Karın Ağrısı Neden Olur?

Karın Ağrısı Neden Olur?
31.07.2022 21:31
Karın ağrısı neden olur, karın ağrısı bele vurur mu, karın ağrısı doğum belirtisi mi, karın ağrısı kanser belirtisi midir vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Karnın farklı kısımlarındaki ağrılar, o kısma has organların rahatsızlıklarına belirtisi olmakta. Mide ve bağırsak sorunları, böbrek taşları, kadın ve erkek üreme organlarının rahatsızlıkları, şeker rahatsızlığı, böbrek üstü bezi rahatsızlığı, kadınlarda regl sancıları, bazı kan rahatsızlıkları, kurşun ve morfin tarzı maddelerin zehirlenmeleri ve zona gibi rahatsızlıkların sebebi ile karın ağrısı meydana gelir. Yalnızca karın boşluğundaki organ değil, akciğer iltihapları, kalp krizleri ile kaburga kırıkları karın ağrısı meydana getirebiliyor.

Karın ağrısı yaşayan kişilerin kesinlikle doktora gitmesi gereken durumları

·        Şiddetli, tekrar eden, artan ve sürekli karakterde ağrılar

·        Ağrı ve nefesin kesilmesi, baygınlık duygusu, kanama, kusma ve yüksek ateş yaşanması

·        Karın ağrısının göğse, boyuna ve omuza yaygın hale gelmesi

·        Dışkıda kan olması

·        Karında gerginlik ve şişme sorunlarının yaşanması

Bu araştırmalar esnasında hekimin deneyimi, görgüsü ve bilgisi mühim önem taşımaktadır. Tedavi bütünüyle saptanan probleme göre düzenlenir. İdrar yolunda taş tespit edilmesi halinde ön planda ilaçlarla tedavi planı yapılırken, apandisit problemi gibi cerrahi bir sorun belirlenmesi durumunda acil ameliyat tavsiye edilmektedir.

Karın Ağrısı Bele Vurur mu?

Mide ile bağırsak rahatsızlıkları, böbrek taşları, kadın ve erkek üreme organlarının rahatsızlıkları, şeker rahatsızlığı, böbrek üstü bezi rahatsızlığı, kadınlarda regl sancıları, bazı kan rahatsızlıkları, kurşun ve morfin gibi maddelerin zehirlenmeleri ve zona gibi rahatsızlıkları sebebi ile karın ağrısı meydana gelebiliyor. Bazen şiddetli karın ağrısı belle de vurabilir.

Karın Ağrısı Doğum Belirtisi mi?

Her anne adayının gebelikte aklında gelen ne zaman doğum yaparım? Doğum belirtileri nedir? Doğum sancısı ne vakit başlar? Doğum sancısı başladığı nasıl belli olur? gibi soru işaretleri bulunur. Her sancı doğum sancısı olarak tahmin edilir, devamlı stres yaşanır. Peki, doğum sancısı belirtileri nedir? İşte bu sorunun yanıttı… Adet sancısı benzeyen kramplar, karın, bele, kasık ve bacaklara vuran karın ağrısı, doğum yaklaştığı zaman görülen belirtiler içindedir.

Karın Ağrısı Kanser Belirtisi midir?

Karın sağ üst kısmında olan ağrılardan karaciğer, safra kesesi ve yollarının rahatsızlıklarının ve ülser rahatsızlıklarından sorumlu olabilir. Karın sol üst kısmında olan ağrılarının nedeni dalak, pankreas, ve karın şah damarının (aorta) rahatsızlıkları olabilir. Göbeğin üst kısmında olan ağrılarda yemek borusu, gastrit, ülser, mide ve on iki parmak barsağının  ve reflü gibi rahatsızlıkları akla gelmelidir. Karın sol alt kısmında olan ağrılarda, kalın bağırsak iltihapları, yumurtalık problemlerini, karın şah damarının rahatsızlıkları, idrar problemlerine, dış gebelik problemi ve apandisit sorunu olabilir. Karın sağ alt kısmında olan ağrılarda apandisit, idrar problemleri, dış gebelik nedeni, yumurtalık problemi, fıtık boğulması, safra kesesi ve yolları problemlerine düşünülmelidir. Karın ağrısı ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği gibi kolon kanserinin de ilk belirtileri içerisindedir ihmal edilmemesi gerekir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir