Lahana Tohumu Gebeliği Önler Mi?

Lahana Tohumu Gebeliği Önler Mi?
15.11.2022 20:37
İstenmeyen gebelikler için piyasadaki ilaç ve yöntemler kadar alternatif yöntemlere de başvururuz. Peki lahana tohumu, maydanoz suyu gebeliği önler mi? Kayganlaştırıcı jel, majezik, microgynon gebeliği önler mi? Merak edilenleri sizler için araştırdık.

Çeşitli dönemlerde henüz doğum kontrol çeşitleri çok yaygın değilken insanlar birtakım bitkilerden şifa bekliyordu. Bazı İslami kitaplarda, Tampon olarak kullanılan yöntemlerden biri de tohum yöntemidir.

İlişki ve sonrasında lahananın yaprağının ve tohumunun vajinaya sürülmesi, inanca göre kadınları istenmeyen gebeliklere karşı korumaktadır.

Günümüzde de ağız yoluyla 5 gram kadar lahana tohumu yemenin gebeliği önlediği söylenmektedir.

Maydanoz Suyu Gebeliği Önler Mi?

Maydanoz, sindirim sistemimizdeki yavaş çalışan mekanizmaları harekete geçiren bir tetikleyicidir. Kimi zaman kilo kontrolü sağlamamız gereken dönemlerde belli aralıklarla suyunu kaynatarak suyunu içip sonrasında posasını yiyerek yağlarımızdan kısa süre içinde kurtulmamıza yardımcı olmaktadır.

İçerisinde bol miktarda folik asit bulunur. Ayrıca nefes darlığına, böbrek taşına, idrar yolu enfeksiyonlarına kadar birçok tedavide kullanılan bir besindir.

Çok güçlü bir adet söktürücüdür. Adet sancısı ve sökülememe gibi problemler yaşıyorsanız, maydanoz duyundan destek alabilirsiniz. Regl döneminden birkaç gün önce bir miktar maydanoz suyunu kaynatıp içmeye başlarsanız daha rahat ve kolay bir süreç geçirirsiniz.

Fakat maydanoz suyunun gebelik koruması için bir vaadi bulunmamaktadır. Aslında maydanoz özellikle halk arasında bebek düşürücü olarak bilinmektedir. Fazla miktarda kullanıldığında özellikle hamileliğin ilk aylarında gebeliği sonlandırabilecek kadar güçlü olduğu söylenmektedir.

Maydanozun bu etkisini kanıtlayabileceğimiz herhangi bir tıbbi kaynak bulunmamaktadır.

Kayganlaştırıcı Jel Gebeliği Önler Mi?

Cinsel birleşme sırasında ya da öncesinde vajinaya veya penise sürülen bir tür kimyasaldır. Daha rahat ve acısız bir cinsel birleşme için kullanılmaktadır.

Fakat sürüldüğü halde yine de yanma ve rahatsızlık hissi duyuluyorsa, vajina yeterli ıslaklığa ulaşamıyor demektir. Bu tip durumlarda kesinlikle bir doktora görünmekte fayda var.

Kayganlaştırıcı jeller kimyasal oranları ne kadar fazlaysa o kadar zarar veriyor. Özellikle vajina içi kullanımda içindeki kimyasal orana çok dikkat edilmeli. Bu cinsel organın florasını bozarak hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Ayrıca kayganlaştırıcı kremler sperm kalitesini düşürerek üremeye engel olabilir. Fakat kayganlaştırıcı jel kullanmak bir korunma yöntemi değildir. En azından kanıtlanmış bir yöntem değildir. Tüm kimyasallara karşı sperm yumurtalığa ulaşabilir ve gebelik başlayabilir.

Kayganlaştırıcı jelleri bir korunma yöntemi olarak kullanmamalıyız. Bu sebeple her zaman tıbbi olarak kanıtlanmış yöntemlere başvuru yapılmalıdır.

Majezik Gebeliği Önler Mi?

Vücutta oluşan çeşitli ağrılara etki etmesi amacıyla üretilmiş bir tür ağrı kesicidir. Majezik hapının gebelik korumasında bilinen, kanıtlanmış bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak hamilelik sürecinde doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Aşırı dozda alınabilecek her ilacın sakıncası olabileceği gibi majezikte gebelik sonlanmasına sebebiyet verebilir.

Microgynon Gebeliği Önler Mi?

Doğum kontrolünde her zaman etkisi ispatlanmış ve hekimler tarafından onaylanmış ilaç ve tedavileri tercih etmeliyiz. Kulaktan duyulan ya da etkisi ve zararları tam araştırılmadan kullanılan yöntemler başka rahatsızlıklara sebep olabilir.

Microgynon etkisi ispatlanmış bir tıbbi gebelik önleyici ilaçtır. 21 günlük bir ilaç tedavisidir. 21 gün boyunca her gün alınması gerekmektedir. Güçlü bir doğum kontrol ilacıdır. Doğru kullanıldığı taktirde, istenmeyen gebelikleri büyük oranda engeller.

Bu kurallara uyulursa ilacın koruması alındığı ilk günden itibaren başlamaktadır. 21 gün kullanılan ilaca sonrasında 7 gün boyunca ara verilmelidir. Yan etkileri arasında adet dışı vajinal kanama, vajinal akıntı, baş ağrısı gibi etkiler bulunmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir