Kuru Öksürük Neden Olur?

Kuru Öksürük Neden Olur?
23.08.2022 17:36
Kuru öksürük, geçmişten günümüze dek pek çok insanın başına gelmektedir. Bundan dolayı kuru öksürük ile ilgili araştırılan konular türemiştir. Biz de yazımızda kuru öksürüğün neden olduğundan, belirtilerinden ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik.

Kuru öksürüğün neden olduğu pek çok insanımızın merak edip araştırdığı bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Soğuk algınlığı ve grip, hasta olduğunuzda ıslak, üretken öksürüğe neden olma eğilimindedir. Daha sonra, kuru öksürükler iyileşme sırasında oyalanabilir. Solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan iltihabın kaybolması biraz zaman alabilir. Bu süre zarfında, akciğerler ve solunum yolları, solunan tahriş edici maddelere karşı ekstra hassas olabilir. Bu hassasiyet boğazınızı daha çok gıdıklayarak öksürmenize neden olabilir. COVID-19'a yakalanan çoğu insanda soğuk algınlığı veya gripte olduğu gibi ıslak öksürük değil, kuru öksürük vardır. Bununla birlikte, ıslak öksürükler COVID-19 enfeksiyonlarında da olabilir. Sağlık uzmanınız öksürüğün nedenini belirlemek için bir COVID-19 testi önerebilir. Kuru öksürüğe neden olan diğer durumlar şunlardır: Alerjiler, astım veya kimyasallara ve tahriş edici maddelere maruz kalma, Bronşit, Krup (çocuklarda),Gastroözofageal reflü hastalığı, Yüksek tansiyonu tedavi eden ilaçlar gibi ilaçların yan etkileri, Postnazal akıntı, Zatürre, Sigara içmek, Vokal kord disfonksiyonu, Boğmaca. Nadiren kuru öksürük, daha ciddi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir sağlık sorununa işaret eder. Öksürükle ilgili endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınızı görmelisiniz. Kronik kuru öksürük, bunların bir belirtisi olabilir: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH),Kistik fibroz, Kalp yetmezliği, Akciğer kanseri, Pulmoner emboli.

 Kuru Öksürüğün Belirtileri Nelerdir?

 Kuru öksürüğün belirtilerinin neler olduğu insanlar tarafından araştırılmaktadır. Kuru bir öksürük ile boğazınızda bir gıdıklanma hissi hissetmeniz olası olacaktır. Öksürerek boğazınızı temizlemeyi denemeniz de kuru öksürüğe sebep olacaktır. Havayı zorla dışarı atarken boğazınız tahriş olabilir ve kuruyabilir. Ayrıca öksürüğünüz balgamsız ise bu kesinlikle bir kuru öksürüktür.

 Kuru Öksürük Corona Belirtisi Midir?

 Kuru öksürüğün Corona belirtisi olup olmadığı insanları endişelendiren bir konu haline gelmiştir. İki yıldır insanlar COVID-19 semptomlarına karşı yüksek alarmda ve tekrar tekrar bahsedilen en yaygın olanlardan biri kuru öksürük. Şu anda ABD'de kaç tane COVID-19 vakası olduğu göz önüne alındığında, sadece kuru bir öksürük geliştirirseniz biraz dikkatli olmak mantıklıdır. Tabii ki, kuru öksürüğün ne olduğunu bilerek doğmadınız ve burada tam olarak ne aradığınız konusunda biraz kafa karışıklığı yaşamanız anlaşılabilir. Kuru öksürüğü anlamak da zor olabilir, çünkü özellikle semptom çevrenizdeki çeşitli faktörlerden etkilenebilir. Dünya Sağlık Örgütü-Çin ortak bir Şubat 2020 raporu, COVID-19'lu kişilerin yaklaşık %68'inin kuru öksürük geliştirdiğini, 55.000'den fazla teyit edilmiş vakada ikinci en yaygın semptom olduğunu buldu. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) artık COVID-19'un ana semptomlarından biri olarak sadece bir "öksürük" listelediğini belirtmek önemlidir. Ancak uzmanlar, COVID-19 ile ilişkili öksürüğün genellikle kuru olduğunu söylüyor.

 Kuru Öksürük İçin Evde Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

 Ham bal, her türlü öksürüğü tedavi etmek için kullanılan en eski ev ilaçlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Boğazı kaplayıp sahip olduğu doğal anti-inflamatuar özellikler ile boğaz tahrişini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Olası antimikrobiyal etkileri ise,   küçük bakteriyel veya viral enfeksiyonları da azaltması ile bilinir. Cochrane Sistematik İncelemeler Veritabanında 2018 yılında yapılan bir inceleme, balın çocuklarda öksürüğü tedavi etmek için difenhidramin (Benadryl'de kullanılır) kadar etkili olduğu, ancak dekstrometorfan (Delsym Cough gibi ürünlerde kullanılır) kadar etkili olmadığı sonucuna varmıştır. Bal iyi tolere edilir ve genellikle küçük çocuklar tarafından hoş karşılanır. Ancak botulizm riski nedeniyle 1 yaşın altındaki bebeklere asla verilmemelidir. Bal ayrıca kan şekerini de etkiler, bu nedenle glikoz seviyenizi yönetme konusunda dikkatli olmanız gerekiyorsa diğer seçenekler daha iyi olabilir. Meyan kökünden (Glycyrrhiza glabra) yapılan çayın yudumlanması, boğazdaki yatıştırıcı etkisiyle uzun zamandır lanse edilmiştir.  Meyan kökü çayı birçok bakkal ve sağlıklı gıda mağazasında bulunabilir. Kurutulmuş meyan kökü çevrimiçi olarak satın alınabilir ve 2 yemek kaşığı mekan kökü kaynar suda beş ila 10 dakika demleyerek çay yapmak için kullanılabilir. Meyan kökü çayı genellikle güvenli kabul edilse de, uzun süreli kullanım kan basıncında ciddi artışlara neden olabilir ve adet düzensizliğine, yorgunluğa, baş ağrısına, su tutulmasına ve erektil disfonksiyona neden olabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir