Mide Ekşimesi Neden Olur?

Mide Ekşimesi Neden Olur?
23.08.2022 14:48
Mide ekşimesi pek çok kişinin başına gelen bir olaydır. Biz de yazımızda sizler için mide ekşimesi neden olur, mide ekşimesi hamilelik belirtisi mi, mide ekşimesi kaç gün sürer, mide ekşimesi orucu bozar mı sorularını yanıtladık.

Mide ekşimesinin neden olduğu pek çok insanın merak edip araştırdığı bir konu olmayı başarmıştır. Mide ekşimesi normal bir durum değildir ve üst sindirim problemlerinden kaynaklanır. Bunlardan en yaygın olanı reflü hastalığıdır. Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna sızması ve yemek borusunda bulunan sindirim enzimleri tarafından zarar görmesi durumudur. Mide ekşimesi vakalarının çoğu bundan kaynaklanır. Normal şartlar altında yutulan gıda, yemek borusu ile midenin birleştiği yerde alt yemek borusu sfinkteri adı verilen bir kas bandının gevşemesi ile mideye taşınır ve yemek geçtiğinde bu kas bandı tekrar kasılır. Yiyeceklerin yemek borusuna girmesini engeller. Herhangi bir nedenle bu sfinkterde anormal bir gevşeme sorunu varsa, mide içeriği yemek borusuna kaçarak reflü sorunlarına neden olur. Bu sfinkter kasının gevşemesi eğilme, kavrama ve diğer hareketlerle hızlanır ve bu hareketlerle mide ekşimesi ağrıları artar. Bunun dışında mide ekşimesi gelişiminde rol oynayan birkaç risk faktörünü sıralayabiliriz. Bunlar:

-Acı ve baharatlı olan besinler (özellikle nane)

-Soğan ve sarımsak gibi yiyecekler

-Domates ve ketçap gibi asit oranı yüksek gıdalar

-Yağlı gıdalar

-Narenciyeler

-Çikolata

-Alkollü içecekler, gazlı içecekler, asitli içecekler, kafeinli içecekler

-Aşırı sıcak veya aşırı soğuk yemekler

Yukarıdakilerin yanı sıra hamilelik de mide ekşimesinin ana nedenlerinden biridir. Gebe kadınlarda reflü ve mide ekşimesi sık görülür. Özellikle ikinci trimesterden sonra büyüyen bebeğin midesine baskı yapmasından kaynaklanır. Geçici reflü sorunları stres veya yetersiz beslenme alışkanlıklarından kaynaklanabilir ancak bu durum devam ederse mide rahatsızlıkları daha olasıdır.

Mide Ekşimesi Hamilelik Belirtisi Midir?

Mide ekşimesinin hamilelik belirtisi olup olmadığı insanlarımızı endişelendiren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide ekşimesi durumu genellikle hamilelik belirtisi olarak bilinmektedir.

Mide Ekşimesi Kaç Gün Sürer?

Mide ekşimesinin kaç gün sürdüğü pek çok kişinin meraklanıp hakkında araştırma yaptığı bir konudur. Mide ekşimesinin kaç gün sürdüğü ile ilgili tam bir bilgi bulunmamaktadır çünkü herkeste farklı olabilmektedir. Eğer mide ekşimesi sürekli olarak devam ediyorsa bu ya hamileliğin ya da bir hastalığın habercisi olarak algılanmalıdır. Bu sebeple de hiç vakit kaybedilmeden bir uzman doktor ile görüşülmelidir.

Mide Ekşimesi Orucu Bozar Mı?

Mide ekşimesinin orucu bozup bozmadığı pek çok insanı endişeye düşüren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide ekşimesi sonucu kusulursa veya ağıza bir sıvı gelirse bu orucu bozmamaktadır. Çünkü bu olay istem dışı, kişinin elinde olmayan bir şekilde yaşanmaktadır. Kusan, midesi ekşiyen veya ağzına sıvı gelen kişiler ağızlarını çalkalayıp oruçlarına devam edebilirler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir