Mehmet Akif Ersoy Kimdir?

Mehmet Akif Ersoy Kimdir?
29.11.2021 22:00
İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy da tarihimizi şekillendirmiş bir kişidir. Yazmış olduğu şiirle önce yürekleri sonra vatanı fetheden Mehmet Akif Ersoy Türk sanat camiasının yetiştirdiği devlerden birisidir. Mehmet Akif Ersoy eserleri nelerdir? Mehmet Akif Ersoy gerçek adı neydi, kaç yılında öldü, nereliydi? gibi merak edilenleri sizler için araştırdık.

Milli şairimiz olan Mehmet Akif Ersoy hayatı merak edilen ve araştırılan bir kişiliktir. Bunun temel nedeni İstiklal Marşımızın yazarı olmasından kaynaklanmaktadır. Birçok önemli eserin altında imzası bulunan Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılında İstanbul Fatih'in Sarıgüzel semtinde doğmuştur. Babasının adı Mehmet Tahir Efendidir ve Fatih Medresesi müderrislerinden olduğu bilinmektedir. 4 yaşındayken Mahalle Mektebi'ne başlayan Mehmet Akif burada iki yıl eğitim görmüştür. Ardından Fatih İbtidaisi'ne başlamış ve babasından Arapça dersleri alarak kendini geliştirmeye yönelmiştir. Mehmet Akif, ortaokulu bitirdikten sonra dönemin gözde okullarından olan Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde (Mekteb-i Mülkiye) bir süre okumuştur. Ancak burada eğitimine devam ederken babasını kaybetmiş ve Halkalı Baytar Mekteb-i (Veterinerlik Fakültesi)'ne geçiş yapmak zorunda kalmıştır.

Bu okulda parasız yatılı olarak okuyan Mehmet Akif birincilik ile mezun olmuştur. 1893 yılında Ziraat Bakanlığı Veterinerlik İşleri görevine başlamış ve Veterinerlik İşleri Müdür Yardımcısı olarak devam ettiği görevinden 1913 yılında istifa etmiştir. 25 yaşında hayatını İsmet Hanım ile birleştiren Mehmet Akif Ersoy, kariyerine Maarif Dergisi'nde ve Resimli Gazete 'de devam etmiştir. Buralarda Arapça, Farsça ve Fransızcadan şiir çevirileri yapmıştır. Veterinerlik yaptığı zamanlar da dahi şiirlerinden sıklıkla bahsettiren şairimiz 1906 yılında öğretmenliğe başlamıştır. 1908 yılından sonra Osmanlı Edebiyat hocalığına atanmıştır. Her alanda başarı yakalayan Mehmet Akif, 1920 yılında Burdur Milletvekili seçilmiştir. Hayatı bu tarihten sonra tamamen değişen milli şairimiz, 1921 yılında düzenlenen milli marş yarışmasına katılmıştır. Yarışma sonunda birinci olmuş ve birinciye verilen para ödülünü kabul etmeyerek herkesin gönlünü fethetmiştir. Ödül olan 500 lirayı Kızılay bünyesinde cepheye elbise diken Darü'l-Mesai Vakfına ( İş Evi) bağışlamıştır. Ordumuza ithaf ettiği ''Kahraman Ordumuza'' adlı şiiri, 12 Mart 1921 yılında milli marş kabul edilmiş ve İstiklal Marşı olarak anılmaya başlanmıştır. 1923 yılına davet üzerine Mısır'a gitmiş ve bir üniversitede Türkçe derslerine girmiştir. Tarihimizin şanlı ismi Mehmet Akif Ersoy Türk halkı için örnek bir rehberdir.

Mehmet Akif Ersoy Eserleri Nelerdir?

Mehmet Akif Ersoy'un en önemli eseri İstiklal Marşımızdır. Yazmış olduğu şiir karargahlarda, savaş alanlarında tek tek okunmuş ve askerin güvenini, cesaretini toplamıştır. Milli marşımızı en zor günlerde halkımızla buluşturan şairimiz, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında önemli bir rol oynamıştır. İstiklal Marşı dışında da pek çok eseri bulunmaktadır.

•       Safahat: 1911 yılında yazmıştır. Kitabın içinde toplam 44 şiir ve 3084 mısra bulunmaktadır.

•       Süleymaniye Kürsüsünde: 1912 yılında kaleme alınan eser 1002 mısradan oluşan bir şiirdir.

•       Hakkın Sesleri: 10 şiir ve 482 mısradan oluşmaktadır ve 1913 yılında yayınlanmıştır.

•       Fatih Kürsüsünde: 1914 yılında halkla buluşan kitap, 1692 mısralık bir şiirdir.

•       Hatıralar: 1917 yılında yayınlanmış, 1314 mısralık 10 şiirden oluşmaktadır.

•       Asım: 2292 mısradan oluşan bir şiirdir ve ilk defa 1924 yılında yayınlanmıştır.

•       Gölgeler: 41 şiir ve 1374 oluşan şiir 1933 tarihinde sevenleriyle buluşmuştur.

•       Ayrıca tüm eserleri Safahat adlı kitabında toplanmıştır.

Mehmet Akif Ersoy Gerçek Adı Neydi?

Hepimizin Mehmet Akif'i, babasının Mehmet Ragif'iydi. Ragif ismi babası tarafından kendisine verilmiştir. Ebced hesabıyla doğum tarihini yani hicri 1920'yi belirttiği için oğluna Ragif adını verdiğini söyleyen Mehmet Tahir Efendi hayatı boyunca bu ismi kullanmıştır. Ragif yaygın bir isim olmadığı ve söylemesi güç olduğu için annesi Emine Cemile Hanım kendisine Akif ismini uygun görmüştür. Çevresi tarafından da Akif adı kullanılmıştır. Tarihimize de Mehmet Akif olarak adını kazımıştır.

Mehmet Akif Ersoy Kaç Yılında Öldü?

1873 yılında dünyaya gelen Mehmet Akif Ersoy hayatı boyunca değişik görevlerde yer almış ve gerçek bir vatansever olarak yaşadığı dönem başta olmak üzere hepimizin kahramanı olmuştur. Vatanı ve milleti için her şeyini feda etmeye razı olan şairimiz 27 Aralık 1936 tarihinde hayata veda etmiştir. Edirnekapı Mezarlığı'na gömülerken ardında pek çok gözü yaşlı seven bırakmıştır. Birçok eserin sahibi olan Mehmet Akif Ersoy'a hepimiz bir hayat borçluyuz. Kendisini saygı ve minnet ile anıyoruz.

Mehmet Akif Ersoy Nereliydi?

Burdur Milletvekili olarak seçilen Mehmet Akif Ersoy'un nereli olduğu merak edilmektedir. Mehmet Akif Ersoy İstanbul'da doğmuştur. Annesi Buhara'dan Anadolu'ya gelmiş olan bir ailenin kızıdır. Babası Mehmet Tahir Efendi ise Kosova doğumludur. Milli şairimiz Arnavut kökenli olarak bilinmektedir. Hayatı boyunca değişik illerde bulunan Mehmet Akif Ersoy en son Mısır'da görevde bulunmuştur. Siroz hastalığının tedavisi için İstanbul'a geri dönmüş ve burada dünyaya gözlerini yummuştur. Mezarı Edirnekapı Şehitliği'nde yer almaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir