Krem Şanti Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Krem Şanti Cıvık Olursa Ne Yapılır?
11.10.2022 14:09
Bazen yaptığımız yiyeceklerin kıvamını tutturamaz ve olması gerekenden daha cıvık yaparız. Bundan dolayı ne yapmamız gerektiğini sorgularız. Krem şanti, köfte, yoğurt cıvık olursa ne yapılır? Aşure, arabaşı, ayva reçeli cıvık olursa ne yapılır? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Şekerli bir krema olan krem şanti, meyve salatalarında, sıcak içecek üstünde, pasta ve tatlı süslemelerinde hem dolgu hem süs olarak kullanılır. Bu yüzden neredeyse her mutfakta bulunan krem şanti uzun süre saklayabileceğiniz bir besindir.

Krem şanti toz halinde satılır ve evde yaparken bazen olması gereken kıvamdan daha çok cıvık olur. Bu durumu düzeltmek ve krem şantiyi koyulaştırmak için içerisine mısır nişastası ekleyebilirsiniz. Cıvık olan krem şantiye mısır nişastası eklemek tadını bozmayacaktır ve katkı maddesi içermediği için daha sağlıklı olacağı söylenebilir. Eğer mısır nişastası yoksa toz krem şanti de ekleyerek koyulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Köfte Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Kıymaların yuvarlanarak küçük bir top şekline gelmesi ile köfte yapılır. Kıyılmış soğan, ekmek kırıntısı, baharat, yumurta gibi gıdalarla karıştırıp tatlandırılması sağlanır. Özellikle mangal da ve ekmek arasında tercih edilen köfte sıkça tüketilen bir yiyecektir.

Yapılışı ne kadar kolay gibi gözükse de bazen tarifi tam tutturamayız ve köfte cıvık olur. Köfteniz cıvık olduğu zaman yaptığınız köfte harcının içerisine galeta unu, köfte harcı ya da seviyorsanız kaşar ekleyerek tam kıvam elde edebilirsiniz.

Yoğurt Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Yoğurt birçok yemeğin yanında ve mezelerin yapımında kullanılır. Özellikle ev yoğurdu birçok ev hanımı tarafından tercih edilip yapılmaktadır.

Yoğurt taze sütün kaynatılıp içerisine birkaç kaşık yoğurt ekleyerek elde edebileceğimiz bir üründür. Sütün kesilmesi yani kaynayıp yoğurt kıvamına gelme işlemi başarısız olduğu zaman yoğurt cıvık kalır. Mayaladığınız yoğurdu ağızları açık bir şekilde kaplara dökün. Sonrasında ise fansız programda ve 70 derecede fırınınız çalıştırın. 1 saat sonra yoğurdu çıkarıp üstleri açık şekilde buzdolabına koyun. Bu durum yoğurdun koyulaşmasını sağlayacaktır.

Aşure Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Aşure özellikle Muharrem ayında yapılan bir tatlıdır. İslami inanca göre Muharrem ayında, Nuh peygamber Büyük Tufan ‘dan sonra elinde kalan son malzemeler ile aşure yapmıştır. İçinde temel olarak su, buğday, nohut, fasulye pirinç, toz şeker kullanılarak yapılmaktadır.

Aşure yaparken içindeki malzemeler ile su dengesiz olduğunda cıvık olur. Aşure cıvık olursa, içine biraz daha pirinç ya da buğday ilave ederek ocağa koyup kaynatabilirsiniz.

Arabaşı Hamuru Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Yaygın olarak İç Anadolu Bölgesi ‘inde yapılan arabaşı yemeği, av hayvanlarından; kaz, hindi veya tavuk eti ile hamurun buluştuğu çorbadır.

Arabaşı hamuru un, tuz ve su ile hazırlanmaktadır. Arabaşı hamuruna su fazla gelirse hamur cıvık olur. Arabaşı hamurunuzun koyulaşıp kıvama gelmesi için içerisine biraz daha un ekleyebilirsiniz.

Ayva Reçeli Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Gülgiller ailesinden olan ayva bir kış meyvesidir. Gerek tadı gerekse içerdiği vitamin ve mineraller açısından sağlığımıza önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Bundan dolayı kış geldiği zaman birçok kişi ayva reçeli yapmak ister.

Ayva reçeli; ayva, toz şeker, su, limon suyu ve karanfil ile yapılmaktadır. Su fazla geldiği zaman ayva reçeli cıvık olur. Cıvık olan ayva reçelinin içerisine kaynatırken birkaç dilim elma doğrayıp koyabilirsiniz. Elma hem suyu emecektir hem de ayva reçelini tadına etki etmeyecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir