Kızamık Nasıl Bulaşır?

Kızamık Nasıl Bulaşır?
01.08.2022 14:15
Kızamık nasıl bulaşır, kızamık doğal tedavisi, kızamık öldürür mü sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kızamık rahatsızlığı genel şekilde, hastalık olmamış olan kişiye öksürmesi neticesi havaya karışan kızamık virüsünün nefes vasıtasıyla vücuda girmesi ile bulaşmaktadır. Kızamık, insan rahatsızlıkları içerisinde en rahat yayılan rahatsızlıklardan biridir. Kızamık olan bir kişi ile aynı yerde bulunmak hastalığın bulaşması için yeterli olacaktır. Kızamık rahatsızlığı olanlar genel şekilde belirtilerin gözlemlenmesinden hemen önce başlayarak, makülopapüler lekelerin görünmesine dört gün ardına kadar hastalığı bulaştırabilirler. Kızamık virüsüne maruz olan ile hastalanma içerisindeki süre çoğunluk olarak 10 gündür. Makülopapüler döküntü çoğunlukla virüse maruz kaldıktan 14 gün sonra gözlemlenir. Kızamık, döküntü çıkmadan 7 gün evvel bulaştırıcılık başlar ve döküntü çıktıktan 5-7 gün sonrasına kadar devam etmektedir. Kızamığa yakalanan kimselere normal şekilde dinlenmeleri, bol sıvı tüketmeleri önerilebilir. Rahatsızlığın kendine özel bir tedavisi mevcut değildir. Bir kişinin kızamık rahatsızlığı bulaştırabileceği süreçte hastalığı başkalarına bulaştırma riskini azaltmak adına evden çıkmamaları yararlı olur.

Kızamık Doğal Tedavisi

Kızamık virüsü ile meydana gelen akut, döküntülü bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. Hava damlacıkları vasıtasıyla kişiden kişiye bulaşan fazlaca bulaşıcı bir enfeksiyondur. Virüsün kuluçka süreci 10-14 gündür. Şikayetler başlamadan evvel iki gün ile döküntü başladıktan sonra dört gün en bulaşıcı süreçtir. Bir defa geçirildiğinde yaşam boyu bağışıklık bırakır. Kızamığın doğal bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır

Kızamık Öldürür mü?

Kızamık, virüsün sebep olduğu bir çocukluk dönemi döküntülü hastalığıdır. Çoğunlukla kış sonu, ilkbahar başında artan kızamık küçük çocuklarda yaygın olmakla beraber aşılama yapılmayan ya da daha önce kızamık olmaya yetişkinlerde de görülebilir. Kızamık çocuk sağlığı noktasında önemli bir rahatsızlıktır. Özellikle 1 yaşın altındaki çocuklarda mühim hatta ölümcül olabilmektedir. Aşılama ile beraber kızamık kaynaklı ölüm miktarda dünya çapında azalmış olsa bile hastalık halen 5 yaşın altında senede 100 bin çocuğun ölümüne sebeo olmaktadır. Gelişmiş Avrupa Birliği Ülkelerinde bile geçen sene toplam 12 bin kızamık vakası tespit edildi ve bunlardan 33 vaka yaşamını kaybetmiştir. Kızamık bazı hastalarda ve ilerleyen dönemlerde çok daha önemli hatta ölümcül sorunlara yol açabilir. Beyni ve omuriliği etraflayan zarlarda enfeksiyon(menenjit) gözlemlenebilir. Nadir olmakla beraber beyin inflamasyonu şeklinde bilinen subakut sklerozan panensefalit (SSPE). Sağırlığa ve beyinde kalıcı zarara sebep olabilen bu hastalık kızamıktan birkaç sene sonra bile ortaya çıkar. Kızamığın neden olduğu ölümcül hastalıklar aşağıdaki gibidir:

·        Virüs gözün sinir kaslarını etkilediği olaylarda şaşılık, göz bozuklukları ya da görme kaybı.

·        Karaciğer enfeksiyonu (hepatit)

·        Kalp ve sinir sistemi sorunları

Kızamığı önlemenin en rahat ve güvenilir yola aşılamadır. İlk doz aşılamadan ardından kızamığa karşı korunla %93, ikinci doz kızamık aşısından ardından kızamığa karşı korunma %97’ye kadar çıkar. Kızamığın yayılmasını engellemek adına rahatsızlığında bulaştığından şüphelenilen birey sağlıklı insanlardan uzak kalmalıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir