Karın Çatlakları Nasıl Yok Edilir?

Karın Çatlakları Nasıl Yok Edilir?
21.01.2022 15:00
Hızlı kilo alıp verme ya da hamilelik nedeniyle ortaya çıkan karın çatlakları sağlık açısından sorun teşkil etmese de estetik bakımdan hoş durmamaktadır. Bu nedenle kadınlar bu durumdan rahatsız oldukları için çeşitli uygulamalara başvurmaktadır. Karın çatlaklarından kurtulmak isteyenler her zaman araştırma içindedir. Karın çatlakları oluşmaması için ne yapılmalı, sporla geçer mi? Karın çatlakları için ameliyat nedir, bitkisel çözüm önerileri nelerdir? Karın çatlakları hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derleyip cevapladık.

Vücut çatlaklarını tamamen yok etmek pek mümkün değildir. Ancak çatlakların sayısı azaltılabilir. Bunun için bitkisel yöntemlere başvururken yeni oluşan çatlaklar için çeşitli kremler kullanılabilir. Yapacağınız bazı egzersizler ile çatlakları azaltabilirsiniz. Ayrıca ameliyat ile karın bölgenizdeki çatlakların büyük bir bölümünden kurtulabilirsiniz.

Karın Çatlakları Oluşmaması İçin Ne Yapılmalı?

Karın bölgesinde oluşan çatlaklar hormonlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sürekli olarak kilo alıp vermeye bağlı olarak da çatlak oluşumunda artış meydana gelmektedir. Ergenlik, hamilelik gibi durumlar da karın çatlaklarını desteklemektedir. Karın çatlaklarını tam anlamıyla engellemek mümkün olmasa da önüne geçilebilir. Düzenli egzersiz yaparak, kilo durumunu kontrol altına alarak ve çeşitli kozmetik ürünlerini kullanarak karın çatlaklarının oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Karın Çatlakları İçin Ameliyat Nedir?

Karın çatlaklarından kurtulmak isteyen kişiler çareyi estetik uygulamalarında bulabilir. Doğum ve sık kilo alıp vermeden kaynaklanan karın çatlakları kadınlar için büyük sıkıntı oluşturmaktadır. Karın çatlakları için yapılan ameliyatlar çatlak derinin uzaklaştırılması amacıyla yapılır. Ameliyat sayesinde gergin, bombesiz ve çatlağı olmayan bir karın bölgesi elde edilir. Sarkan deri vücuttan uzaklaştırılırken yeni bir göbek deliği ameliyat sırasında yapılır ve oluşacak çıkıntıların önüne geçilir.

Karın Çatlakları İçin Bitkisel Çözüm Önerileri Nelerdir?

Karın çatlakları için ameliyat yaptırmak istemeyen kişiler bitkisel yöntemlere başvurmaktadır. Çatlaklar için evinizde hazırlayacağınız birkaç doğal yöntem ile karın çatlaklarını azaltabilirsiniz. Kuşburnu tohumu ile tatlı bademi karıştırarak elde edeceğiniz karışımı cildinize sürebilirsiniz. Aktarlardan alacağınız atkuyruğunu alkol içerisinde 1 ay bekletin ve limon suyu ile seyreltip kullanın. Havucu yumuşayana kadar pişirin ve püre haline getirip çatlak bölgelere sürün yarım saat bekleyin. Ardından durulayın ve bu merhemi düzenli olarak yapın. Ayrıca avokado içerikli kremler de karın çatlaklarına iyi gelmektedir.

Karın Çatlakları Sporla Geçer Mi?

Karın bölgesinde oluşan çatlaklar özellikle vücut sıkılaştırmak amacıyla yapılan hareketler ile geçer ve bunların başında aerobik hareketler yer almaktadır. Şınav çekme de en etkili karın germe hareketidir. Ayrıca çömelme hareketi ve ab egzersizi de karın çatlakları ile vücudun diğer bölgelerinde oluşan çatlakların ortadan kalkması amacıyla yapılmaktadır.

Hamilelikte Karın Çatlakları Neden Olur?

Hamileliğin en büyük sorunlarından biri karın bölgesinde oluşan çatlaklardır ve bu neredeyse bütün anne adaylarında görülmektedir. Doğum sonrasında da estetik açıdan sıkıntı yaratmaktadır. Hamilelikte ortaya çıkan karın çatlaklarının nedeni bebekte birlikte büyüyen bölgedeki cildin gerilmesidir. Özellikle hamileliğin son 3 ayında anne adaylarının vücudunda daha fazla gerilme yaşanır ve beyaz çizgiler halinde çatlaklar oluşur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir