Kedi Evi Yapımı Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Kedi Evi Yapımı Hakkında Merak Edilen Bilgiler
06.10.2021 14:00
Bulunduğumuz ekosistemde birçok hayvan türü ile birlikte yaşamaktayız. Kedi evi yapımı malzemeleri ve kedi evi yapımı ölçüleri nelerdir? Atık malzemelerden kedi evi ve kedi tırmalama evi nasıl yapılır? Bu soruları sizler için araştırdık.

Bulunduğumuz ekosistemde birçok hayvan türü ile birlikte yaşamaktayız. Yaşadığımız bu doğal çevre içerisinde pek çok hayvan kendi yaşam şartları altında yaşamaya çalışmaktadır. Fakat bazı hayvan türleri de daha çok insan bakımına bağımlı olarak yaratılmaları sebebiyle yaşamlarını genel olarak insan varlığında sürdürürler. İşte kedilerde insanların bakımını ihtiyaç duyan ve hayatını da bu şekilde sürdürmeye çalışan bir varlıktır. Bir kedinin yemeğini, suyunu verdiğimiz kadar onun barınma ihtiyacını karşılamak da aslında hayvanlar için yapılması gereken büyük bir sorumluluktur. Özellikle şehir ortamlarında kış ayları gibi aylarda soğukların bu hayvanları da etkileyeceğini bilerek onlar için bir en azından küçük bir ev yapmak ve burada barınmasına sağlamak onlara yaptığımız büyük bir fayda anlamına gelmektedir. Zaten kediler küçük boyutta oldukları için kedi evi yapmak da bir o kadar kolay ve zahmetsiz bir iştir aslında. Bu yüzden onlara da barınabilecekleri küçük bir ortam sağlamak insanlık adına görevlerimizden biridir.

Kedi Evi Yapımı Malzemeleri Nelerdir?

Bir kedi evini yapmak için öncelikle nasıl bir kedi evi yapacağınızı belirlemelisiniz. Bu kedi evi kartondan mı tahtadan mı yoksa minik bir ev olacak şekilde tuğla ve betonlardan mı yapılacak konusunu öncelikle belirlemelisiniz. Kedi evi yapımında en kolay kedi evi, karton kutu ile yapılanıdır. Karton kutu ile yapacağınız evde bir maket bıçağı ya da makas, bir koli bandı, bir karton kutu gibi malzemelerle oldukça basit bir şekilde yapabilirsiniz. Ahşap kedi evi ise daha komplike olmasından dolayı kesinlikle öncelikle ahşap malzeme edinmeniz gerekir. Bunun yanı sıra ahşap malzemeleri birbirine tutturmak için çivi ve çekiç yardımına da ihtiyacınız olacaktır. İşte bu şekilde aslında kedilerimizi çok basit ve kolay bulunabilen malzemelerle istediğiniz türde evler yapabilmeniz mümkündür.

Kedi Evi Yapımı Ölçüleri Nelerdir?

Yapacağınız kedi evi kedilerin sığabileceği boyutta olmalı. Kedi sayısına göre ev büyüklüğü değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden kedinize fazla küçük bir ev yapmamaya özen gösterin. Kedinizin bu evin içinde rahat bir şekilde hareket edebilmesi oldukça önemli olduğundan, hareketi kısıtlayıcı bir kedi evi yapmak istemezsiniz. Bunun için kedi evinizin ölçüleri üst ve alt bölümler en az 50×40 santim olmak üzere yan bölümleri ise en az 45 x 40 santimetre olacak şekilde bir kedi evi yapabilirsin tabii kedilerinizin sayısına bağlı olarak bu uzunlukları da arttırmanız önemlidir. 

Atık Malzemelerden Kedi Evi Nasıl Yapılır?

Eski ve kullanmadığınız eşyalar aslında yapacağınız kedi evi için kullanacağınız malzemelerin arasına girebilmektedir. Örneğin kullanmadığınız bir karton kutu, kullanmadığınız minderler, eski kumaşlar, tişörtler, poşetler gibi birçok madde aslında kedi evinde kullanılabilecek malzemelerdendir. Öncelikle karton kutuyu tedarik ettiğiniz takdirde karton kutudan yeterli büyüklükte parçalar keserek bunları yerleştirmeniz gerekiyor. Bu birleştirmeler yapıldıktan sonra kedinin sıcak bir ortamda yaşayabilmesi için altına serebileceğiniz minder ve tişörtler kedinizin soğuk almamasını sağlayacak önemli etkenlerdir. Ek olarak kullanacağınız poşetler zemine serdiğiniz takdirde nem değerini de ortadan kaldırmaktadır. Bunun gibi atık malzemelerle aslında güzel bir kedi evi dönüşümü yapabilmeniz oldukça mantıklı olacaktır. 

Kedi Tırmalama Evi Nasıl Yapılır?

Kedi gibi pençeleri olan hayvanların sürekli olarak tırnaklarını kaşımak ve törpülemek için tırnaklarını herhangi bir yere sürtmeleri gerekmektedir. Kedilerinizin evdeki eşyalarınıza zarar vermesini istemiyorsanız kediniz için tırnağını törpüleyebileceği bir tırmalama tahtası veya buna benzer bir oyuncak almanız gerekmektedir. Kedi tırmalama tahtasını ister hazır alabilir isterseniz de kendi elinizde yapabilirsiniz. Eğer elinizde gerekli malzemeler varsa hemen yapmaya başlayabilirsiniz. Kedi tırmalama tahtası yapabilmek için düz boyutta bir tahta parçası bunun yanında yatay ve geniş bir tahta parçası, dayanıklı bir halat veya çamaşır ipi ve sıvı kuvvetli bir yapıştırıcı ihtiyacınız olacak. Bunları tedarik ettikten sonra tahtaya yapıştırıcı yayarak sürün ve yapıştırıcı kurumadan halatı sıkı bir şekilde etrafına sarın. Bu ipleri sabitlediğinizden emin olduğunuz takdirde sarmal bir şekilde yapıştırdığımız halat kuruduğunda artık kedinizin bir tırmalama tahtası olmuş olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir