Magnezyumun Faydaları Nelerdir?

Magnezyumun Faydaları Nelerdir?
19.08.2022 18:16
Magnezyum, insanlar için önemli bir elementtir. Biz de bundan dolayı yazımızda magnezyumun faydaları neler, hapının yan etkileri neler, magnezyum zehirlenmesi nasıl olur ve magnezyum zararlı mı sorularının yanıtlarına yer verdik.

Magnezyumun faydalarının neler olduğu pek çok insan tarafından merak edilip araştırılan bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Magnezyum kemik sağlığı açısından çok önemli bir yere sahip olmaktadır. 2013 yılında yapılan bir araştırma, yeterli magnezyum alımının postmenopozal kadınlarda kemik yoğunluğunun artmasına, kemik kristal oluşumunun iyileşmesine ve  osteoporoz riskinin azalmasına yol açtığını gösterdi. Magnezyum, kemik sağlığı için önemli olan diğer iki besin maddesi kalsiyum ve D vitamini düzeylerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu için de kemik sağlığına iyi gelmektedir. Çalışmalar, yüksek magnezyum eksikliğinin artan tip 2 diyabet riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bunun sebebi, magnezyumun glikoz kontrolünde ve insülin metabolizmasında büyük bir role sahip olmasıdır. Vücudun kalp de dahil olmak üzere kasların sağlığını korumak için magnezyuma ihtiyacı olmaktadır. Araştırmalar magnezyumun kalp sağlığında önemli bir rol oynadığını bizlere göstermektedir. Magnezyum tedavisi baş ağrılarını önleyebilir veya hafifletebilir. Bunun nedeni, magnezyum eksikliğinin nörotransmitterleri etkilemesi ve doktorların migren ile ilişkilendirdiği bir faktör olan vazokonstriksiyonu sınırlayabilmesidir.

Magnezyum Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

 Magnezyum hapının yan etkilerinin neler olduğu insanlarımızı meraklandıran konulardan birisi olmuştur. Uzun süreli kullanım böbrek yetmezliğine, tendon reflekslerinde azalmaya, hipotansiyona, konfüzyona, yüksek dozlarda solunum durmasına, kardiyak aritmilere ve çok nadiren kardiyak arreste neden olabilir. Magnezyum tıbbi gözetim altında alınmalıdır. Bunların dışında en yaygın istenmeyen yan etkiler şunlardır: İshal, bulanık görme, hafif rahatsızlık, hipotansiyon, kanama eğiliminde artış.

 Magnezyum Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Magnezyum zehirlenmesinin nasıl olduğu insanları endişelendiren bir konu haline gelmiştir. Magnezyum toksisitesine genellikle magnezyum içeren ilaçların aşırı kullanımı veya magnezyumun böbrekler tarafından yetersiz atılması neden olur. Magnezyum toksisitesini hipotansiyon, solunum felci ve kalp durması gibi ölümcül komplikasyonların başlangıcından önce teşhis ederken, yüksek bir şüphe indeksinin yanı sıra erken teşhis de kritik öneme sahiptir.Magnezyumun toksik etkileri, doğal olarak serumda bulunan seviyelerle (mEq/litre) bağlantılıdır. Magnezyum seviyeleri yükseldikçe, farklı semptomlar ortaya çıkmaya başlar ve bu semptomların ölümcüllüğü bulunan magnezyum seviyeleri ile orantılıdır. 5 ila 10 mEq/L'den başlayarak, hastalarda EKG değişiklikleri (uzamış PR aralığı, genişletilmiş QRS) gelişmeye başlayacaktır. 10 mEq/L'de derin tendon reflekslerinde kayıp ve kas güçsüzlüğü olacaktır. 15 mEq/L'de anormal iletkenlik belirtileri SA/AV düğüm bloğu olarak ortaya çıkıyor. Ek olarak, hastalar solunum felci yaşamaya başlar. 20 mEq/L veya daha yüksek bir değerde, hastanın kardiyak arrest geçirmesi muhtemeldir.

 Magnezyum Zararlı Mı?

Magnezyumun zararlı olup olmadığı merak edilmektedir. Magnezyumun çeşitli gıdalar ile beraber alınması herhangi kötü bir sonuç doğurmaz iken, takviye olarak yüksek miktarda alınması insan sağılığı açısından riskli olabilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir