Kas Sertliği Nedir?

Kas Sertliği Nedir?
03.10.2022 17:19
Kas sertliği hayatımızı zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Kas sertliği nedir, ne iyi gelir, belirtileri nelerdir, iyi gelen bitkiler nelerdir, hangi doktora gidilmelidir ve neden olur? Tüm bu soruların yanıtları için inceleme yazısı yazmak istedik.

Hareket ederken kaslarınızın zorlandığını hissediyor musunuz? Kaslarınız sürekli kasılıyor mu? Kaslarınızın hareket ederken acımasına, kasılmasına ve hareket etmede oldukça zorlanmasına kas sertliği denir. Kas sertliği bölgede acıya, sertliğe ve kızarıklığa neden olur.

Kas Sertliğine Ne İyi Gelir?

 Kas acılarınızın ve kasılmalarının sürekli olmasından şikayetçi olabilirsiniz. Size evde uygulayabileceğiniz basit ve etkili tavsiyeler hazırladık:

  • Uzman doktorun erken teşhisi, düzenli ilaç ve krem kullanımı oldukça önemlidir.
  • Kas sertliği oluşan bölgenin şişmesi durumunda bölgeye buz ile masaj yapılabilir.
  • Zeytinyağı ve nane yağı karışımı kasın yumuşamasına katkı sağlar.
  • Aleo Vera da kas ağrılarına ve kasın yumuşamasına iyi gelir.
  • Düzenli ve basit egzersiz ve esneme hareketleriyle bölgeyi yormadan kas sertliğini azaltabilirsiniz.

Kas Sertliği Belirtileri Nelerdir?  

 Kas sertliği hayatımızı kısıtlayan önemli rahatsızlıklardan biridir. Kas sertliğinin belirgin iki belirtisi şu şekildedir: Kas sertliği olan bölgede kızarma, şişme ve ağrı hissetme ve kas sertliği olan bölgeyi kullanmakta zorluk yaşama şeklinde kas sertliği belirtilerini sıralayabiliriz. Daha az yaygın olan nedenleri arasında da böcek ısırmaları, ameliyat sırasında kullanılan ilaçlar veya  yeni başlanılan ilaçlar da kas sertliği yapabilir.

Kas Sertliğine İyi Gelen Bitkiler Hangileridir?

 Uzman doktorunuzun size önerdiği krem ve ilaçlarınızın yanında bitkilerden kolay ve pratik bir şekilde yardım alabilirsiniz.  Kas sertliğinize iyi geleceğine inandığımız iki ayrı tarif bulduk.

 Zeytinyağı ve nane yağı karıştırıp kas sertleşmesi yaşadığınız bölgeye düzenli olarak sürdüğünüzde kasınızı yumuşatacaktır.

 Aleo verayı kas sertliği ve ağrısı yaşadığınız bölgeye düzenli bir şekilde sürdüğünüzde kas ağrılarınız azalır.

Kas Sertleşmesi için Hangi Doktora Gidilir?  

 Kas sertleşmesi için uzman doktor yardımı almak kas ağrılarınızın azalmasına epey yardımcı olur. Kas sertleşmesi durumunu dahiliye uzmanı incelemektedir.  Doktorunuzun verdiği ilaç ve kremleri düzenli olarak kullanmaya çalışın.

Kas Sertleşmesi Neden Olur?

 Kas sertleşmesinin temelinde neler olduğuna birlikte bakalım: Kas sertleşmesine ağır spor egzersizleri,  fazla ağırlık kaldırmak, yoğun çalışma koşulları, dinlenememek, sürekli hareket etmek aynı zamanda aşırı hareketsizlik durumları neden olur. Kas sertleşmesinin tamamen azalması ve geçmesi için dinlenmeyi , bağışıklığınızı güçlü tutmayı ve dengeli spor yapmayı unutmayın.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir