Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler?

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler?
01.08.2022 14:41
Kızlık zarı dikimi sonrası bilinmesi gerekenler, kızlık zarı dikimi ne zaman iyileşir, kızlık zarı dikimi sonrası enfeksiyon, kızlık zarı dikimi anlaşılabilir mi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Cinsel ilişkiden en çok 3 gün evvel yapılan bir dikimdir. Geçici kızlık zarı dikiminde vajen girişini daraltacak ve cinsel ilişkide kanamayı sağlayan bir dikiş atılır. Dikiş materyali şeklinde çok ince ve yumuşak iplikler tercih edilir. Dikişler dışarıdan görülemeyecek biçimde kızlık zarı artıklarının arkasına gömülecektir. Bozulan bir kızlık zarı kendisini onararak eski şekline gelmez. Fakat vücudumuzdaki her dokuda olduğu gibi kızlık zarının yırtılan bölümü zamanla iyileşir. İyileşme ardından halkasal görüntüsünü kaybeder. Tekrar eden ilişkiler ile doğuma bağlı kenarlara doğru iyice açılıp zamanla nodüler bir kalıntı durumu alır.  Kızlık zarı kimi kadında kalın ve sert olurken kiminde ise ince ve esnektir. Bazı insanlardan vajina girişine bitişik, bazılarındaysa 2-3 cm derinde olabilmektedir. Kalınlığı yanı sıra dış ve iç çapı da değişkendir. Kadınlarda çoğunlukla yuvarlak ve oval kızlık zarı deliği vardır. Fakat bunun yanı sıra bölmeli, ara bölmeli, dudaksı, fazla delikli, fimbrial ile girintili olmak üstüne birçok türü vardır. Doğal çentik özelliği muayene esnasında fazla görülen özelliği bulunmayan doğal bir kenar girintisidir. Doğal çentik kenar zedelenmesi ile karışabilir. Dikilen kızlık zarının iyileşmesi kalıcı ile geçici yöntemlerde değişim gösterir. Geçici kızlık zarı dikiminde iyileşme zamanı bir önemi olmaz. Çünkü 7 gün içerisinde ilişki olması istenmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise onarım zamanı 4-6 hafta gibi bir zamanda iyileşir. Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikimi iyileşmesi bazı insanlarda 8 haftaya kadar uzayabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman İyileşir?

Kızlık zarı kimi kadında kalın ve sert olurken kiminde ise ince ve esnektir. Bazı insanlardan vajina girişine bitişik, bazılarındaysa 2-3 cm derinde olabilmektedir. Kalınlığı yanı sıra dış ve iç çapı da değişkendir. Kadınlarda çoğunlukla yuvarlak ve oval kızlık zarı deliği vardır. Fakat bunun yanı sıra bölmeli, ara bölmeli, dudaksı, fazla delikli, fimbrial ile girintili olmak üstüne birçok türü vardır. Doğal çentik özelliği muayene esnasında fazla görülen özelliği bulunmayan doğal bir kenar girintisidir. Doğal çentik kenar zedelenmesi ile karışabilir. Dikilen kızlık zarının iyileşmesi kalıcı ile geçici yöntemlerde değişim gösterir. Geçici kızlık zarı dikiminde iyileşme zamanı bir önemi olmaz. Çünkü 7 gün içerisinde ilişki olması istenmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise onarım zamanı 4-6 hafta gibi bir zamanda iyileşir. Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikimi iyileşmesi bazı insanlarda 8 haftaya kadar uzayabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Enfeksiyon?

Kızlık zarı dikimi ardından erken süreçte kanama dikiş açılmasının en mühim belirtisidir. İşlemden birkaç gün ardından akıntı, batma hissi ve kızarıklık vajinal enfeksiyon belirti içindedir. Dokuda şişlik ile mor ve yeşil renk değişikliği kan toplanmasının bir belirtisi olmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılabilir mi?

Kızlık zarı dikimi bir iz tanımza herhangi bir tahlilde veya ulturasonda ortaya çıkmaz, doğumda belli olmaz. Fakat işlem sonrası ilk ilişkiye girmeden evvel yapılan bir jinekolojik muayenede deneyimli bir uzman bunu anlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir