Lâle-i Nu’man Çiçeği Hakkında En Çok Merak Edilenler

Lâle-i Nu’man Çiçeği Hakkında En Çok Merak Edilenler
13.08.2022 13:26
Lâle-i Nu’man çiçeği tarlalarda yetişen gelincik çiçeği olarak da bilinmektedir. Lâle-i Nu’man çiçeği anlamı, bakımı, faydaları ve özellikleri ile ilgili merak edilen tüm detayları sizler için araştırdık.

Lâle-i Nu’man çiçeği hoş görüntüsü ile dikkat çekiyor. Tarlalarda yetişen gelincik çiçeği olarak da tanımlanan Lâle-i Nu’man çiçeği hakkında en çok merak edilenler araştırma konusu haline dönüşüyor. Lâle-i Nu’man çiçeğinin Arapçadaki adı şakayık-i numaniyedir. Bir efsaneye göre hükümdar olarak bilinen Nu’man bir gezinti esnasında pek çok gelincik çiçeği görünce bu çiçeklerin korunmasını emretmiş ve yasaklamıştır. Lâle-i Nu’man çiçeği hoş görüntüsü ile evlerin vazgeçilmez bir parçası olduğu gibi aynı zamanda tarlalarda ve parklarda da rengârenk bir görüntü ortaya çıkarıyor. Lâle-i Nu’man çiçeği temelde lale çiçeği ile aynı özellikleri taşıyor. Bu çiçeğin bakımı genel anlamda lale çiçeğinin bakımı ile eşdeğer kabul ediliyor. Lâle-i Nu’man çiçeği kolay yetiştirilebilme özelliği ile pek çok bitki sever tarafından tercih ediliyor.

Lâle-i Nu’man Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Lâle-i Nu’man çiçeği halk arasında gelincik çiçeği olarak da biliniyor. Lale çiçeği ile temelde aynı özellikleri taşıyan bu çiçek rengârenk görüntüsü ile adeta göz dolduruyor. Lâle-i Nu’man çiçeğinin anlamı bilmeyenler tarafından araştırılıyor. Lâle-i Nu’man çiçeğinin anlamı; toprağın kanı olarak tanımlanıyor. Lâle-i Nu’man çiçeği ayrıca çok kırmızı lale ve şakayık anlamlarına da geliyor.

Lâle-i Nu’man Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Lâle-i Nu’man çiçeği kolay bakımı ile ilgi görüyor. Hoş görüntüsü ile parklarda, bahçelerde ve tarlalarda göz dolduran Lâle-i Nu’man çiçeğinin bakımı hakkında bilinmeyenler araştırma konusu haline dönüşüyor. Lâle-i Nu’man çiçeğinin bakımı lale çiçeği ile temelde aynı şekilde işliyor. Lâle-i Nu’man çiçeğinin bakımı genelde bol su mantığından oluşuyor. Lâle-i Nu’man çiçeği suyu çok seven bir çiçek olarak karşımıza çıkıyor. Yaz aylarında bol su isteyen bu bitki kış aylarında çetin şartlara karşı dayanıksız bir tavır sergiliyor. Oda ısısında bakım isteyen Lâle-i Nu’man çiçeği bitkiler arasında kolay bakımı ile sık rağbet görüyor.

Lâle-i Nu’man Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Lâle-i Nu’man çiçeği hakkında bilinmeyen pek çok detay bulunuyor. Lâle-i Nu’man çiçeğinin faydaları meraklıları tarafından yakın mercek altına alınıyor. Lâle-i Nu’man çiçeği faydaları;

Yaprakları ve sapları kalp hastalıklarına iyi geldiği gibi kalp ritmini düzeltir.

İdrar açıcı özelliğe sahiptir.

Kadınlarda meydana gelebilecek rahim iltihaplarını giderir.

Yüzdeki lekeleri giderir.

Balgamı söktürür.

Egzama tedavisinde kullanılabilir.

Lâle-i Nu’man Çiçeği Nerede Yetişir?

Lâle-i Nu’man çiçeği dikkat çeken görüntüsü ile pek çok bitki sever insanın hayatına girmeyi başarıyor. Lâle-i Nu’man çiçeğinin nerede yetiştiği meraklıları tarafından sorgulanıyor. Lâle-i Nu’man çiçeğinin en çok Anadolu’da kırsal alanlarda yetiştiği kaydedilmiştir. Lâle-i Nu’man çiçeği ülke dışında Hollanda ve Rusya gibi bölgelerde de yetişmektedir.

Lâle-i Nu’man Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Lâle-i Nu’man çiçeğinin özellikleri meraklıları tarafından dikkat çekiyor. Lâle-i Nu’man çiçeğinin özellikleri;

Soğanlı otsu bir süs bitkisidir.

Tarlalarda yetişen gelincik çiçeği olarak da bilinmektedir.

Çiçeğin yaprakları tam oval ve mızraksı bir yapıya sahiptir.

Çiçeklerin parlak renkleri hemen hemen birbirine eşit olan altı taç yapraklıdır.

Çok tohumlu bir bitki olup kapsül yapısında meyveleri de bulunmaktadır.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir