Kondisyon Ne Demektir?

Kondisyon Ne Demektir?
19.11.2022 17:59
Kondisyon, özellikle sporcular için çok gerekli bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı kondisyon ile ilgili merak edilen konular baş göstermiştir. Kondisyon ne demektir, artışı ne demektir, kondisyon gelişimi nedir, hareketleri nelerdir?

Kondisyonun ne demek olduğu pek çok insanın merak edip araştırdığı bir konu olmayı başarmıştır. Kondisyon ve dayanıklılık terimleri birbiriyle karıştırılmaktadır. Dayanıklılık terimi; Vücudun yorgunluğa karşı direncini açıklarken kondisyon, spor yapan veya harekete dayalı çalışan bir kişinin hemen göstermesi gereken performans düzeyi olarak ifade edilir. Dolayısıyla dayanıklılığı oluşturan koşullar, kişinin yaptığı işle ilgili fizyolojik, psikolojik, taktik ve teknik düzeydeki performansı olarak da tanımlanabilir.

Kondisyon Artışı Ne Demektir?

Kondisyon artışının ne demek olduğu spor ile ilgilenen kişilerin meraklandığı bir konu haline gelmiştir. Kondisyon, sporcunun/takımın fiziksel veya zihinsel yeteneklerini geliştirmeye dayanır. Daha hızlı koşmak, daha yükseğe zıplamak, daha fazla ağırlık kaldırmak ve daha iyi sağlık ve şekil elde etmek, yani "fitness" seviyesine ulaşmak ve o seviyede koşmak için konsantre olur. Kişinin konsantre olma yeteneğine dayanır.

Kondisyon Gelişimi Nedir?

Kondisyon gelişiminin ne olduğu pek çok kişi tarafından araştırılan bir konu olmuştur. Kondisyon, sporcunun performans durumu göstergelerinden biridir. Başka bir deyişle; fiziksel uygunluk, dayanıklılık, hız, hareketlilik ve koordinasyon özelliklerinin organizmaların etkileşimleri ve kas enerjisi oluşum süreci için gerekli olan psikolojik özellikler ile bütünleşmesi ve etkileşimidir. Kondisyonun temel prensibi, daha yüksek yüklere dayanma yeteneğidir. Birkaç yıl süren ve mevcut olanlardan daha fazla motor becerinin geliştiği sistematik bir eğitim aşamasına sahiptir.

Kondisyon Hareketleri Nelerdir?

Kondisyon hareketlerinin neler olduğu insanlarımızın araştırma konularının arasına girmiştir. Herhangi bir kondisyon egzersizi programı, kalbi güçlendiren ve kalori yakan kardiyovasküler egzersizi içermelidir. Ve yürümek, iyi bir çift ayakkabı dışında hiçbir şeye ihtiyaç duymadan her yerde, her zaman yapabileceğiniz bir faaliyettir. Sadece yeni başlayanlar için de değil: Çok formda olanlar bile yürüyüşten iyi bir egzersiz yapabilir. New York'taki Beth İsrail Tıp Merkezi'nde ortopedik ve spor rehabilitasyonu direktörü Robert Gotlin, "Temiz bir yürüyüş yapmak saatte 500 kalori yakabilir" diyor. Bir kilo vermek 3.500 kalori gerektirdiğinden, başka hiçbir şey yapmamışsanız, yürüdüğünüz her yedi saatte bir kilo vermeyi bekleyebilirsiniz. İster acemi, ister egzersiz emektarı, yürüyüşçü veya aerobik dansçı olun, kardiyovasküler antrenmanınıza interval antrenmanı eklemek kondisyon seviyenizi artıracak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Cotton, "Egzersiz seansı boyunca hızınızı değiştirmek, aerobik sistemi uyum sağlamaya teşvik eder" diyor. Antrenman boyunca bunu yapmaya devam edin. Uzmanlar, kuvvet antrenmanının şart olduğunu söylüyor. Cotton, "Sahip olduğunuz daha fazla kas zindeliği" diyor, "kalori yakma kapasiteniz o kadar yüksek." Ve uzmanlarımız, birden fazla kas grubunu hedef alan kuvvet antrenmanı egzersizlerini tercih etme eğilimindeydi. Kuadriseps, hamstring ve gluteal kasları çalıştıran ağız kavgası buna mükemmel bir örnektir. Oldsmar, Fla., eğitmen David Petersen, "Size paranızın karşılığını en iyi şekilde veriyorlar çünkü aynı anda en fazla kas grubunu kullanıyorlar" diyor. Yine de form anahtardır, diye uyarıyor Petersen. "Bir egzersizi işlevsel kılan şey, egzersizi nasıl yaptığınızdır" diyor. "Kötü bir tekniğiniz varsa, artık işlevsel değildir."

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir