Külbütör Nedir? Ne İşe Yarar?

 Külbütör Nedir? Ne İşe Yarar?
01.10.2021 16:30
Araçlarda ki sistemler çok karışık olup, birçok yedek parça ve sistem bulunmaktadır. Külbütör nedir, mekanizması nedir, ne işe yarar? Külbütör kapağı neden yağ kaçırır, arızası nasıl anlaşılır? Külbütör kapağı görevi nedir ve fiyatları ne kadar? Tüm bu soruları sizler için araştırdık.

Araçlar birçok konu ile birbirleri ile benzerlik gösterebilirken, bazı konularda ise farklılık gösterebilmektedir. Günümüz araçları eskiye göre çok değişmekle beraber, motorlar her zaman araçların beyni olarak kabul görmüştür. Motor üzerinde de birçok parça ve sistem bulunurken, her araç özelliğine göre motorlar barındırır. Buna göre de bazı motorlarda farklı parçalar bulunabilmekte olup, hepsi motorun performansını yükseltmek içindir. Külbütör de bazı motorlarda bulunurken, motorda ki silindir sisteminin üst tarafında yer alarak karşımıza çıkar. Bu yer tam olarak supapların uç kısmı olarak geçerken, bu supapların açılıp kapanmasına sağlayan bir sistem olarak görev yapar. Bu sistem araç motoru için önemliyken, arızalarında performans düşüklükleri olabilmekte olup, bakımı derhal yapılmalıdır. Her parça ve sistem gibi, külbütör de araçlar için önemli ve bir göreve sahip bir parçadır.

Külbütör Nedir?

Külbütör araçta ki motor silindirinin üst tarafında, supapların uç tarafında yer alırken, tam olarak eksantrik mili ve supaplar arasında göze çarpmaktadır. Bu supapların açılıp kapanmasını sağlayan bir sistem olarak, aracın motoru için üretilen bir mekanizma olarak karşımıza çıkmaktadır. Külbütör belirli bölümlerden oluşup, önemli bir göreve sahiptir.

Külbütör Mekanizması Nedir?

Bu parça bir mekanizma halinde bulunurken, bazı bölümlerden oluşurken, külbütör kapağı yağ sızmaması için bulunur. Dairesel hareketler yapan külbütör kolu, külbütör mili ve külütör manivelası ve piyano gibi bölümlerde bu parçada bulunmaktadır. Bu parçanın arızaları aşındırma yaptığı için genelde değişimlerle sonuçlanan arızalar gelişmektedir.

Külbütör Ne İşe Yarar?

Araçlardaki bütün parçalar faklı sistemler üzerinde başka görevlere yararken, külbütör de motor sistemi üzerinde ki çalışmalar da yer alır. Bazı motorlarda bulunan bu parça eksantrik mili üzerinden gelen sinyalleri alıp, motor supaplarının açılıp kapanmasını sağlayıp, aracın çalışma ve motor performansı üzerinde bir etkiye sahiptir. Bu yüzden bulunduğu motorlarda önemli bir yere sahip parçalardan biri olarak karşımıza çıkar.

Külbütör Kapağı Neden Yağ Kaçırır?

Bu parçaların üzerinde kapaklar olmakla beraber, zaman zaman bu kapaklar arızalar çıkartıp, yağ kaçırabilmektedir. Çok pahalı olmayan bu kapak, silindir kapağının arasında bir conta görevi görürken yağ gibi maddelerin sızmasını engeller. Ama zaman içinde bu kapak çeşitli sebeplerden dolayı yıpranıp, yağ kaçırabilmektedir. Bu gibi durumlarda kendiniz ya da yetkili yerlerde bu kapağın değişimi yapılmalıdır.

Külbütör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bu parçanın arızaları birçok belirti gösterirken, neresi bozulmuşsa buna göre arıza belirtileri göstermektedir. Kapak meydana gelene arızalarda, motor üstünde yağ sızıntısı görülürken, araç hareket sırasında yanık yağ kokusu gelebilmektedir. Bunun dışında kapak bozulmalarında yere de yağ sızıntıları olabilir. Bu parçanın kolunda ki arızalarında ise tıklama ya da vurma gibi sesler, motor performans düşüklükleri ya da motorla ilgili arızalarda külbütör kontrol edilmelidir.

Külbütör Kapağı Görevi Nedir?

Külbütör kapakları motorun üst tarafını kapatarak, dışarıya yağ sızmasını engelleyen bir görev üstlenirken, buna supap kapağı da denmektedir. Bu kapak arızalarında ise motor yağı dışarıya sızılır ve bunu görmek mümkündür. Bu durum motor performansının üzerinde rol oynarken, uzun dönemde motor için sorun yaratabilmektedir. Özellikle çok pahalı olmadığı için tamiratı hemen yapılırsa daha iyi olur. Hatta bu kapağın tamiri kolayken, kendinizde bunu yapabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir