İlaçlı Tomografi Öncesi Kahve İçilir Mi?

İlaçlı Tomografi Öncesi Kahve İçilir Mi?
20.12.2022 21:02
İlaçlı tomografi, kişiye damar yolunda enjeksiyon ile kontrast madde verilip detaylı incelemelerin yapıldığı bir tahlil yöntemidir. İlaçlı tomografi öncesi kahve içilir mi, tok karnına çekilir mi, tansiyonu yükseltir mi? İlaçlı tomografi sonrası, öncesi yemek yenir mi? İlaçlı tomografi ile ilgili merak edilen sorularınıza sizler için bu yazıda cevap aradık.

Tomografi öncesinde 4 saat öncesinden katı gıda tamamen kesilmeli ve katı olmayan çay, kahve, çay gibi içecekler tüketilebilmektedir. Ancak ilaçlı tomografi de bu durum daha katıdır. Normal tomografide olduğu gibi 4 saat önceden katı gıda kesilmesinin yanında içecek tüketimi de kesilmek durumundadır. İlaçlı tomografi de size 1 saat önceden ilaç verilir ve kanınızdan kesitsel görüntüler alınır. İlaçlı tomografiden 4 saat önce tüm katı ve sıvı gıdalar kesilmelidir. Sadece almanız gereken bir ilaç bulunuyorsa az bir miktarda su içmenize izin verilmektedir.

İlaçlı Tomografi Tok Karnına Çekilir Mi?

İlaçlı tomografi de diğer tahlil yöntemleri gibi aç karna çekilmektedir. İlaçlı tomografiye girilirken damardan kontrast madde alacaksanız mutlaka minimum 4 saat önceden yemek yemeyi kesmelisiniz. Diğer tahlil yöntemlerinden önce de açlık yapılması gerekmektedir ancak ilaçlı tomografi de sıvı tüketimini de kesmeniz gerekmektedir. Eğer kullanmak zorunda olduğunuz bir ilaç bulunuyorsa, bu ilacı alırken az bir miktarda olacak şekilde su içmenize izin verilmektedir. İlaçlı tomografide, tahlilden önce damar yolundan kontrast madde enjekte edilir ve dijital görüntüler alınmaktadır.

İlaçlı Tomografi Tansiyonu Yükseltir Mi?

İlaçlı tomografi yönteminin genel prensibi, vücuda enjekte edilen kontrast maddenin vücuttan daha net görüntü almak için kullanılmasıdır. İlaçlı tomografide ilaç 3 farklı yoldan alınmaktadır. Bu yöntemler şunlardır;

·        Enjeksiyon

·        Ağız yolu ile

·        Lavman ile

Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı hastanın vücudunun hangi bölgesinde araştırma yapıldığı ile değişmektedir. Bu işlemler 1 saati bulmaktadır. İlaçlı tomografinin yan etkileri arasında tansiyon bulunmamaktadır. Ancak bu tahlil işleminin tansiyonu yükseltip yükseltmediği bilinmemektedir.

İlaçlı Tomografi Sonrası Yemek Yenir Mı?

İlaçlı tomografi, vücuda kontrast madde verilmesi ile vücuttan dijital görüntü alınmasıdır. İlaçlı tomografi yapıldıktan sonra uzmanlar tarafından bolca su içilmesi önerilmektedir. Uzman doktorların bu tavsiyede bulunmasının sebebi kontrast maddeyi vücuttan atmak içindir. İlaçlı tomografi tahlili uygulanacak hastaya herhangi bir alerji testi yapılamamaktadır. Bundan dolayı hastanın çekim sonrası 20 dakika damar yolu açık bırakılır ve doktorlar tarafından müşahede altında tutulmaktadır.

İlaçlı Tomografi Öncesi Yemek Yenir Mi?

İlaçlı tomografi tahliline de diğer tahliller gibi aç gelinmelidir. Ancak ilaçlı tomografi diğer tahlil kurallarına göre daha sıkıdır. Genellikle yapılacak kan, tomografi ya da benzeri tahlillere 4 saat öncesinden katı gıdayı keserek gelinmektedir. Ancak bu durum ilaçlı tomografide daha sıkıdır. İlaçlı tomografi tahlili yaptıracak hastanın minimum 4 saat öncesinden hem katı hem de sıvı gıdayı kesmesi gerekmektedir. Hastanın sürekli kullandığı bir ilaç bulunuyorsa bu ilacı alabilmesi için az miktarda su içmesine izin verilmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir