Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Kuru İğne Tedavisi Nedir?
22.08.2022 19:40
Kuru iğne tedavisi, günümüzde sıkça kullanılan ve olumlu sonuç alınan tedavi yöntemlerindendir. Bu yazımızda, kuru iğne tedavisi ile ilgili merak edilenleri ve sıkça sorulan soruları, sizler için derledik.

Kuru iğne tedavisi, günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmakta olan tedavi yöntemlerinden biridir. Tedavi yöntemleri, uygulanış ve hastalıkların türlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda, kuru iğne tedavisi ise, kaslarda görülmekte olan komplikasyonlarda kullanılmaktadır. Bununla birlikte, kuru iğne tedavisinin ne olduğu ve hangi durumlarda kuru iğne tedavisine başvurulduğu, sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir. Kuru iğne tedavisinde iğneler, birbirinden farklı kalınlık ve uzunlukta bulunmaktadır. İğnelerin kalınlık ve uzunlukları ise, tedavi uygulanacak kas kütlesine göre farklılık gösterebilmektedir. Kuru iğne tedavisi, kasılmalar gösteren ve artık eski fonksiyonlarını yerine getiremeyen kaslar üzerinde uygulanmaktadır. Bu anlamda, kasılma gösteren kas dokularını, eski haline getirmede, kuru iğne tedavisi oldukça etkilidir. Kuru iğne tedavisinin amacı ise, kaslarda meydana gelen kasılmaların ve spazmların ortadan kaldırılmasıdır.

Kuru İğne Tedavisi Yapan Devlet Hastaneleri

Kas spazmları ve kasılmaları, özellikle büyük yaşlarda sıkça yaşanmakta olan bir durumdur. Vücudun kasları sıkça kullandığı mesleklerde ise, kas spazmlarının yaşanması kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir. Bununla birlikte kas spazmları, sporcularda da görülebilmektedir. Kasların yüksek derecede basınca maruz kalması ve aynı zamanda basınca direnç göstermesi, kuru iğne tedavisinin ortaya çıkmasına zemin hazırladığını belirtmek, pek de yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte, kuru iğne tedavisini yapan devlet hastanelerinin hangileri olduğu, sıkça sorulmakta ve araştırılmakta olan konulardan biridir. Bu anlamda, kuru iğne tedavisinin SGK kapsamına alınmadığı ve çoğu devlet hastanesinde kuru iğne tedavilerinin yapılmadığı bilinmektedir.

Kuru İğne Tedavisi Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Meydana gelen rahatsızlıkların tedavisi, oluşan rahatsızlık veya hastalığın seyrine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda, hastalık veya rahatsızlık durumları ile karşı karşıya kalındığında, erken tanı ve tedavinin, ortaya çıkan komplikasyonları hızlı bir şekilde geçireceği bilinmelidir. Bununla birlikte, kuru iğne tedavisinin ne zaman etkisini gösterdiği, sıkça sorulmakta olup ve merak edilen konular arasında yerini almaktadır. Kuru iğne tedavisinin etkileri, ilk seanstan itibaren kendisini göstermeye ve oluşan kas rahatsızlıklarını gidermeye başlamaktadır. Bu anlamda, kuru iğne tedavisinin hızlı sonuç alınan tedaviler arasında olduğu bilinmektedir.

Kuru İğne Tedavisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kuru iğne tedavisinin birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Bu anlamda, kuru iğne tedavisinin iyi geldiği hastalık veya rahatsızlıkları, şu şekilde sıralayabiliriz; baş ağrısı, migren, boyun ağrısı, boyun fıtığı, sırt ağrısı, omuz ağrısı, bel ağrısı ve bel fıtığı hastalıklarına iyi gelmektedir.

Kuru İğne Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanır

Kuru iğne tedavisinin uygulandığı yerler, sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir. Bu anlamda, kuru iğne tedavisinin uygulandığı bölgeleri, şu şekilde sıralayabiliriz; bel, boyun, omuz, bacak, dirsek gibi bölgeler, kuru iğne tedavisi uygulanabilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir