Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?
08.11.2022 15:33
Karaciğer yağlanması, günümüzde artış gösteren, insan sağlığı için ciddi riskler oluşturabilen bir hastalık türüdür. Karaciğer yağlanması neden olur, düzelir mi, özür oranı nedir, zararlı mıdır?

Karaciğer yağlanması, son dönemlerde oldukça yükselişte olan bir hastalık türüdür. İnsanlarda karaciğer yağlanmalarının artmasının sebebi, düzensiz beslenme ve paketli gıdaların fazla tüketilmesi nedeniyle olabilmektedir. Karaciğerde yağlanma oranı, her insanda düzenli bir şekilde bulunmaktadır. Ancak yağlanma miktarı fazlalaştığı durumlarda, sağlık açısından problemler baş göstermektedir. Karaciğer yağlanmasının nedenleri ise, insanlar tarafından sıkça merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Bu anlamda, karaciğer yağlanmasının nedenlerini, şu şekilde sıralayabiliriz; obezite, alkol ve sigara tüketimi, ani kilo alıp vermek, uzun yıllar boyunca kullanılan ilaçlar, hareketsiz bir yaşam, vücut için düzensizlik, vücutta kolesterol oranının fazla bulunması, insülin direnci, diyabet hastalıkları, toksin maddeler bakımından zengin olan ürünlerin tüketilmesi ve gebelik gibi durumlar, karaciğer yağlanmalarına sebep olabilmektedir. Karaciğer yağlanmalarına, gençlerden ziyade orta yaşta bulunan insanlar (30 ve üzeri yaşlar),daha sık karşılaşabilmektedir. Karaciğer yağlanmaları ise, çeşitlilik gösterebilmektedir. Bu anlamda karaciğer yağlanmaları, 4 çeşide ayrılmaktadır. Çeşitleri ise şu şekildedir; basit karaciğer yağlanması, non- alkolik (alkole bağlı olmayan) karaciğer yağlanması, Fibrosiz evresi ve karaciğer sirozu. Basit karaciğer yağlanmalarında karaciğerde herhangi bir tahrip görülmemektedir.  Alkole bağlı olmayan evrede ise, karaciğerde inflamasyonlar baş gösterir. Fibrosiz evresinde, karaciğer dokularında sertleşme görülür ve karaciğer dokusu, bağ dokusu kazanır. Siroz evresinde ise, karaciğer siroz bakterisi ile kaplanır ve siroz evresi, karaciğer yağlanmasının en son ve ciddi evresidir.

Karaciğer Yağlanması Düzelir Mi?

Karaciğer yağlanmalarında, kişinin beslenme ve yaşam tarzı büyük önem taşımaktadır. Buna bağlı olarak, düzensiz bir yaşam tarzı, karaciğer yağlanmasına yakalanma oranını, arttırmaktadır. Karaciğer yağlanmalarının düzelip düzelmemesi ise, karaciğerde meydana gelen yağlanma oranına bağlıdır. Bu anlamda, karaciğer yağlanması için, belirlenmiş bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte, düzelebilen bir hastalık türüdür. Karaciğer yağlanmasının düzelmesi için ise, farklı yöntemler bulunmaktadır. Uygulanan yöntemleri ise, şu şekilde sıralayabiliriz; kişi kilolu ise, diyete girmek. Alkol tüketiminin denetim altına alınması veya sınırlandırılması. Kişi sigara kullanıyor ise, sigaranın bırakılması, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzının düzene girmesi gibi faktörler; karaciğer yağlanmalarını düzeltebilmektedir.

Karaciğer Yağlanması Özür Oranı Nedir?

Vücutta meydana gelen bazı komplikasyonlar, özürlere sebebiyet verebilmekte ve kişinin yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Bununla birlikte, kişide meydana gelen hastalıkların, vücut fonksiyonlarını ne derecede etkilediğine dair oranlar, genel anlamda özür oranını belirlemektedir. Karaciğer yağlanmasında özür oranı ise, 1. Evrede %15, 2. Evrede %30, 3. Evrede %50, 4. Evrede ise, %95 olarak belirlenmiştir.

Karaciğer Yağlanması Zararlı Mıdır?

Karaciğer yağlanması, her insanda görülebilen ve doğal bir durumdur. Karaciğerde bulunan yağ oranı, fazlalaştığında ise, zararlı hale gelmektedir. Bu anlamda, karaciğer yağlanmaları, zararlı sayılan hastalık türleri arasındadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir