Ağrılı Adet Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Ağrılı Adet Hakkında Merak Edilen Bilgiler
20.08.2021 22:00
Adet ağrısı hemen hemen pek çok kadında görülebilen bir durumdur. Ağrılı adet tedavisi nasıl yapılır, sancılı adet bitkisel çözüm, çok ağrılı adet sancısı nasıl geçer, neden olur, ilaçları nelerdir, evlenince geçer mi? Ağrılı adet gebeliğe engel mi, ısıtıcı ped nedir, rüyada ağrılı adet görmek ne anlama gelir?

Adet ağrısı hemen hemen pek çok kadında görülebilen bir durumdur. Bu durumun tıp literatüründe bilinen diğer bir ismi dismenoredir. Kadınlar özellikle bugünlerde sosyal yaşamdan, iş hayatından ve genel sağlık rutininden oldukça uzaklaşır ve kendilerini oldukça hasta hissederler. Hafif, orta ve çok şiddetli olacak şekilde listelenen bu ağrılar ise kişileri oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Karnın alt kısmında yaşanan yoğun sancı, bel ağrısı, ishal, mide bulantısı, halsizlik, dışkının yumuşaması, baş ağrısının ve iştahsızlığın artmasına neden olan ağrılı adet görmenin altında bilinmeyen belki de başka bir hastalık da olabilir. İşte tam da bu yüzden bu ağrının oldukça önemli bir şekilde görülmesi ve ele alınması gereklidir. Şiddetli ağrı ile adet görmesi muhtemel kişiler arasında ise en çok sigara kullananlar, otuz yaş altındaki kadınlar, ergenliğe henüz yeni girenler ve adet sancısı olan başka bir aile üyesi olanlar yer alır. Bir de öteki taraftan baktığımızda çikolata kisti olanlar da bu durumdan etkilenebilmektedir. Kadınların yarısından daha fazlasını etkisi altına alan ağrılı adet görme hakkında akıllara takılan tüm sorular ve bu soruların yanıtları sizlerle…

Ağrılı Adet Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıp dilinde dismenore adı verilen bu durumun bilinen net ve geçerli bir tedavisi ne yazık ki bulunmamaktadır. Fakat yapılacak testler, dinlenen hasta öykülerinden yola çıkılarak bir takım iyileştirici önerilerde bulunmak mümkün olabilir. Bu noktada ısı uygulamasının olması, düzenli egzersiz yapılması, diyet programı değişiklikleri, stres yönetimi gibi pek çok yöntemle ağrıyı kontrol altına alabilmek mümkün olmaktadır. Ayrıca bakıldığında yapılacak ultrason muayeneleri ile birlikte altta yatan çikolata kisti gibi sorunlar göz önüne alınarak bazı durumlar erkenden fark edilebilir.

Sancılı Adet Bitkisel Çözümü Nedir?

Sancılı adet döneminde genellikle ilk olarak ısı uygulaması ve ağrı kesicilere başvurulsa da aslında bu durumun bitkisel ve çok daha geçerli yöntemleri bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında özellikle adet öncesi dönemden başlayarak günde bir fincan rezene çayı içilmesi, çuha çiçeği kullanılması da krampların giderilmesinde oldukça etkili bir yöntem olarak bilinmektedir.

Çok Ağrılı Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Kişilerin ayda bir kez yaşadıkları adet döngüsünde ki çok sancılı ağrılar bu dönemi kişiler açısından çok daha eziyetli bir hale getirebilir. Bu nedenle kişiler çoğunlukla bu ağrının nasıl geçeceğini araştırmaktadır. Bu nedenle verilebilecek öneriler şu şekildedir;

·        Sıcak bir banyo yapılabilir.

·        Karnın üzerine ve ayak uçlarına sıcak havlu ya da sıcak su torbası konulmalıdır.

·        Düzenli spor ve yormayan egzersizler yapılmalıdır.

·        Bol bol yürüyüş yapılması önerilir.

·        Endorfin salgılanmasının artması için mutlak suretle birkaç parça çikolata yenmelidir.

·        Bisiklet sürülmelidir.

·        Bol bol dinlenme yapılmalıdır.

Çok Ağrılı Adet Sancısı Neden Olur?

Çok ağrılı adet sancısının meydana gelmesinde pek çok etken bulunmaktadır. Bunlar ise genelde servikal darlık, rahim ağzı açıklığı, endometriozis, adenomyozis, pelvik inflamatuar hastalıklar ve uretin fibroidleri örnek gösterilmektedir.

Ağrılı Adet Dönemi İlaçları Nelerdir?

Ağrılı adet döneminde eb fazla kullanılan şeylerden biri de ağrı kesici etki gösteren ilaçlardandır. Bu dönemde en fazla kullanılan ilaçlar arasında ise tylenol, majezik, ibuprofen ve eleve gibi ilaçlardır.

Sancılı Adet Evlenince Geçer Mi?

Özellikle evlenmeden önce sık görülen sancılı adet görmenin cinsel ilişki yaşamamış olmaktan kaynaklandığı söylenir. Fakat halk arasında kulaktan kulağa yayılan bu bilginin tıbbi hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu durum son derece yanlış bir inanıştır. Çünkü cinsel ilişki yaşanmamış olması adet ağrılarını artıran bir durum değildir.

Ağrılı Adet Gebeliğe Engel Mi?

Hayır. Ağrılı adet görmenin ileri zamanlarda çocuk sahibi olmak için bir engel yaratmayacağı bilinir. Fakat buradaki ince ayrıntı şudur; eğer bu ağrının kaynağı endometriozis gibi hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. İşte tam da bu durumda gebeliğe engel bir durumdan söz edilmesi mümkündür.

Adet Ağrıları İçin Isıtıcı Ped Nedir?

Adet ağrılarında ısının etkili olan bir tedavi olduğu bilinir. Bu nedenle kısa süreden beri bazı hijyenik ped markaları özel bölgelerde kullanmak üzere böyle bir ürün geliştirmiştir. Genelde kullanımı yeni yaygınlaşmaya başlamıştır.

Rüyada Ağrılı Adet Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada regl ağrısı çekilmesi çeşitli sıkıntıların ve zorlukların meydana geleceğine bir işaret olarak görülmektedir. Genelde iç huzurun gideceğine ve dünya meşguliyetinin artacağına delalet olarak nitelendirilmektedir. Buna ek olarak bazı kötü haberler almaya da işaret eder.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir