Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon Nasıl Yapılır?
22.08.2022 13:24
Meditasyon pek çok insanın hayatının bir parçası olmuştur. Peki meditasyon nasıl yapılır, meditasyon yapmak caiz midir, meditasyon yapmak neye iyi gelir, meditasyon yapmak zararlı mı? Merak edilen soruların hepsinin yanıtlarına sizler için yazımızda yer verdik.

Meditasyonun nasıl yapıldığı meditasyon yapmak isteyen kişiler tarafından merak edilip araştırılan bir konu haline gelmiştir. Rahatça oturun. Eğilmediğiniz veya yanlış pozisyonda oturmadığınız sürece nasıl oturduğunuzun bir önemi yoktur. Meditasyonun en önemli kuralı nefes almaktır. Meditasyonda çeşitli nefes teknikleri vardır ama önce burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan vermelisiniz. Nefesinizi kontrol edebilmeniz ve tanıyabilmeniz gerekir. Nefesinize konsantre olun. Nefesinizin dolaştığını hissedin ve vücudunuzu terk edin. Doğru nefes ve duruş akışına sahip olduğunuzda, düşüncelerinize odaklanın. Aklınıza aynı anda çok fazla düşünce  gelebilir, ancak panik yapmayın. Zamanla düşüncelerinizi kontrol etmeyi ve tutmayı öğrenirsiniz. Her şey pratikte ortaya çıkar. Düşüncelerinizin farkında olun. Onları dışarıdan gözlemleyin ve kabul edin. Bunun sayesinde hayatınızda yaşananlara dışarıdan bir göz olarak bakabilmeniz ve olayların ruhunuza çarpmasına daha az müsaade etmeniz mümkün olacaktır. Yararlanabileceğiniz farklı meditasyon türleri var. Mesela uyku meditasyonu veya mantra meditasyonu. İsterseniz düşüncelerinizi uzaktan gözlemlemek yerine, gözlerinizi  bir objeye ya da mantraya odaklayarak zihninizi boşaltma yöntemini de deneyebilirsiniz. Mantra meditasyonu sırasında sürekli olarak bir sözcüğü (Om) ya da cümleyi sessiz bir şekilde tekrar etmeniz gerekmektedir. Objeye odaklanacaksanız istediğiniz şeyi seçebilirsiniz. Genellikle mum alevi, doğal kristaller ya da çiçek gibi objeler bu meditasyonu yaparken tercih edilmektedir. Seçtiğiniz objeyi göz hizanızda tutmanız önemli. Bu şekilde 10 ila 15 dakika geçirmek için uğraşın. Zaman geçtikçe bir saati bulan meditasyon seansları bile yapmanız mümkün olacaktır.

Meditasyon Yapmak Caiz Midir?

Meditasyon, İslam kültüründe bulunmayan Hindistan kökenli bir uygulamadır. Meditasyon, çeşitli düşünce ve hareketlerle bedeni ve ruhu rahatlatmayı amaçlar. Bu fiiller veya sözler, İslam'a ve İslam'ın ruhuna aykırı ise caiz değildir. Diğer bir husus ise, İslam'ın farz ettiği namazları, zihni ve bedeni rahatlatmak için kılınması daha iyidir. İbadet (namaz, oruç vb.) kişinin ruhunu rahatlattığı gibi fiziksel olarak da sağlıklı olmasını sağlar.

Meditasyon Yapmak Neye İyi Gelir?

Meditasyon sadece iç huzuru bulmak için bir zihinsel rahatlama şekli değildir, aynı zamanda açık farkındalık, aktivite veya terapötik amaçlar için de uygulanır. Meditasyon hem zihinsel hem de fiziksel olarak, zihnin ve vücudun refahına katkıda bulunur. Birey için olgunlaşmaya ve çeşitli entelektüel yetenekler kazanmaya yardımcı olur.

Meditasyon Yapmak Zararlı Mı?

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta yürütülen klinik araştırmalarda, meditasyonun rahatlatıcı olduğuna ve bazı kaynaklara göre bir dizi rahatsızlığın tedavisine yardımcı olabileceğine inanılmaktadır, ancak aynı zamanda mani, depresyon ve depresyonun etkilerini çoğalttığı ve tetiklediği de gösterilmiştir. Psikoza neden olduğu öne sürülmüştür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir