Kehribar Kuranda Geçiyor Mu?

Kehribar Kuranda Geçiyor Mu?
11.11.2022 21:21
Kehribar süs ve ev eşyalarında kullanıldığı kadar nazar ve kötü enerjiyi uzaklaştırma etkileriyle de sıkça kullanılan bir taş, aslında bir fosildir. Kehribar kuranda geçiyor mu? Migrene iyi geliyor mu? Nasıl temizlenir? Nerelerde bulunur? Kaç yılda oluşur? Orijinali nasıl anlaşılır? Kehribara biraz daha yakından bakalım.

Kur-an-ı Kerim şüphesiz Müslümanların en değerli kitabı. Müslümanların rehberi ve yol göstericisi, Kuranda 3 değerli taş dışında başka bir taşın adı geçmiyor. 21.22.23 ve 58. Ayetlerde inci, mercan ve yakuttan söz ediliyor. Fakat kehribar kuranı kerimde geçmiyor.

Kehribar Migrene İyi Geliyor Mu?

Günlük hayattaki koşturmaca, stres, sorumluluklar, şehir gürültüsü, kirliliği baş ağrısına neden olabiliyor. İlaçlarla hafifletilmeye çalışılan bu tip sıkıntılar da bazen alternatif yollara başvurma ihtiyacı hissediyoruz. Doğal kürlerde ve taşlarda çareyi arıyoruz. Kehribar bu tip sıkıntılar için birebir. Ağaçların kendi yaralarını iyileştirmek için salgıladığı salınıma kehribar diyoruz. Yani acıyı azaltıcı ve iyileştirici şifalı bir taş. Hatta bu taşlardan yapılmış kolyelere migren kolyesi deniyor. Kolye veya bileklik olarak kullanılan bu taşlar acıyı zamanla hafifletiyor.

Kehribar Taşı nasıl Temizlenir?

İçerisine çektiği kötü enerjileri aralıklarla temizleme ihtiyacı hissettiğimiz kehribarı, akan suya veya toprağa gömerek temizleyebiliyoruz. Bu fiziksel bir temizlemeden çok enerji temizliği manasına geliyor. Açık alandaki hafif nemli insan geçmeyen bir toprağın içinde 24 saat kadar bekletilen kehribarı bu şekilde kötü enerjilerinden arındırabiliyoruz. Sürekli akan suda 5 dk kadar bekletmekte aynı temizliği sağlayabiliyor.

Kehribar taşı Nerelerde Bulunur?

Kehribar deniz kıyılarını, bataklıkları ve akarsuları seviyor, bu bölgelerde varlık gösteriyor. Ülkemizde çok az miktarda çıkarılan kehribar Bayburt’ta eski dönemlerde ne olduğunun anlaşılamamasından dolayı kömür zannedilerek yakılmıştır. Erzurum ve Erzincan bölgelerinde de çok az miktarda çıkıyor. Ama kehribarın asıl ana vatanı Rusya. Dünyadaki kehribar yataklarının %’ 90 Rusya topraklarına ait. Rusya’yı Sırayla Ukrayna, Romanya ve İsveç takip ediyor.

Kehribar Kaç Yılda Oluşur?

Kehribar soyu tükenmiş bir ağaç olan pinus ağacının fosilleşmiş halidir. Ağaç reçinelerinden dolayı ortaya çıkmıştır. Oluşumu milyonlarca yıl öncesine dayanıyor. Genel olarak saydam yapısıyla şifalı olması sebebiyle toplumlar arasında çok kıymet verilmiş nadide bir maden olduğunu söyleyebiliriz.

Kehribar Taşının Orijinali Nasıl Anlaşılır?

Kehribarlar, milyonlarca yıl önceki ağaların fosilleşmiş reçineleridir. Kehribarın orijinal olup olmadığı ise bu kokudan anlaşılabilmektedir. Bir iğnenin ucu ısıtılır kehribar taşına batırılır ısıyla birlikte ortaya reçine kokusu yayılıyorsa taş orijinal bir kehribar taşıdır. Başka bir yöntem ise bir çay bardağı suyun içerisine attığınız birkaç çay kaşığı kadar tuzun suyun içerisinde iyice çözünmesini bekleyin. Çözünen bu tuzlu suyun içerisine kehribarı batırın. Kehribar taşları suyun yüzeyine çıkarsa bu gerçek bir kehribardır. Fakat dibine batarsa yüksek ihtimalle kehribar sahtedir. İlk çıkarıldığında daha mat bir görüntüsü olan kehribar işlendikçe daha açık ve saydam bir hal alacaktır. Orijinal olan kehribarların renk skalaları oldukça geniştir. Sarı, turuncu, hardal renklerinde ve tonlarında karşımıza çıkarlar.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir