Kilo Koruma Diyeti Nedir?

Kilo Koruma Diyeti Nedir?
13.06.2022 13:37
Diyet döneminde kilo koruma için yapılan işlemler, kilo korumanın süresini belirlemektedir. Diyet dönemi ne kadar başarılı geçerse, kilo koruma dönemi de o kadar kısalmış olur.

Kilo koruma diyeti, kişinin diyeti bittikten sonra aldığı enerjiyi kademe kademe arttırarak, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengelenmesini sağlar. Kişiler, aldığı ve harcadığı enerji dengesini ne kadar hızlı dengelerse, kilo koruma diyeti de o kadar hızlı tamamlanmış olur.

Kilo Koruma Diyeti Ne Kadar Sürer?

Uzmanlar diyete ne kadar süre ayırdıysanız, kilo koruma diyetine de o kadar süre ayırmanızın önermektedir. Yani 6 ay diyet yaptıysanız, 6 ayda kilo koruma diyeti yapmanız gerekir.

Kilo Koruma Diyeti Nasıl Yapılır?

Kilo koruma diyetinde verilen kiloların korunması için besin seçimlerine dikkat etmelisiniz. Beslenme düzeninizde rafine edilmiş ve işlem görmüş gıdalara yer vermemelisiniz. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tercih etmelisiniz. Pirinç yerine bulgur tüketmelisiniz. Uyandığınız ilk 1 saat içerisinde kahvaltı etmelisiniz. Böylece metabolizma hızınızı %40 arttırmış olursunuz. Ara öğünleri atlamamalısınız. Ara öğünler hem tokluk hissini arttırır hem de metabolizmayı canlı tutar.

Şeker ve şekerli gıdalardan, beyaz un ile yapılan pastane ürünlerinden ve krema, kaymak gibi yağlı gıdalardan olduğunca uzak durmalısınız. Besleyici değeri bulunmayan ve boş enerji kaynağı olan gıdalar, sizi kısa süreli tok hissettirse de, daha sonra birden bire acıkmanıza ve diğer öğünde daha çok gıda tüketmenize neden olur.

Kilo Koruma Diyeti Listesinde Neler Var?

Kilo koruma diyetinde bulundurmanız gereken gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz;

1 porsiyon kabuklu meyve,

3 adet kuru kayısı ve 2 adet ceviz,

10-15 adet çiğ badem,

1 fincan yağsız süt ile yapılmış kahve ve 10 adet fındık,

2 adet kepekli galeta ve 1 adet üçgen peynir,

1 kutu probiyotik yoğurt,

1 su bardağı kefir ve 10 adet yaban mersini,

1 çay bardağı leblebi ve kuru üzüm.

Kilo Koruma Diyeti Direnci Kırar Mı?

Kilo koruma diyeti, kilo direncinizi kırmanıza yardımcı olabilir.

Kilo Koruma Diyeti Oruç Sayılır Mı?

Kilo koruma diyeti, oruç sayılmamaktadır.

Kilo Koruma Diyeti Tarifi Nedir?

Kilo koruma diyetinizde asla öğün atlamamalısınız. En önemli öğününüz kahvaltıdır. Günü kaliteli bir şekilde sürdürebilmek için kahvaltı büyük önem taşımaktadır. Yeterli ve dengeli beslenebilmek için günde 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün yapmalısınız. Kilonuzu korumak için yavaş yavaş yemelisiniz. İlk lokmanın ağıza alınması ile doyma mesajının beyne ulaşması arasında 15-20 dakika bulunmaktadır. Yeme sürenizin en az 20 dakika olması gerekir. Lokmalarınız arasında çatalınızı bırakmalısınız.

Yemek yerken başka şeyler ile meşgul olmamalısınız. Yemeğe adapte olmalısınız. Yemekten sonra hemen masadan kalkmalısınız. Ana öğününüzün sonuncusunu yatmadan 4 saat önce, en son ara öğününüzü ise yatmadan 2 saat önce yemelisiniz. Haftada bir tartılmalısınız. Günde 2-3 litre su tüketmelisiniz. Her sabah aç karınla 1 bardak ılık su içmelisiniz.

Kilo Koruma Diyeti Zaraları Nelerdir?

Kilo koruma diyeti, kontrollü bir şekilde yapıldığı zaman herhangi bir zarar vermemektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir