Kilo Verirken Göbek Sarkmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Kilo Verirken Göbek Sarkmaması İçin Ne Yapılmalıdır?
24.01.2023 23:42
Kilo verirken göbek sarkmaması için? Kilo verirken hangi spor yapılmalı, hangi vitamin ilacını kullanmalıyım? Kilo verirken hangi meyveler yenmeli? Kilo verirken haşlanmış patates yenir mi? Kilo verirken idrar kokar mı? Kilo verirken ilk ödem mi atılır? Kilo verirken ne zaman tartılmalı? Kilo verirken dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır. Sık sorulan soruların cevaplarını bu yazımızda sizler için cevaplandırdık.

·            Kısa zamanda fazla kilo vermeye çalışmak göbek sarkmasına neden olabileceğinden hızlı kilo vermemeye özen gösterin. Kısa zamanda fazla kilo verme düşüncesinde olmamanız gerekir.

·            Kaslarınızı iyi çalıştırmalısınız. Kilo verme sürecinde kardiyo denilen egzersizlere ilave olarak, kaslarınızı çalıştıran egzersizler de beraberinde yapılmalıdır.

·            Yeterince protein tüketmeye özen gösterin.

·        Yeşillik tüketin ve bol miktarda su tüketin. Su tüketimi günde en az 3 lt olmalıdır.

Kilo Verirken Hangi Spor Yapılmalı?

Yürümek, koşmak, bisiklete binmek, yüzmek gibi aerobik egzersizler, ağırlık kaldırmak gibi kas kütlesini artırmaya yönelik olanlara göre daha fazla kalori harcattığı bilinmektedir. Arada bir ikinci gruptaki egzersizleri de yapmak da faydalı olacağı gibi, asıl kiloyu verdirecek olan birinci grup olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kalbinizle ilgili bir rahatsızlığınız yoksa, kilo verme sürecine en dost görünen aktiviteler arasında yüzme, yürüyüş, koşu, bisiklet, step ve aerobik gibi kardiyo egzersizlerinizde bulunması gerekir. Bu egzersizler kalp ritmini artırıp metabolizmanızı hızlandırır ve yağ yakımını desteklemesiyle bilinir.

Kilo Verirken Hangi Vitamin İlacını Kullanmalıyım?

Yulaf, yumurta ve tam tahıllarda bulunan B vitaminleri, kilo verilmesinde etkili olmalarıyla bilinmektedir. Kuruyemişler, kahvaltılık gevrekler, soya da doğal B8 vitamini kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücutta karnitin sentezinde rol oynayan C vitamini, bu sayede yağ yakımını hızlandırmasıyla bilinir. Çünkü karnitin, vücuttaki yağları enerjiye çevirerek kilo vermeye katkı sağlamaktadır. Özellikle de egzersizlerden önce alınan C vitamini, yağ yakılmasını kolaylaştıracaktır.

Kilo Verirken Hangi Meyveler Yenmeli?

Kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam sürmek için diyet yapıyorsanız bu süreçte meyvelerin en iyi dostunuz olacağını unutmamalısınız.

Bu meyvelerin çoğunda içinde şeker bulunduğundan fazla tüketilmemesine dikkat etmek gerekir. Kilo verirken tüketilmesi önerilen meyveler arasında;

·            Avokado

·            Greyfurt

·            Armut

·            Muz

·            Elma

·            Yaban Mersini

·            Limon

·            Portakal

Yer almaktadır.

Kilo Verirken Haşlanmış Patates Yenir Mi?

Haşlanmış patatesi kurallarına uygun tüketirseniz hem kilo alabilir hem de kilo verebilmeniz mümkündür. 100 gram bir adet haşlanmış patatesin içinde 93 kcal vardır.

Salatası özellikle ülkemizde aşırı tüketilen patates besini, cilt ve saç bakımı için de kullanılmasıyla da karşımıza çıkmaktadır. Haşlanmış patates besin değerinin çok büyük kısmını karbonhidrattan alıyor olsa da diyette tercih edilebilecek besinler arasında yeri bulunmaktadır.

Kilo Verirken İdrar Kokar Mı?

Özellikle karın bölgesi yağlanmasının en iyi göstergesi olan bu ölçüm sizin zayıflarken bölgesel yağın da etkili bir şekilde azalıp azalmadığını gösterdiğini unutmamak gerekir.

Her gün sabah aç karnına idrar renginizi kontrol etmelisiniz. Uygulayacağınız bu sistemde idrar renginiz renksiz, soluk saman veya açık sarı arasında değişeceği bilinmektedir. Yeteri kadar su içmediğiniz zaman, idrar daha yoğun hale gelir ve bu, rengiyle kokusuna yansıyacaktır. İdrar koyu ve yoğun bir kokuya sahipse, bu sıvı kaybının bir işareti olması mümkündür.

Kilo Verirken İlk Ödem Mi Atılır?

Kilo verme aşamasında önemli bir nokta da vücudunuzda ilk hafta ödem olabileceğini unutmamanızdır. Siz sağlıklı bir beslenmeyi uygulamaya başladığınız taktirde daha az tuz alır ve daha fazla su tüketimi yapmanız vücudunuzdaki ödemin gitmesi hızlanacaktır. Bu yüzden de ilk hafta fazla kilo verdiği düşünülebilir. Gerçekte ise vücuttan ilk hafta azalan yağ oranı olmayacaktır.

Kilo Verirken Ne Zaman Tartılmalı?

Kilo tartımları sabah aç karnına yapılması gerekir. Aynı saatlerde tartım yapılması önemli bir etkendir. Hafif kıyafetlerle veya çıplak tarım gerçek ağırlığı göstereceğinden bu şekilde tartılmaya özen gösterilmelidir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir