Kemoterapi Tedavisi Yarım Bırakılırsa Ne Olur?

Kemoterapi Tedavisi Yarım Bırakılırsa Ne Olur?
31.07.2022 23:08
Kemoterapi tedavisi yarım bırakılırsa ne olur, kemoterapi neden 21 günde bir verilir, kemoterapi orucu bozar mı, kemoterapi erkeklerde kısırlık yapar mı sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

 

Kemoterapi, kanserin ilaçla tedavi edilmesi anlamına gelmektedir. Kemoterapide verilen ilaçlar kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğaltılmasını önleyerek onları zarara uğratır. Klasik kemoterapiler tek başına tercih edildikleri gibi bazı ilaç kombinasyonları ve uygulandığında daha çok etki görünür. Bu sebeple kemoterapi kürleri birden çok ilaç içerebilir.Eğer kemoterapi tedavisi yarım kalırsa kanser hücreleri yeniden artışa geçip yayılabilir. Yeniden tedavi yapılmaya karar verilse dahi, kanser hücreleri direnç kazanmasından başlanan tedavinin etkisi daha az ölçüde olur.

Kemoterapi Neden 21 Günde Bir Verilir?

Kemoterapi aralıkları adına belirli bir zaman yoktur, değişik süreler vardır. Her hastanın kanser tipi şekline göre, tercih edilen kemoterapinin türüne göre kemoterapinin verilme aralıkları değişir. Kısaca 7 günde 1, 14 günde 1, 21 günde 1 veya 28 günde 1 verilen kemoterapi türleri de bulunmaktadır.  Bu zamanların belirlenme sebebi de tümör hücrelerinin bu kanser ilaçları aracılığıyla öldürülmesi ve yeniden üremeye geçmeden evvel her ilacın mekanizması değişik olduğu için yeniden bir daha tekrar edilir. Bu her ilaç adı farklıdır, tercih edilen kemoterapi türüne göre de değişmektedir. Kemoterapi ilaçları ağızdan, kalçadan ya da damar içine verilmek şartıyla; cildin üstüne, altına ya da doğrudan bazı organ ile dokulara sıvı şeklinde şırıngayla verilerek değişik yöntemlerle verilebilir. Bazen hasta kişinin ve uygulanacak ilaçların özelliğine göre evvelden takılmış kataterlerden de kemoterapi uygulamaları yapılır. Bu kataterlerin bir bölümünün tamamen cilt aşağısına yerleştirilmiş olması da mümkündür.

Kemoterapi Orucu Bozar mı?

Kanserin kendisi, birçok hastada pıhtılaşmaya meyil vardır. Oruçta sıvı kaybının olması sebebi pıhtılaşmayı daha da artarak tromboz dediğimiz damar içi pıhtılaşması ve akciğere pıhtı atması meydana gelebilir. Kanser tedavisinde tercih edilen birçok ilaç ise pıhtılaşmaya yatkınlık yapmakta ve oruç esnasında bu risk daha da artmaktadır. Kanser rahatsızların genelinde meydana gelen halsizlik ve yorgunluk yakınmaları oruç sayesinde daha fazla çok gösterebilmekte ve hayat kalitesinde bozulmaya sebep olabilmektedir. Kemoterapi alan kişilerde  oluşabilecek bulantı-kusma ya da ishal yakınmaları ile meydana gelecek olan sıvı ve elektrolit kaybı oruç tutan kişinin sağlıklarında ciddi problemlere sebep olabilir. Harici ağrı kesici kullanımına bağlı biçimde terleme artışı da sıvı açığını çoğalır.

Kemoterapi Erkeklerde Kısırlık Yapar mı?

Kemoterapi, radyasyon terapisi ile bazı cerrahi işlemler doğurganlık problemlerine neden olabilir. İnfertilite derhal veya birkaç ay içerisinde gerçekleşebilir. Aylarca veya senelerce sürebilir ya da kalıcı bile olabilir. Kemoterapi sperm üretimini azalmaya neden olabilir ya da tamamı ile durdurabilir ve bunun neticesinde  çocuk sahibi olma yetisini olumsuz bir şekilde etkilenir. Harici , prostat kanseri adına uygulanan hormon tedavisi çoğunlukla sperm üretimine hasar verilmesine neden olmaktadır. Radyasyon tedavisi tüm vücuda, testislere ya da diğer belirli kısımlara uygulandığında sperm üretimini azaltabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir