Kas Yaralanmalarına Ne İyi Gelir?

Kas Yaralanmalarına Ne İyi Gelir?
08.11.2022 15:55
Kas yaralanması halk arasında lif kopması ya da kas çekilmesi olarak bilinmektedir. Kas yaralanması, kas dokusunun tamamını ya da bütünlüğün bir kısmını kapsamakta olan kaybın oluşma durumudur. Kas yaralanmalarına ne iyi gelir, iyileşme süresi nedir, kas yaralanmaları için krem önerileri nelerdir, kas yaralanmalarına hangi bölüm bakar?

Kas yaralanması yaşayan kişinin kendisine iyi gelecek olan şeyleri yapması sıkıntının iyileşmesi için oldukça önemli olmaktadır. Kişi yaralanmış olan kaslarına yeteri kadar dikkat ederse iyileşme süresi de buna bağlı olarak azalabilmektedir. Tabi bu durum kas yaralanmasının derecesine ve gerçekleştiği bölgeye bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Hafif bir yaralanmanın yaşandığı durumlarda tedavi olarak istirahat, buz uygulanması, ağrı giderici, bandajlama ve masaj önerilmektedir. Hafif yırtıkların büyük çoğunu yalnızca ilaç tedavisi, egzersiz kısıtlanması ve istirahat ile tedavi etmek mümkün olmaktadır. Kas içi kanama bulunan daha da ileri düzeydeki kas yaralarında kanamayı azaltmak ya da durdurmak için birtakım tedaviler ve önlemler gerekebilir. Cerrahi işlemlerde bazı kas yaralanmalarında gerekli olabilir.

Kas Yaralanması İyileşme Süresi Nedir?

Kas yaralanması çoğunlukla yapılan aktiviteden neredeyse 24 ila 48 saat sonrasında kendini gösterir. Ayrıca bu ağrı genel olarak 1 ila 4 hafta içerisinde kaybolur. Kas-tendon bileşkesinde olan yaralanmalara kıyasla adale gövdesinde oluşan yaralanmalar daha hızlı iyileşmektedir. Kontrol altına alınabilinen ağrı ile birlikte, kademeli esneklik arttırma çalışmaları ve germe esneme egzersizlerine başlanmalıdır. Egzersizler kas yaralanmasının ciddiyetine göre planlanır. Ağrı ve inflamasyon genel olarak yaralanmadan birkaç gün sonra yavaş yavaş azalır. Kas yaralanması yaşayan bir bireyin tekrardan normal spor aktivitelerine dönmesi birkaç hafta ya da daha fazla sürebilmektedir.

Derece birde olan kas yaralanması gerilme yaralanması sınıfında olmaktadır. Ayrıca derece bir sınıfındaki ağrı karakterize olup, belirli bir bölgede hassasiyet göstermektedir. Bu tür kas yaralanmasında egzersiz ardından 24 ila 72 saat arasında ağrı zirveye ulaşır fakat 5-7 gün arasında da kaybolur.

Kas Yaralanmaları İçin Krem Nedir?

Kas yaralanmalarında doktorlar genellikle hastaları ilaç tedavisi, egzersiz kısıtlanması ve istirahat ile tedavi etmektedir. İlaç tedavisi olarak ağızdan alınan ilaçlar ya da sürülebilinen kremler verilir. Kas yaralanmaları için verilen kremleri sürmeden önce dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Bunlar; ilacın nasıl sürülmesi gerektiğinin kesinlikle okunması, açık olan yaralara sürülmemesi, kremin sürülmesinden sonra bandaj ile sıkıca sarılmaması, kremi uygularken eldiven yardımı ile sürülmesi gerektiği, bazı kremlerin hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlara uygun olmaması gibi şeyler olmaktadır.

Kas Yaralanmalarına Hangi Bölüm Bakar?

Kas yaralanmasına bakmakta olan bölün ortopedi bölümü olmaktadır. Kasta oluşan ağrı eğer ki yaralanma ve darbe alma gibi durumlar sonucu oluştuysa ortopedi hekimine danışılması gerekmektedir. Ancak sadece kas ağrısı bulunuyorsa o halde dahiliye bölümüne gitmelisiniz. Çünkü kas ağrıları romatizmal hastalıkların habercisi olabildiği için dahiliye bölümüne gidilmesi daha iyi olacaktır. Yani uzun süredir dinmeyen kas ağrılarınız için dahiliye uzmanına başvurmalısınız.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir