Kemik Erimesi Belirtileri

Kemik Erimesi Belirtileri
31.07.2022 22:53
Kemik erimesi belirtileri, kemik erimesi boy kısaltır mı, kemik erimesi değeri kaç olmalı, kemik erimesi malulen emekli olabilir mi sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Osteoporoz bilinen ismiyle kemik erimesi, kemiğin içindeki mineral çokluğunun azalması neticesinde kemiklerin zayıflaması ile kırılgan duruma gelmesidir. Kemik erimesinin ilk belirtisi çoğunlukla sırt ağrısıdır. Daha fazla 45 yaşından ardından başlayan kemik erimesi, kadınlarda daha çok olmak üstüne hem kadınlarda hem erkeklerde görünebilir. Yaşın ilerlemesi, menopoz, kalsiyum ile D vitamini eksikliği, kronik rahatsızlıklar, kalıtım, hareketsiz hayat gibi olay kemik erimesinin sebepleri olarak bilinmektedir. Kemik erimesi tedavisinde kemik kütlesini koruyabilmek, ağrıyı onarmak ve kırık meydana gelmesini engellemek niyetindedir. Bu niyetle hastaya farklı ilaç tedavilerinin yanında kalsiyum ve D vitamini takviyeleri de verilir. Sinsi bir rahatsızlık olan kemik erimesi, erken süreçte hiçbir bulgu göstermeye bilir. Fakat ilerlediği zaman ve kırıklar meydana gelmeye başladığında ağrılara neden olur. Çoğunlukla kemik erimesinin ilk semptomu sırt ağrısıdır. Sırt ağrısının sebebi, sırt omurlarında meydana gelen küçük kırıklardır. Omurlardaki bu küçük kırıklar darbe ya da düşme yaşanmadan da gelişebilir. Kırıkların miktarının artışıyla da omurlarda çökme meydana gelmektedir. Bu çökmelere bağlı şekilde hastanın,

·        Boy kısalır

·        Omurgası öne doğru eğilir,

·        Sırtında kamburluk meydana gelir,

Osteoporozda omur kemiklerinin yanında ise kalça kemikleri, el bilekleri ile kaburga kemiklerinde ise kırık görülme olasılığı çoğaltır.

Kemik Erimesi Boy Kısaltır mı?

Kemik erimesine bağlı şekilde kırıklar ve buna bağlı şekilde şikayetler meydana gelinceye kadar herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bazen hafif bir darbeyle ya da darbe öyküsü olmadan evvel kalça kemiklerinde, omurgada ile el bileğinde kırıklar meydana gelebilir. Kırıktı ciddi ağrıya da sebep olur. Harici boyda kısalma ile kamburluk gibi problemlerine yol açabilir.

Kemik Erimesi Değeri Kaç Olmalı?

Osteoporoz bilinen ismiyle kemik erimesi, kemiğin içindeki mineral çokluğunun azalması neticesinde kemiklerin zayıflaması ile kırılgan duruma gelmesidir. Kemik erimesinin ilk belirtisi çoğunlukla sırt ağrısıdır. Daha fazla 45 yaşından ardından başlayan kemik erimesi, kadınlarda daha çok olmak üstüne hem kadınlarda hem erkeklerde görünebilir. Kemik yoğunluğunda meydana gelen değerler genç kişinin değerleri ve karşılaştırılır ve normalden sapmalar T skoru değerini gösterir. Bu verilere göze alarak Dünya Sağlık Örgütü osteoporoz derece almıştır. Eğer T skoru -2,5 değerinin aşağısında olduğu olayda osteoporoz verilmektedir. T skoru değeri -1 ile -2.5 içerisinde ise tam kemik erimesi yani osteoporoz söylenmemekte ama osteopeni yani kemik erimesinin başlangıcı denilir. T skoru -1’in üstünde ise değer normal kabul edilir.

Kemik Erimesi Malulen Emekli Olabilir mi?

Malulen emekli olabilmek adına gerekli ilk ve en önemli şart, çalışma kuvvetinde en az yüzde 60 kayıp yaşandığına dair sağlık kurulu raporudur. Bu raporun alınabilmesi adına kişilerin ilk yapmaları gereken bulundukları il ya da ilçedeki SGK merkezlerine başvurmaları ile yetkili hastanelere sevk edilmeleri lazımdır. Kemik erimesi eğer yüzde çok yüksekse malulen emekli olabilirler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir