Mercimek Otu Nedir?

Mercimek Otu Nedir?
01.04.2022 18:00
Mercimek otu yemeklerin lezzetine lezzet katan bitkilerden birisidir. Son zamanlarda mercimek otu ile ilgili insanların aklında pek çok soru oluşmuştur. Biz de yazımızda mercimek otunun, faydalarının ne olduğu gibi bu konu ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdik.

Mercimek otu pek çok yerde aynı zamanda çubrista, çıbrıka, çibriska, çubriza, geyik otu, zater şeklinde de anılmaktadır. Bu bitki özellikle Balkan mutfağında yemekleri lezzetlendirmek için kullanılmaktadır. Mercimek otu, naneye ve kekiğe çok benzemektedir. Toplanış şekilleri de birebir aynıdır. Genellikle göçmen yemeklerinin vazgeçilmezi olan mercimek otu, kahvaltıda bile kullanılmaktadır. Kendisine has çok hoş bir kokusu vardır. Ancak bu ot Türkiye’de sadece Trakya ve Marmara bölgelerinde kısıtlı olarak yetiştirilmektedir. Yetişmesi için toprağa mercimek otu tohumu atılır ve fide olunca asıl dikileceği yere koyulur. Mercimek otu büyüdüğünde pembe, mor karışımı bir çiçek açar. Çiçekler açtıktan sonra toplanır, temizlendikten sonra kurutulur ve öğütüldükten sonra hazır hale gelir.  

Mercimek Otu Faydaları Nelerdir? 

Mercimek otunun faydaları insanlarımız arasında merak konusu haline gelmeye başlamıştır. Mercimek otu, ödem oluşumunu engeller ve ödemi harika bir şekilde atar. Aynı zamanda kahvaltıda tüketildiği vakit, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve kişinin gün içinde hazımsızlık yaşamasının önüne geçer. Mercimek otu, enerji deposudur. İnsana enerji verip insanı zinde tutar. Bu sebeple hasta çorbalarından mercimek otu eksik olmamaktadır.

Mercimek otunun bir diğer faydası ise cinsel gücü arttırmasıdır. Bunun sebebi ise afrodizyak etkili olmasıdır. İdrar söktürücü bir baharat olan mercimek otu, idrar yolu enfeksiyonlarının iyileşmesine de büyük bir katkı sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ot, hasta olmanızı engeller veya hastalığınızın çabuk geçmesinde yardımcı bir rol oynar. Kandaki enfeksiyonlu hücreleri atması da önemli faydalarından birisidir. Boğaz enfeksiyonlarının tedavi edilmesini de hızlandırmaktadır. Gaz söktürücü özelliğe de sahiptir.

Mercimek Otu İlacı Nedir?

Mercimek otu tarlalarında bazen yabancı otlar büyümektedir. Bu otlar besin değeri, su, ışık, oksijen ve alan bakımından mercimek otları ile rekabet halindelerdir. Ayrıca bu otlar harman sırasında da insanlara zorluk çıkarmaktadırlar. Bundan dolayı ilaç kullanılmak zorunda kalırlar. Afalon, Tribunil, Gesegard, Horizon EC, İllaxan EC, Fusilade, Fusilade Super kullanılan ilaçların adıdır.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir