Menisküs Nedir?

Menisküs Nedir?
04.11.2022 14:49
Menisküs toplumda oldukça sık rastlanan bir sağlık problemidir. Menisküs nedir, belirtileri nelerdir, ağrısı nerede olur ve ne iyi gelir? Bitkisel tedavi kadınlar kulübü? Bisiklet menisküs yapar mı, menisküsü olan bisiklete binebilir mi? Dikişi kaç günde iyileşir?

Menisküs özellikle gençlerde spor kazalarında oldukça yaşanan ve en sık karşılaşılan eklem yaralanmalarından biridir. Tedavi edilemeyen bu yırtıklar özellikle sporcuların kariyerleri için olumsuz yönde etkilere sebebiyet vermektedir. Yaşlılarda ise vücudun yıpranması ile meydana gelen menisküsler çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

Halk arasında bir hastalık olarak bilinen menisküs, diz bölgelerindeki kıkırdakları koruyan bir yapıdır. Bu yapı dizlerde hareket kolaylığı, kemiklerin üzerine binen vücut ağırlığının dengeli dağılması gibi görevleri yerine getirmektedir.

Menisküs Ağrısı Nerede Olur?

İnsan dizlerinde, uyluk ve kaval kemiği arasında olan iki kıkırdak parçası vardır. Bu parça menisküstür. Menisküs ağrısı, dizde en sık meydan gelen zayıflatıcı bir kıkırdak yaralanmasıdır.

Menisküs Ağrısına Ne İyi Gelir?

Menisküs ağrısı dizde oluşan yaralanmadır. Bu ağrıyı azaltmak için ağrı olan yere şişkinlik ve ağrı geçene kadar gün içinde ara ara buz uygulayabilirsiniz. Gerekli olduğu durumlarda menisküs ağrısı için koltuk değneği kullanabilir ya da ağrı olan bölgeyi sıkı olmayacak şekilde fazla hareket ettirmemek için bandaj ile sarabilirsiniz.

Menisküs Bisiklet Binebilir Mi?

Menisküsü olan kişilerde bisiklete binmek hastanın durumuna göre değişmektedir. Menisküs yırtığı olan hasta uzun süre bisiklet kullanımında bu durumun ilerlemesine neden olabilmektedir. Menisküs yırtığı olan kişilerde bisiklete binme süresi de bu durumu etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Menüsküs yırtığı olan kişilerin ortalama 30 dakika bisiklet sürmeleri tavsiye edilmektedir.

Menisküs Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtığının semptomları arasında; bacağı bükmede zorluk, bacağı bükerken ağrı, bacağı doğrultma zorluğu, diz kapağı ağrısı, diz kapağında sıkışma, şişkinlik ve yaralanma gibi belirtiler olmaktadır.

Menisküs Bitkisel Tedavi Kadınlar Kulübü?

Menisküs dizde oluşan ve hareketimizi kısıtlayan bir rahatsızlıktır. Kimi zaman dizimizin kitlenmesine, hareket ettirmememize ve ağrılara sebep olur. Menisküse iyi gelmesi için bitkisel tedavi yöntemleri ararız. Bitkisel tedaviler menisküs ağrılarına etkili olmakta ve bizi rahatlatmaktadır.

Menisküs ağrılarına tedavi olarak; andız kökü, sinir otu, zencefil bitkilerini uygun şeklide hazırlayıp menisküs ağrısı için kullanabilirsiniz.

Bisiklet Menisküs Yapar Mı?

Bisiklet iyi bir spor aracı olmakla beraber, birçok yere gidebilmemiz için bir ulaşım aracı olarak da kullanılmaktadır. Bisiklet kullanımı birçok hekim tarafından da menisküs tehdidi olarak görülmektedir. Uzun ve sürekli bisiklet kullanımı bilinçsiz bir şekilde yapıldığı takdirde menisküs olmasına neden olabilmektedir.

Menisküs Dikişi Kaç Günde İyileşir?

Menisküs yırtıldığı zaman bazı durumlarda ameliyat gerektirebilmektedir. Menisküs yırtığı klasik cerrahi ile yapılan bir ameliyattır. Menisküs yırtığı klasik cerrahi ameliyatı ile yapıldığı zaman hastanın iyileşme süreci 4 ve 8 hafta arasında değişmektedir. Artroskopi ile yapılan menisküs ameliyatını iyileşme süresi ise 1 ve 2 hafta arasında değişmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir