Hatay Halkı Nasıldır?

Hatay Halkı Nasıldır?
23.09.2022 01:09
Ülkemizin önemli şehirlerinden olan medeniyetler şehri Hatay halkının etnik kökenleri merak ediliyor. Hatay halkı nasıldır, kökeni nedir, mezhebi nedir? Hatay halkı; Kürt müdür, Alevi midir veya Arap mıdır? Hatay’da ne kadar Kürt veya Alevi vardır? Yazımızda bu sorularınızı sizler için araştırdık.

 İş veya seyahat nedeniyle Hatay’a gidecek olabilirsiniz. Ancak Hatay’a karşı önyargılarınız varsa şu an doğru yazıdasınız.  Hatay halkının nasıl olduğunu birlikte inceleyim:

- Hatay halkı; din veya millet ayrımı yapmaz, hatta birçok kültüre kucak açar.  Alevi, Türk, Kürt, Ermeni, Hristiyan, Arap, Yahudi,  Nusayri ve Maruni kültürleri birlikte Hatay’da barış içinde yaşar.

- Hatay’da halk yardımseverdir.

- Esnafı da güler yüzlüdür.

- Hatay’da kendinizi rahat ve özgür hissedebilirsiniz.

Hatay Halkının Kökeni Nedir?

 Hatay mutfağının zengin olması birçok kültürün bir arada oluşundan gelir.  Hatay’da Türk, Arap, Alevi, Kürt, Hristiyan, Ermeni ve Yahudi birçok etnik kökenden insan vardır. Nüfusun çoğunluğunu Türkler oluşturmaktadır. Hatay’da din ve millet ayrımı yapılmaksızın farklı millet ve kültürden insan yan yana saygı içinde yaşar.

Hatay Halkının Mezhebi Nedir

Hatay’da yüzyıllardır çok sayıda etnik ve dini kökenden insan sorunsuz bir şekilde bir arada yaşar. Şüphesiz farklı etnik kökenlerin bir arada olması Hatay’ı zenginleştiren nedenlerden biridir.  Hatay’da birçok mezhep vardır, en çok görülen mezhep ise Sünni Türk veya Türkmenlerdir. Hatay’da var olan mezheplerin neler olduğuna bakalım:

1-   Sünni Türkler ve Türkmenler,

2-    Sünni Araplar,

3-    Nusayri Aleviler,

4-    Ermeniler,

5-   Arap Hristiyanlar  

Hatay Halkı Kürt Müdür?

 Hatay’da birçok millet ve dinden insanlar bulunmaktadır. Hatay’da Türk, Arap, Kürt, Alevi, Hristiyan, Ermeni ve Yahudi birçok etnik kökenden insan yaşar. Ancak nüfusun çoğunluğunu Sünni Türk veya Türkmenler oluşturur.

Hatay Halkı Arap Mı?

 Hatay kozmopolit bir nüfusa sahiptir.  Hatay nüfusunda Türk, Arap, Kürt, Alevi, Hristiyan, Ermeni ve Yahudi birçok insan vardır. Hatay’da Türkler ve Türkmenler nüfus olarak çoğunluktadır. Fakat Hatay’da nüfus çoğunluğunun önemli bir bölümünü oluşturanlardan biri de Araplar’dır.

Hatay’da Ne Kadar Kürt Var?

 Hatay’da yaşayan milletlerin nüfus oranları merak edilmektedir. Hatay’ın nüfusu 2022 itibariyle 1.685.563 olduğu hesaplanmıştır.  Hatay’daki Kürtlerin nüfus oranının %7 olduğu söylenmektedir.

Hatay’da Ne Kadar Alevi Var?

 Hatay medeniyetlerin barış içinde birlikte yaşaması ile ünlü bir ilimizdir.  Hatay’ın nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan etnik kökenlerden biri de Alevilerdir.  2013 verilere göre Hatay’daki Alevilerin sayısı 400.000’dir. Hatay’daki Alevilerin nüfusu ile ilgili güncel bir veri bulamadık.

Hatay Halkı Alevi Mi?

 Hatay’da çeşitli uluslardan birçok kişi bir arada mutludur.  Bu durum Hatay’ı zengin bir medeniyetler şehri yapar. Hatay’da nüfusun çoğunluğunu Türkler ve Türkmenler oluşturur. Ancak Hatay’da Arapların ve Alevilerin de sayısı fazladır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir