Makaron Evde Nasıl Yapılır?

Makaron Evde Nasıl Yapılır?
16.01.2023 18:44
Fransız mutfağına ait simgesel bir tatlı olan makarona gelin biraz daha yakından bakalım. Makaron evde nasıl yapılır, bozulur mu, hangi ülkeye ait? Makaron vegan mı, malzemeleri nelerdir? Hadi cevaplarda buluşalım.

Dışı çıtır içi yumuşacık ve rengarenk görüntüsüyle insanı mutlu eden simgesel bir tatlıdır. Makaronun sakız gibi çiğnenebilen bir kıvamda olması gerekmektedir. Dikkatli olunduğu taktirde de kolay ve pratik bir tatlıdır.

Malzemeler,

160 gram toz şeker

140 gram toz badem

50 gram pudra şekeri

3 yumurta beyazı

Ganaj için(dolgu malzemesi),

50 gram krema

100 gram beyaz çikolata

Son olarak sıkma torbası.

Küçük bir tencereye kremayı ekleyin ve kaynadıktan sonra alın ve beyaz çikolatayı ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. İki ayrı kaseye yarı yarıya bölün. Bu kaselerin birine gül aroması diğerine de limon ekleyebilirsiniz( Makaronların rengarenk görüntüsünü elde edebilmek için kullanılan gıda boyaları). Yumurta akı, bir çimdik tuz ve toz şekeri bir kapta iyice katılaşana kadar(10 dakika) karıştırın. Toz badem, pudra şekerini de ekleyin.

Yumurta beyazları ve badem unları homojen bir şekilde birleştirin. Buzdolabı poşeti ya da sıkma torbasına malzemeyi doldurun. Bir tepsiye yağlı kağıt serin ve yakından küçük küçük kontrollü giderek makaronlar sıkmaya başlayabilirsiniz.

Aralıklı olarak sıkmaya çalışın ki birbirlerine yapışmasınlar. Makaronların içerisindeki havayı boşaltmak için sertçe birkaç kere vurun. 125 derecede 15 dakika pişirin. Makaronların kenarlarında eteklenme olmalıdır. Eteklenme olmuşsa doğru bir şekilde yapmışsınız demektir. Fırından çıkan makaronların içerisine limon ya da gül suyu ganaj ekleyerek servis edebilirsiniz.

Makaron Bozulur Mu?

Makaronlar dolgulu ve dolgusuz olarak 2 çeşitte hazırlanmaktadır. Dolgulu makaronlarınızı buzdolabında yaklaşık 3 güne kadar saklayabilirsiniz. Dolgusuz makaronlar ise buzlukta uzun zaman bozulmadan muhafaza edilebilmektedir. Satın aldığınız makaronları aynı gün içerisinde tüketmeniz en ideal olanıdır.

Makaron Hangi Ülkeye Aittir?

Butik pastanelerin vitrinlerini süsleyen sevimli ve rengarenk kurabiye makaronların tarihi 18.yy sonlarına dayanmaktadır. Makaron Fransa’nın simgesel tatlılarından biri olsa da ilk yapıldığı yer aslında Fransa değil İtalya’dır. İtalya’nın Venedik kendinde üretilmeye başlayan makaron Kraliçe Catherine De Medici’nin, ll. Henry ile evlenmesinin ardından Fransa’da yapılmaya başlamıştır.

Makaron Vegan Mı?

Makaronun ana malzemelerinden biri yumurta diğeri de kremadır. İki ürün de hayvansal bileşenlidir. Bundan kaynaklı olarak makarona vegan diyemiyoruz.

Makaron Malzemeleri Nelerdir?

Dünyanın birçok ülkesine yayılmış olan tadına bakmasak bile mutlaka bir filmde, dizide ya da dergide karşımıza çıkmış olan bu renkli ve meşhur kurabiyeler istenilen renklerde yapılabilmektedir.  Ancak aynı malzeme ve birebir aynı ölçülerle oluşturulmalıdır.

Malzemeler,

160 gram toz şeker

140 gram toz badem

50 gram pudra şekeri

3 yumurta beyazı

Ganaj için(dolgu malzemesi),

50 gram krema

100 gram beyaz çikolata

Son olarak sıkma torbası.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir