Kediler Neden Bitki Yer?

Kediler Neden Bitki Yer?
28.12.2022 21:03
Kediler bağımsızlığı seven hayvanlardır. Kediler neden bitki yer, neden birbirini sevmez? Bazı kediler neden sevdirmez? Kediler neden çok uyur, neden cam yalar, neden çok su içer, neden çimen yer? Gibi kedi severler tarafından merak edilen soruları siz değerli okuyucularımız için araştırdık ve yanıtladık.

Pek çok kedi sahibinin bildiği gibi, kedi dostlarımız genellikle ot ve birçok ev bitkisi yemeyi severler. Kedilerin neden bu davranışta bulunduklarını kimse kesin olarak bilmese de neden yaptıklarına dair pek çok teori var.

Bir teoriye göre, bir kedi, enflamatuvar barsak hastalığı veya gıda alerjileri gibi altta yatan bir gastrointestinal hastalıkla uğraşırken, çim yemek onun daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Hepimizin bildiği gibi, gastrointestinal hastalık, ister midede ister bağırsaklarda ağrı olsun, rahatsızlığa neden olabilir ve dayanılması zor olabilir. Bazen rahatsızlığın tam olarak nereden geldiğini söylemek zor olabilir.

Başka bir teori, ot yemenin kedinizin ihtiyaç duyduğu bazı besinleri sağlayabileceği veya gastrointestinal sağlığa yardımcı olan gerekli bir adımı sağlayabileceğidir. Çim, gastrointestinal motiliteye yardımcı olabilecek doğal bir liftir. Kediler zorunlu etobur olsalar da bazı araştırmacılar bitki materyali yemenin diyetlerinde eksik olabilecek eser elementler veya vitaminler sağlayabileceğini öne sürüyorlar. Başka bir olasılık da kedinizin sürekli aç kaldığını düşünen kedigillerden biri olmasıdır. Kediniz acıkmışsa, yutmak için başka şeyler arıyor olabilir ve çim veya bitkiler bazı kullanışlı öğeler olabilir.

Kediler Neden Birbirini Sevmez?

Kediler kendi yaşam alanlarını seven türlerdir. Bazı kediler kendi yaşam alanlarında güzel vakit geçirirken diğerleri komşularıyla aralarına mesafe koymayı tercih etmez. Akraba olmayan iki erkek veya iki akraba olmayan dişi, alanı paylaşmakta özellikle zorlanabilir. Çekişmenin başka bir nedeni de kedigiller arasındaki kişilik çatışması olabilir.

Bazı Kediler Neden Sevdirmez?

Bazı kediler oldukça coşkulu ve sevecen olsa da diğerleri o kadar açık bir şekilde değildir. Ancak bu, kedinizin sizi sevdiğini göstermediği anlamına gelmez, sadece işaretleri görmek için biraz daha dikkatli bakmanız gerektiği anlamına gelir. Bazı kediler özellikle insanların kucağına oturmaktan hoşlanmazlar. Çok çekingen olabilirler veya bu onlar için rahat olmayabilir. Ancak, bu kediler sizin yerine yanınızda oturabilir ve bu da benzer bir sevgi işaretidir. Ön patileri ritmik olarak ileri geri hareket ettirmek veya yoğurmak kedilerde mutluluk belirtisidir. Kediniz yanınızda oturuyorsa ve siz onunla konuşurken ya da o size bakarken elleriyle yoğurma hareketi yapıyorsa, onun için önemli olduğunuzu size bildiriyor ve siz de onu memnun ve mutlu hissettiriyorsunuz.

Kediler Neden Çok Uyur?

Kediler, gün boyunca uzun süre uyumak için evrimleşmiştir. Vahşi kedilerin bir sonraki öğünlerini avlamak, kovalamak ve öldürmek üzere enerjilerini korumak için uyumaları gerekir. Ev kedilerimizin avlanma ihtiyacı olmasa da uyuma ve ava hazırlanma içgüdüsü devam eder.

Kediler Neden Cam Yalar?

Bunun en muhtemel nedeni, kedilerin camlardaki nemi yalamayı sevmeleridir. Vahşi doğada durgun su tehlikeli olabilir, bu nedenle kediler içgüdüsel olarak taze, hareketli su arar ve pencerelerdeki nem mükemmel bir kaynaktır. Diğer durumlarda, kediler sıkılabilir veya dillerindeki dokudan keyif alabilir.

Kediler Neden Çok Su İçer?

Kediniz çok su içiyorsa, bunun iki nedeni böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı olabilir. Böbrek hastalığı yaşlı kedilerde yaygındır ve kaşıntılı cilt, ağız kokusu ve önemli kilo kaybı gibi diğer semptomlarla birlikte gelir. Karaciğer hastalığı daha az yaygındır, ancak koyu kahverengi idrar, sık salya akması, sık kusma ve halsizlik gibi semptomları içerir. Hem böbrek hem de karaciğer hastalığı, veterinerden teşhis gerektirir. Veteriner, kedinize bu tür hastalıklardan biri teşhisi konulursa, kedinizin durumunu hayatının geri kalanında yönetmenin en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Kediler Neden Çimen Yer?

Kedilerin diyetlerini çimenle tamamlamalarının tek bir nedeni olmasa da bu genellikle bir endişe kaynağı değildir. Ancak, kedinizin çok ot yediğini fark ederseniz, bir veterinerden yardım aldığınızdan emin olun. Kediniz vitamin seviyelerini yükseltmek için çimlerde otlayabilir. Çim, kan dolaşımında oksijenin taşınmasına yardımcı olan folik asit adı verilen bir besin içerir. Bazı uzmanlar, ot yemenin boğaz ağrısını hafifletebileceğini öne sürerken, diğerleri kedilerin bunu sadece tadı ve dokusundan hoşlandıkları için yaptığına inanmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir