Lisede Onur Belgesi Kimlere Verilir?

Lisede Onur Belgesi Kimlere Verilir?
28.01.2022 17:30
Okul dönem sonu yaklaştığında ya da okul yeni başaladığında bütün öğrencileri büyük bir telaş ve heyecan sarar. Bunun temel sebeplerinden biri okul dönemlerinde ki başarılarını gösterecek belgelere sahip olma istekleridir. Her öğrenci takdir, teşekkür ya da onur belgesi alarak hem kendini hem de ailesini sevindirmek ister. Ancak okul dönemlerinde verilen belgeleri almak için bazı şartları sağlamak gerekir. Lisede üstün başarı belgesi kimlere verilir, Teşekkür belgesi için kaç puan gerekir, takdir belgesi için kaç puan gerekir gibi soruları sizler için yanıtladık.

Okul dönemlerinde verilen belgeler not ortalaması esas alınarak öğrencilere yöneltilmektedir. Ancak onur belgesi takdir ya da teşekkür belgesinde farklı olarak öğrencilere verilmektedir. Onur belgesi verilirken öğrencinin not ortalaması göz ardı edilir. Onur belgesinde aranan temel şart öğrenci tutum ve davranışlarıdır. Öğrencinin Türkçeyi kullanış şekli, üslubu, görgü kurallarına uyması, devamsızlık kurallarına ve okul kurallarına uyması onur belgesini almaya aday olmasını sağlar. Öğrencinin derslerdeki tutumu, öğretmenlerine ya da arkadaşlarına karşı tutumu, sosyal ilişkileri rehber öğretmenler tarafından incelenir, değerlendirilir ve onur belgesi alıp alamayacağı kesinleştirilir. Hiçbir belge alamayan öğrenciler de onur belgesi alabilir, bu belge öğretmen gözlemlerine göre değerlendirilerek öğrencilere verilir. Onur belgesi 4, 5, 6, 7, 8 ve tüm lise öğrencilerine verilebilir.

Lisede Üstün Başarı Belgesi Kimlere Verilir?

Lisede verilen üstün başarı belgesi öğrencileri onura eden bir belgedir. Ancak bu belgeyi almak o kadar da kolaydır. Bir öğrencinin üst üste 3 eğitim dönemi boyunca takdir belgesi onu üstün başarı belgesi almaya da hak kazanmasına neden olur. Üstün başarı belgesi lise öğrencilerinde 3 eğitim dönemi içinde art arda takdir belgesi alan kişilere verilir. Ayrıca üstün başarı belgesi almak isteyen kişilerin karne ortalamasının 84,99'un altında olmaması gerekir.

Teşekkür Belgesi İçin Kaç Puan Gerekir?

Belirli bir başarıya ulaşan öğrenciler başarılarını teşekkür belgesi ile taçlandırmak istemektedir. Teşekkür belgesi almak isteyen öğrenciler belirli bir not aralığında yer almalıdır. Bir öğrencinin teşekkür belgesi alabilmesi için karne not ortalamasının en az 70 olması gerekir ve karne ortalaması 70 ile 84,99 arasında olan öğrenciler teşekkür belgesi almaya hak kazanır. Ancak teşekkür belgesi almak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken nokta karnelerinde 1 olmaması gerekir. Ayrıca ortaokul öğrencilerinin her dersinin 45 üzeri olması gerekirken lise öğrencileri için her dersin 50 üzeri olması şartı aranır. Tüm bunlara ek olarak 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin Türkçe ders ortalamasının 55 ve üzeri olması gerekir.

Takdir Belgesi İçin Kaç Puan Gerekir?

Lise ve ortaokul başarılı olduğunu gösteren takdir belgesi bütün öğrenciler tarafından elde edinmek istenen bir belgedir. Öğrencilerin sınavlardan almış olduğu notlar, proje notları ve performans çalışma puanları takdir belgesini almayı etkilemektedir. Öğretmenler tarafından öğrencilerin hak ettiği puanları alması neticesinde notlar e-Okul sistemine işlenir ve notların aritmetik ortalaması alınır. Takdir belgesi puanların ortalamasına göre verilir. Tüm notlar verip aritmetik ortalaması alındıktan sonra öğrencinin 100'lük puan sisteminde 85 ve üzeri bir karne notuna sahip olması gerekir. 85 ve üzeri puanı olan tüm öğrenciler takdir belgesi almaya hak kazanır. Ancak takdir belgesi almak isteyen öğrencilerin karnesinde 1 olmaması gerekir. Tüm bunlara ek olarak ortaokul öğrencilerinin her dersleri 45 ve üzeri not olması gerekirken lise öğrencilerinden 50 not tabanı aranmaktadır ve ortaokul öğrencilerinin Türkçe ders ortalamalarının en az 55 olması gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir