Kulakta Yanma Nasıl Geçer

Kulakta Yanma Nasıl Geçer
22.08.2022 20:34
Kulakta yanma, özellikle kış aylarında meydana gelen bir durumudur. Bununla birlikte, kulakta yanma ile ilgili merak edilenleri ve sıkça sorulan soruları, bu yazımızda sizler için derledik.

Kulakta yanma durumu, enfeksiyonların ve iltihapların meydana gelmesi ile birlikte oluşabilmektedir.  Bununla birlikte, kulakta yanmaların görülmesi, daha çok kış aylarında meydana gelmektedir. Açık bırakılan kulak, soğuk rüzgarların esmesi ve karın temas etmesi ile birlikte, yanabilmektedir. Bu duruma ise kar yanığı adı verilmektedir. Kar yanığına, havanın ayaz olduğu durumlarda da rastlanabilmektedir. Kulakta meydana gelen yanıklar, cildin yapısı ile birlikte de farklılık gösterebilmektedir. Bu anlamda, hassas yapıda bulunan ciltlerde yanıklar, daha geç iyileşmekle birlikte, yanık oluşumlarına diğer ciltlere göre daha müsaittirler. Bununla birlikte, kulakta görülen yanmaların hangi uygulamalar ve tedaviler ile geçtiği, sıkça sorulmakta ve merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu anlamda, kulakta görülen yanık tedavilerini, şu şekilde sıralayabiliriz; buzların ince bir beze sarılması ile birlikte yapılan kompres uygulamaları, kulakta yanma durumlarına karşın, uygulanmakta olan tedavi yöntemlerinden biridir. Kulakta yanma ile ilgili uygulanan bir diğer tedavi yöntemi ise, kolonya kullanımıdır. Kulakta oluşan yanıklara kolonya sürülmesi, kulak cildini rahatlatacak ve yanık acısını hafifletecektir. Kulak yanması durumunda kullanılan ilaçlardan ise ağrı kesiciler, kulak yanmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun dışında, kulakta meydana gelen yanıklar sonrasında, ilaç alınmaması ve tedavi uygulanmamasından önce, kulak burun boğaz doktoruna başvurulması, daha doğru olacaktır. Kulak yanmasında kullanılmakta olan bir diğer tedavi yöntemi ise, yanık merhemi kullanılmasıdır. Bu anlamda, yanık giderici merhemleri şu şekilde sıralayabiliriz; nurse harvey’s yanık kremi, motto e’lısıon saran kantaron özlü merhem, ahsen natura doğal yanık kremi, repair, radika aroma terapi, aytorus, perfori max, biorichi çay ağacı merhemi, botania yanık kremi, paki kremi.

Kulakta Yanma Neyin Belirtisi

Vücutta meydana gelen yanıklar, çoğu zaman kendiliğinden geçebilmekte ve ciddi bir tedavi gerektirmemektedir. Bu anlamda, kulakta meydana gelen yanıkların, neyin belirtisi olduğu, sıkça sorulmakta ve araştırılmaktadır. Bu anlamda, kulakta görülmekte olan yanma belirtilerinin altında yatan sebepleri, şu şekilde sıralayabiliriz; dış kulak iltihabı ve orta kulak iltihabı, kulakta yanmalara neden olabilmektedir. Bununla birlikte, sinüslerin yarattığı komplikasyonlar da kulakta yanmalara neden olabilmektedir. Orta kulak iltihabı ise, kulakta sıvı birikmesi ile birlikte kendini göstermektedir. Bu anlamda, kulakta yanma belirtileri görüldüğünde, kulak burun boğaz uzmanına başvurulması, rahatsızlığın giderilmesinde oldukça önemli bir rol oynayacaktır.

Kulakta Yanma Neden Olur?

Kulakta meydana gelen yanıklar, dış etkenlerden veya kulakta oluşan rahatsızlıklardan dolayı olabilmektedir. Bu anlamda, kulak cildinde gelişen soğuk hava neticesinde oluşan yanıklar, kulak yanığı oluşmasında dış etkenlerden bir tanesidir. Orta kulak iltihabı ve dış kulak iltihabı ise, kulakta yanmalara sebep olmakla birlikte kulakta meydana gelen rahatsızlıklar arasındadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir