Mercan Dağları Oluşumu Nasıldır?

Mercan Dağları Oluşumu Nasıldır?
17.08.2022 18:07
Mercan Dağları, bilinen diğer adı ile Munzur Dağları, yaklaşık 1500 bitki türüne ev sahipliği yapan bir habitat niteliğindedir. Peki Mercan Dağları nerede ve hangi bölgededir? Mercan Dağlarının oluşumu nasıldır? Türküsü var mı? Yanıtları derledik.

Zengin yaşam ortamları sağlayabilme sebebi ile ülkemizin en önemlileri arasında sayılan doğal alanlarından birisi olan Mercan Dağları, kireçtaşı ve volkanik kayalardan oluşmuştur. Kıvrım dağları arasında sayılan Mercan Dağları yahut Munzur Dağları, levhaların sıkıştırmasına bağlı olarak meydana gelmiştir. Esnek ve yumuşak olan tabakalar, levhaların sıkıştırması sebebi ile kıvrılır ve yükselir. Bu yükseltinin olduğu yerlere de antiklinal adı verilir.

Kıvrılarak yükselme şekli ile oluşan Mercan Dağları, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan kıvrım dağlarına verilen örnekler arasındadır.

Mercan Dağları Nerede?

Mercan Dağları, Yukarı Fırat bölgesinde yer almaktadır. Coğrafi konumu itibarıyla Doğu Anadolu Bölgesi’nin batısında yer alan bu dağlar bölgesi, Torosların bir uzantısıdır.

Kalkerli ve dişli bir kütle olan Mercan Dağları ya da bilinen diğer adı ile Munzur Dağları, Tunceli ve Erzincan arasındaki bir platoda yer almaktadır ve yaşının 5 milyon yıl olduğu tahmin edilmektedir.

Mercan Dağları Türküsü Var Mı?

Mercan Dağları kimi zaman türkülere dahi konu olmuştur. Bunlardan birisi Abidin Biter’in seslendirdiği Mercan Dağları türküsüdür. Ayrıca Mehmet Özcan isimli sanatçı tarafından da seslendirilen, Can Türküleri isimli albümde yer alan Mercan Dağları isimli bu türkünün sözlerinin Mercan Dağları isminin geçtiği kısımları şu şekildedir:

                “Mercan Dağları’nda eser bir boran,

                Yamaçları karlı gezer bir ceylan…”

 

                “Mercan Dağları’nda figan feryadım,

                Avcılar peşinde pusu her yanın…”

 

                “Mercan Dağları’na bakar Mor Dağı,

                Kuytuları ceylanımın ortağı…”

 

Mercan Dağları Hangi Bölgededir?

Mercan Dağları, Orta Toros Dağları’nın bir uzantısıdır. Güney Doğu Toroslar ile Kuzey Anadolu Dağları dolaylarında Erzincan ile Tunceli illeri arasında yükselen uzantısı şeklindedir. Tam coğrafi konum itibarıyla Doğu Anadolu Bölgesi’nin batısında yer almaktadır.

Yüksekliği ile tırmanış yapan dağcıların oldukça beğendiği zirvelerden birisi olma özelliğindedir, kalker kayalardan oluşmaktadır ve topografyası dişli dorukludur. Genellikle kalıcı karların olduğu yerler bulunur ve dağ çayırları ile örtülüdür.

Mercan Dağları Hangi İlimizdedir?

Mercan Dağları ya da bilinen diğer adı ile Munzur Dağları, Erzincan ve Tunceli şehirlerinde yer almaktadır. Mercan Dağları’nın Akbaba isimli doruk noktasına ulaşmak için Tunceli’nin Ovacık ilçesinin kuzeyinde yer alan Mercan Deresi izlenmektedir. Öte yandan Mercan Dağları, Erzincan ilinin güneyini kapsamaktadır.

Mercan Dağları’nın bitiş kısmı, Bingöl il sınırına kadar gelmektedir. Engebeli arazisi yüzünden ulaşımının oldukça güç olduğu bu bölgenin iller ile bağlantısı batı kesiminde Fırat Nehri’nin bir kolu olarak bilinen Karasu Irmağı’nın açtığı vadiler boyunda ilerlenebilen karayolları ile sağlanmaktadır. Ayrıca aynı şekilde Pülümür Çayı’nın da açmış olduğu vadi bulunmaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir