Boğazda Nodül Kanser Midir?

Boğazda Nodül Kanser Midir?
03.12.2022 22:06
Boğaz yani, tiroid nodülü ülkemizde de çok yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Eğer tiroid hakkında merak ettikleriniz varsa yazımıza göz atabilirsiniz. Boğazda nodül kanser midir, küçülür mü, nerde olur, sinir yapar mı? Boğazda nodül ses kısıklığı yapar mı, öksürük yapar mı, zayıflatır mı? Merak ettiklerinizi sizin için yanıtladık.

Boğaz nodülü, tiroid dokusunun içerisinde gelişen farklı yapı ve büyüklükteki anormal kitle ve yumrulardır. Nodüller genellikle 2 cm olana kadar kendilerini belli etmezler.  Nodüllerin%5-10’luk bir kısmı kanser riski taşırken, her tiroid nodülü kanser riski altında demek değildir.

Boğazdaki Nodül Küçülür Mü?

Nodüller iyi huylu ve kötü huylu olarak adlandırılmaktadır. Boğaza yerleşen nodüller genellikle kötü huylu olmasa bile hepsi zararsız demek yanlış bir genelleme olur. Nodüller hastaya sıkıntı vermiyorsa ( uykusuzluk, sinirlilik, çarpıntı, terleme, yutkunma güçlüğü, ses değişimi) ve kontrol edildiğinde büyüme eğilimi göstermiyorsa, sabit boyutunu koruyorsa herhangi bir tedavi de gerektirmez.

Nodüllerin büyümesi durumunda, lazer ya da radyofrekans ile büyüyen nodüle küçültme tedavisi uygulanabilir. Uygulanan işlem sonunda nodüller 1 sene içinde büyük oranda küçülür ve etkinliğini kaybeder.

Boğazda Nodül Nerede Olur?

Yüksek oranda iyot eksikliğinden kaynaklı olarak tiroid bezi içine yerleşen yumru veya kitleye boğaz nodülü yani bilinen ismiyle tiroid nodülü denilmektedir.  Boğaz nodülü boynun tabanına, göğüs kemiklerinizin hemen üzerine konumlanmış şekilde duran küçük bir bezdir. Küçük nodüller herhangi bir şekilde belirti vermediği için, tesadüfen fark edilirler.

Boğazda Nodül Sinir Yapar Mı?

Çok küçük nodüller kendini herhangi bir semptomla belli etmez ve genellikle fark edilmezler. Büyük boyuttaki nodüller görülebilir ve oranına göre ele de gelebilirler. Eğer hasta fazla zayıf yapıdaysa, büyük orandaki nodül karşıdan bakıldığı zamanda çok net bir şekilde görülebilir. Ayrıca bu tip nodüller, yutkunmada zorluk, nefes darlığı ve nefes alırken zorlanma, ses kısılması ve değişmesi, uyurken gürültülü nefes alıp verme ve aşırı sinirli ruh hali, iştahsızlık gibi belirtilerle kendini gösterir.

Boğazda Nodül Ses Kısıklığı Yapar Mı?

Boğazdaki küçük nodüller kendisini belli bir boyuta kadar belli etmezken, büyük nodüller özellikle zayıf bireylerde dışarıdan bakılınca bile çok kolay kendilerini gösterirler. Büyük nodüller belli başlı belirtilerle de ortaya çıkar. Bunlardan en belirginleri, nefes darlığı, ses değişikliği ve ses kısıklığıdır.

Boğazda Nodül Öksürük Yapar Mı?

Toplumda çok yaygın ve sık görülen bir rahatsızlık olan (istatistiklere göre 10 kişiden 3’ünü etkilemektedir) boğaz nodülü, iyot eksikliğinden kaynaklanan bir iç salgı bezi rahatsızlığıdır. Küçük bir oran olsa da bir kısmı kanserli hücre taşımakta veya sonradan kansere dönüşmektedir. Seste kısılma, çatallaşma, yutkunmada zorluk, ses değişikliği boyun bölgesinde rahatsızlık hissi ile birlikte ağrı, şişkinlik, yutkunma zorluğundan kaynaklı öksürme şeklinde kendini belli eder.

Boğazda Nodül Zayıflatır MI?

Son yıllarda daha da sık duymaya başladığımız boğaz nodülü yani tiroid nodülü, aşırı kilo kaybı ya da aşırı kilo alımına yol açabilir. Çok az yemenize rağmen çok kilo alıyorsanız, ya da iştahınızı kontrol ediyor devamlı yemek yiyor fakat kilonuzda bir değişiklik olmuyor hatta zayıflıyorsanız bu durum tiroid nodülünden kaynaklı olabilir. Tiroid metabolizmanın dengesini sağlayan ve düzenleyen bir organ olduğu için yemeklerin enerjiye dönüşmesini sağlamaktadır.  Kilo alma ve verme gibi dengesizlikler büyük oranda tiroid kaynaklıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir