Mercimek Köftesi Katı Olursa Ne Yapılır?

Mercimek Köftesi Katı Olursa Ne Yapılır?
28.10.2022 17:06
Yaptığımız yiyeceklerde ürünlerin oranlarını tutturamamak, yiyeceklerin katı olmasına neden olabilmektedir. Mercimek köftesi, mayalı hamur, vişne reçeli katı olursa ne yapılır? Katı olan; pekmez, pasta kreması poğaça hamuru için ne yapılır? Sorularının cevaplarını sizler için bulduk.

Mercimek köftesi özellikle altın günleri ve kadın günlerinde ikram edilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Sofralarımızı renklendiren ve yeşillik ile sık tüketilen mercimek köftesi yapımı oldukça pratik bir yiyecektir. İçinde; mercimek, su, sıvı yağ, tuz, yeşil soğan ve baharatlar eklenerek yapılmaktadır.

Mercimek köftesi içerisine fazla mercimek konduğunda ya da az su katıldığında katı kalabilmektedir. Kıvamı tutmayan ve katı kalan mercimek köftesini içerisine su ve yağ ekleyerek daha yumuşak kıvama getirebilirsiniz.

Mayalı Hamur Katı Olursa Ne Yapılır?

Birçok tatlı ve hamur işi yapımında kıvamın tutması için hamuru yapar ve bekletiriz. Bekletilmesi ile mayalanan hamur daha lezzet verici bir kıvama gelir.

Mayalı hamuru yaparken katı olmaması için ilk önce ulu elemeli ve su, süt gibi sıvıları ılık olarak una katmalısınız. Katı olan mayalı hamuru yumuşatmak için içerisine ılık süt ya da su ekleyip yoğurmanız gerekmektedir. Ilık süt ya da su hamurunuzun daha kıvamda olmasını sağlayacaktır.

Vişne Reçeli Katı Olursa Ne Yapılır?

Vişne özellikle kahvaltılarda çokça tüketilen bir gıdadır. Sinir sistemine ve sindirim sistemine karşı vişne reçeli sağlık açısından da olukça yarar sağlamaktadır. Vişne reçeli vişnenin şeker ve su ile karıştırılıp kaynatılması ile yapılmaktadır.

Vişne reçeli yapımında vişne, su ve şeker oranı oldukça önemlidir. 1 kilogram vişne için ortalama 3 ya da 3,5 su bardağı su gerekmektedir. Kaynatma esnasında katı olan vişne reçeli için; eklediğiniz vişne kilogramının her 1 kilogramı için 3 ya da 3,5 su bardak suyu kaynatıp, vişne reçelinize ekleyin.

Pekmez Katı Olursa Ne Yapılır?

Pekmez, kuşburnu, üzüm, incir, keçiboynuzu, şekerpancarı gibi şekere dönüşebilecek bitki ya da meyvelerin ezilerek kaynatılması ile oluşturulan tatlı ve yoğun bir şuruptur. Pekmez kansızlığa karşı bir ilaç niyetinde de kullanılmaktadır.

Pekmez bozulmaması için oda sıcaklığında ya da güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir. Katılaşan pekmezin açılması için ilk önce pekmezi bir cam kaba alın. Ardından, bir tencerede su kaynatın ve içerisine cam kavanoz ile koyun. Sıcak suyu dışarıdan alan ve katılaşan pekmez daha sıvı bir hale gelecektir.

Pasta Kreması Katı Olursa Ne Yapılır?

Pasta kreması özellikle yaş pastalarda kullanılan tatlıdır. Pasta kreması alman pastası, profiterol gibi tatlıların içine de konulmaktadır.

Pasta kreması yapımı oldukça kolay gibi gözükse de oranı tutmadığı zaman katı ya da cıvık olabilmektedir. Katı olan pasta kremasını sıvılaştırmak için içerisine süt ekleyerek karıştırabilirsiniz. Süt eklemek pasta kremasının tadını bozmaz ve katılaşan pasta kremasını daha sıvı hale getirir.

Poğaça Hamuru Katı Olursa Ne Yapılır?

Poğaça mini pikniklerde, sabah kahvaltılarında, altın ve kadın günlerinde soflarımızda bize eşlik eden bir yiyecektir. Poğaça yumurta, un, süt, tuz, şeker, su, sıvı yağ, maya, maden suyu gibi gıdaların belli bir ölçüde eklenerek yapılmasından elde edilir.

Poğaça hamuru kimi zaman fazla un koyduğumuz için katı kalabilmektedir. Hamurun katı olması yoğurulmamasına, tadının bozulmasına ve şekil verilememesine neden olur. Katı olan poğaça hamuruna 1 ya da 1,5 bardak su ya da süt ekleyerek kıvama gelmesini sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir