Kediler Çikolata Yerse Ne Olur?

Kediler Çikolata Yerse Ne Olur?
13.01.2023 21:12
Hayvan dostlarının ve sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasında kedilerin neler yemesinde sakınca olup olmadığıdır. Merak edilen sorulara birlikte bakalım. Cins kedi böcek, sinek yerse ne olur? Kediler çikolata, zeytin çekirdeği, çiğ kıyma yerse ne olur, kedi çiğ kıyma yerse, yavru kedi çiğ et yerse ne olur? Hadi cevaplara birlikte bakalım.

Çikolatanın içerisinde teobramin ve kafein bulunmaktadır. Bu maddeler özellikle kedi-köpek gibi hayvanların vücudu için toksik maddeye dönüşmektedir. Kedilerin çok fazla çikolata yemesi büyük bir sağlık riski oluşturur hatta ölümcül sonuçlar doğurabilir. Ayrıca çikolatanın içinde bulunan şeker kedilerde insülin değerinin düşmesine ve buna bağlı kısmen de olsa şeker hastalığına yol açmaktadır. Ayrıca fazla tüketilen şeker özellikle kedi-köpek gibi hayvanlarda körlüğe neden olmaktadır.

Cins Kedi Böcek Yerse Ne Olur?

Cins kediler genellikle sokaklarda yaşama şansı olmayan, özel bir beslenme ve bakım programları olması gereken türlerdir. Genellikle kabak, karnabahar, sebze, muz gibi ürünleri severek tüketirler. Ayrıca kendileri için özel olarak üretilmiş mamaları beslenme rutinlerini oluşturmaktadır. Evde beslenen kedilerin böceklere ulaşması şaşırtıcı değildir. Ancak böcek yemeleri zararları olabilir. Bazı zehirli böcekleri yemeleri midelerini rahatsız edebilir.

Cins Kedi Sinek Yer Mi?

Özellikle yaz aylarında evimizde sadece evcil hayvanlarımız değil sineklerde bize eşlik ederler. Kediniz sinekleri yakalayıp yiyebilir. Bu gayet sıradan ve normal bir durumdur. Ancak sinekler yumurtalarını içlerinde taşıdıkları için kediniz sinekleri yediği taktirde yumurtalarını da yutmuş olur. Yumurtalardan kaynaklı olarak mide ve bağırsak problemleri yaşanabilir.

Kedi Zeytin Çekirdeği Yerse Ne Olur?

Zeytin çekirdeği içerik olarak kedinize hiçbir zararı dokunmaz. Fakat boğazına takılarak nefes borusunu tıkayabilir ya da boğazında yırtıklar oluşmasına neden olabilir. Kedinize zeytin vermek istiyorsanız çekirdeklerinden arınmış ve mümkünse tuzsuz çekirdek vermelisiniz.

Kedi Çok Yaş Mama Yerse Ne Olur?

İçerisinde kediler için yararlı mineraller ve vitaminler bulunan yaş mamalar kuru mamalara göre çok daha zengin içeriklidir. Kedinize güvenle yaş mama verebilirsiniz. Her gün yaş mama vermenin de herhangi bir sakıncası yoktur. Kediniz çok fazla yaş mama yerse midesine fazla geleni kusacaktır. Endişe etmenizi gerektirecek herhangi bir sağlık sorunu yaşanmayacaktır.

Kedi Çiğ Kıyma Yerse Ne Olur?

Çiğ et ürünleri insan ve hayvan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Kıymayı kedinize vermeden önce mutlaka haşlamalı ya da az bir yağ ile pişirerek tuzsuz ve baharatsız bir şekilde yedirmelisiniz. Kediniz eğer çiğ kıyma yerse mide ve bağırsak sisteminde  “iç parazit“ oluşmasına neden olabilirsiniz.

Yavru Kedi Çiğ Et Yerse Ne Olur?

Çiğ yumurta ya da çiğ et, balık gibi ürünler hiçbir şekilde kedilerin beslenmesinde bulunmamalıdır. Çiğ ürünler özellikle çiğ et ürünleri, Kedilerin mide ve bağırsak sisteminde parazite yol açmaktadır. Kedinizin çiğ et sonrasındaki zehirlenme belirtileri halsizlik, kusma, uyuşukluk gibi belirtilerle ortaya çıkacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir