Kaynana Gelini Kıskanır Mı?

Kaynana Gelini Kıskanır Mı?
03.11.2022 21:45
Kaynana ve gelinin çoğu zaman anlaşmazlıklar yaşaması gündeme gelmektedir. Kaynana gelini kıskanır mı? Kaynana gelin arasını düzeltmek için dua, gelin kaynanaya bakmak zorunda mı? Gelin kaynana neden geçinemez? İşte tüm detaylar...

Toplumda kayınvalidenin gelinine baskın olma arzusu ve buna karşı gelinin bağımsız olma isteğinin de gelin-kaynana çatışmasının önemli nedenlerinden biri olarak bilinmektedir. Kayınvalidenin oğlunu kıskanması ve adeta gelini kendisine rakip gibi görmesinin de gelin-kaynana çatışmasına yol açtığı gözlemlenmektedir. Her ne kadar gelin-kayınvalide kavgasında iki kişi var gibi görünse de bu olumsuz tablodan etkilenenlerin sayısının bir hayli fazla olabilmektedir.

Kaynana Gelin Arasını Düzeltmek İçin Dua?

Evli çiftlerin en sık karşılaştığı olumsuz durumlardan biri de gelin kaynana arasında çıkan uyuşmazlıklar olarak bilinmektedir. Bilindiği gibi gelin kaynana arasındaki ilişkinin olumsuz olduğu çiftler arasındaki evlilikler istem dışı olarak kötü geçebilmektedir. Karısı ve annesi arasında zan altında kalan koca durumu toparlayabilecek güç ve kabiliyete sahip değil ise evliliğin sona bile ermesi an meselesi olabilir. Bu sebeple gelin de damat da anneler de üzerlerine düşen görevi yapmalı, bu ilişkinin en sağlıklı vaziyette sürmesi için dua etmesi gerekmektedir.

Gelin kaynananın iyi geçinmesi için duaların okunması ile Allah’ın izni ile olumsuz dolan ibrenin yönü olumlu olarak değişebilir.

Gelin Kaynanaya Bakmak Zorunda Mı?

Bir gelin kendi kocası ve hatta çocuğuna bile bakma zorunluluğu bulunmamaktadır. Dolayısıyla bir kayınpedere kaynanaya da bakma sorumluluğu da bulunmamaktadır. Gelin, kayınvalidesine kaynana gözüyle değil, sevdiği eşinin annesi olarak bakması gerekmektedir. Şayet kayınvalidesini memnun ederse eşini de memnun edeceğini, üzerse de eşini üzeceğini bilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde eşinin akrabalarına karşı iyi davranması gerekmektedir. Yaşlı olan kayınvalidenin, gençlere göre daha sabırsız, daha tutucu olabileceğini dikkate alan gelin daha fedakarolmaya çalışması gereklidir.

Bu arada onun tecrübe ve bilgilerinden yararlanmaya gayret etmesi gerekir. Arada küçük sorun olduğunda hemen kendi annesine aktarmak yerine öncelikle kendi arasında çözmeye çalışması gerekmektedir. Gelin tatlı dil, güler yüzün gücünden yararlanmalı, kayınvalidesine 'anne' demeli zaman zaman onu takdir etmesi iyi sonuçlar doğuracaktır. Zaman zaman kayınvalidesine akıl danışıp, görüşünü alır ise hem onun tecrübesinden faydalanır hem de onu memnun etmiş olacaktır.

Gelin Kaynana Neden Geçinemez?

Gelin-kayınvalide arasındaki çekişmelerin belli başlı sebepleri ön yargılar, alınganlık, kişilik farklılıkları, gelin ve kaynananın haddini aşması, başkasını yönetme isteği, kıskançlık, bencillik, cahillik gibi konulardan kaynaklı olduğu bilinmektedir.

Her şeyden önce gelin-kayınvalide anlaşmazlıklarının merkezinde olan evlat/eş konumundaki erkek, annesi ve eşi arasındaki kavgalardan olumsuz etkilenmekte, iki kişi arasında bir tercih yapmak zorunda bırakılmakta olduğu bilinmektedir. Kişiliklerinin tam oluşma aşamasında olan çocuklar, evin içerisinde olumsuz tablolarla karşılaşmaktadır. En çok ihtiyaç duydukları anda sevgi yerine kavgalara şahit olduğu gözlemlenmektedir.

Gelin-kaynana çatışmasından kurtulmak için yapılması gerekenin tek şeyin her iki tarafın birbirlerine karşı anlayışlı ve saygı çerçevesi içerisinde yaklaşması, yani empati yapması olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir