Kinoa Nedir?

Kinoa Nedir?
01.08.2022 13:57
Kinoa’dan neler yapılır, kinoa gaz yapar mı, kinoa şişmanlatır mı, kinoa yıkanır mı soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Tahıl grupları içinde olan kinoa, çağımızın en gözde yiyecekleri içerisindedir. Bunun sebebi kinoanın hem zengin içeriğinin olması hem de gluten barındıran birçok temel gıdaya alternatif bir seçenek olmasıdır. Çağımızda lezzetli tariflerde yeni yeni görmeye başlasak bile kinoanın tarihi oldukça eskilerden gelmektedir. İlk defa Güney Amerika’da ekilip, yaklaşık 7000 sene öncesinde ise And Dağları’nda tüketilmeye başlandı. Antik İnka toplumu adına fazlaca mühim bir besin kaynağıdır.  Bulgura benzeyen, küçük taneleri ile bilinen kinoa “Chenopodium Kinoa” bitkisine ait tohumudur. Kinoayı diğer tohumlardan ayırt eden ise öğütülerek değil, pirinç ve bulgur tarzı pişirilerek tüketilmesidir. Üstelik pirinç ve bulgurdan daha çok protein barındırır. Vücudumuz adına besleyici dokuz temel aminoasitin hepsini barındıran kinoanın, sindiriminin rahat olması ve uzun zaman tok tutması da diğer faydasıdır.

Kinoa’dan Neler Yapılır?

Vegan ve vejetaryenlerin gözde protein kaynakları içerisinde olan kinoa, besin değeri ve kullanım alanına açısına göre beyaz, kırmızı, siyah ve karışık kinoa olmak üstüne türlere ayrılır. Beyaz kinoa, insanlık tarihinin en eski tahıllarından bir tanesidir. Milattan evvel 3000 senesinde, Peru’da keşfedildiği tahmin edilen beyaz kinoa, İnkalılar’ın “altın tahıl”ı şeklinde de bilinir. Siz de beyaz kinoayı pirinç ya da bulgur ile hazırladığınız bütün yemeklerde (özellikle dolma içi ile pilavlarda) tercih edebilirsiniz. Gurme Beyaz Kinoa ile mutfağınızın “altın tahıl”ını bulabilir, bütün yemeklerinizin besleyiciliğini çoğalmasını sağlayabilirsiniz.  Besinlerin rengi ne denli koyuysa antioksidan barındırması da o kadar fazla olur. Siyah kinoa, kinoa türleri içinde en fazla besin değerine ve en yoğun tada sahip olanlardan biridir. Kısır ve salatalarınızda yoğun tahıl tadını beğeniyorsanız, en sevdiğiniz tarifinizi Gurme Siyah Kinoa ile denemenizi öneririz! Kırmızı ve siyah kinoa türleri, piştikten ardından diriliğini korur. Beyaz kinoaya göre iki kat çok E vitamini barındırması sebebiyle, aynı vakitte cilt dostudur. Kırmızı kinoanın yoğun içeriği, bebek mamalarının besleyiciliğini çoğaltmak adına da harika bir tercih olacaktır. Eğer hâlâ denemediyseniz Gurme Kırmızı Kinoa ile hem kendiniz için hem de bebeğiniz için nefis bir öğün yapabilirsiniz!  Kinoanın her türü ile sofrasını renklendirmek ve bütün besleyici içeriğinden yararlanmak isteyenler adına ideal bir üründür. Karışık kinoa kırmızı, beyaz ve siyah kinoa türlerinin hepsini barındırır. Bütün kinoa türlerinde en sevdiğiniz yemekte toplamak adına bir paket Gurme Karışık Kinoa yeterli olacaktır!

Kinoa Gaz Yapar mı?

Gluten barındıran tahıllarla yapılan bütün yemeklerde gluten etkisi gözlemlenir ve ÇÖLYAK hastalığı olanlar ya da glüten intoleransı bulunanlar bu besinleri tükettikleri vakit, karın ağrısı, gaz, şişkinlik, ishal, sersemlik, uyuşukluk, yorgunluk gibi belirtiler yaşayabilir.

Kinoa Şişmanlatır mı?

Kinoa protein içeriği nedeniyle uzun zaman tokluk hissi verir, içeriğindeki diyet lifi ve kan şekerinin dengede kalmasını sağlayacaktır. Bu nedenle kinoanın kilo vermeye de etkisi bulunur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir