Kürtaj Sonrası Çok Ağrı Olur Mu?

Kürtaj Sonrası Çok Ağrı Olur Mu?
23.08.2022 17:54
Kürtaj, geçmişten günümüze pek çok insanın başvurduğu bir işlem olmuştur. Bundan dolayı kürtaj ile ilgili araştırılan konular baş göstermiştir. Biz de yazımızda kürtaj sonrası çok ağrı olup olmadığından ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik.

Kürtaj sonrası çok fazla ağrının olup olmadığı insanları endişelendiren bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kürtajdan sonra muhtemelen adet tipi ağrılar, mide krampları ve vajinal kanamanız olacaktır. Bu, birkaç gün sonra kademeli olarak iyileşmeye başlamalıdır, ancak 1 ila 2 hafta sürebilir. Bu normaldir ve genellikle endişelenecek bir şey değildir. Kanama genellikle normal adet kanamasına benzer. Ancak bazı küçük kan pıhtılarını da geçirebilirsiniz. Cerrahi bir kürtajdan sonra, bir sonraki adetiniz gelene kadar herhangi bir kanamanız olmayabilir. Tıbbi kürtajınız varsa, bulantı ve ishal gibi ilaçlardan kısa süreli yan etkiler yaşayabilirsiniz. Bu yan etkiler genellikle 3 gün içinde durur. Genel anestezik ve bilinçli sedasyon ilaçlarının da yan etkileri mevcut olabilmektedir.

 Kürtaj Sonrası Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

 Kürtaj sonrası enfeksiyon belirtilerinin neler olduğu araştırılmaktadır. Kürtajdan sonra enfeksiyon kapmak oldukça nadirdir; 100 kadından sadece 1'i bir tane alacak. Kürtaj sonrası iyileşmeniz için bakım sonrası önerilerimizi ve ipuçlarımızı takip ederek riski daha da azaltabilirsiniz. Enfeksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla iletişime geçerek veya yerel A&E departmanınızı ziyaret ederek mümkün olan en kısa sürede acil tıbbi yardım almanız önemlidir. Bir enfeksiyon tedavi edilmezse daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bir enfeksiyonun belirtileri şunları içerir: Ağrı kesici ilaçların veya ısı yastığının yardımcı olmadığı karın ağrısı veya rahatsızlığı. Hoş olmayan kokan vajinal akıntı. 38°C veya daha yüksek bir sıcaklıkta sıcak ve titreme hissetmek. Genel olarak kendini iyi hissetmiyor. Kürtaj işleminizden sonra, enfeksiyon kapma riskini en aza indirmeye yardımcı olmak için size antibiyotik reçete edebiliriz.

 Kürtaj Sonrası Denize Girilir Mi?

 Kürtaj sonrası denize girilip girilmeyeceği merak edilmektedir. Kürtaj sonrası ilk 15 gün içerisinde denize veya havuza girilmemesi gerekmektedir. Çünkü enfeksiyon kapma riskiniz çok yüksektir.

 Kürtaj Sonrası Gusül Gerektirir Mi?

 Kürtaj sonrası gusül abdesti almanın gerek olup olmadığı Müslümanlar’ın merak edip araştırdığı bir diğer konu olmayı başarmıştır. Organ oluşumu tamamlanmadığı için kanama bahane olarak kabul edilmelidir. Ancak önceki adet dönemi ile hamilelik arasında en az 15 günlük bir temizlik dönemi varsa adet sonrası kanama adet olarak kabul edilir. Genel olarak, menstrüasyon ne kadar uzun olursa, kürtaj sonrası kanama o kadar fazla adet olarak kabul edilir. Örneğin, hamile kalmadan önce 7 gün ve 15 gün veya daha fazla bir temizleme döneminiz varsa, organ oluşmadan düşük yaptıktan sonra  7 gün kanamayı düşünün. Ancak ameliyattan 2 hafta sonra lekelenme devam ederse,

 -Ameliyat sonrası kanamayı adet olarak kabul ederse bu lekelenmeyi/özürünü kabul eder. Her namaz vaktinde dua ederek namaza başlar. Değilse, dikkate alınacak bir şey yoktur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir