduğu için yalnızca kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Bu evrede genel olarak amaç, hastanın ağrılarını, semptomlarını hafifletmek olarak belirlenmiştir. Bundan dolayı kanserin ilk evrelerde teşhis edilmesi kurtulma oranı açısından büyük önem taşımaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir