Karaciğer Nakli Nasıl Yapılır?

Karaciğer Nakli Nasıl Yapılır?
31.07.2022 21:00
Karaciğer nakli nasıl yapılır, karaciğer nakli ameliyatı kaç saat sürer, karaciğer nakli ameliyatı fiyatı, karaciğer nakli başarı oranı gibi merak ettiğiniz konu başlıklarını yazımızda bir araya getirdik.

Karaciğer nakli, SGK kapsamındaki hastalara ihtiyaç halinde, ücretsiz yapılabilmektedir. Karaciğer nakli gerektiren hastaların çok büyük bir kesiminde, karaciğer sirozu bulunmaktadır. Son dönemde, karaciğer sirozu olup da 1 seneden daha az yaşama oranı görülen tüm hastaların, karaciğer nakli için aday olduğu kabul görülmekte ve bu hastalara muhakkak nakil önerilmektedir. Çünkü bu hastaların, yarısı bir yıl içinde bu hastalıktan veya komplikasyonlarından dolayı hayatlarını kaybetmektedir. Hastaların kötüleşmeden ve genel durumları bozulmadan transplantasyon olması gerekir. Bu durum, ameliyat riskini azalttığı gibi yaşam süreleri de bir o kadar uzar, geç transplantasyonda ise yaşama süreleri kısalır ve maliyetleri de o oldukça fazla bir şekilde kadar artar. Bu sebeple, uygun zamanlama ve uygun hasta seçimi oldukça hassas ve önemlidir. Hastaların genel durumlarına göre ve ameliyatın büyüklüğü sebebi ile riskli bir ameliyat sayılmaktadır. Bu risk, karaciğer nakli yapılmasını gerektiren asıl hastalığın fazlalığı ile daha da artabilmektedir. Hastalar, genel olarak her açıdan tükenmiş, bitkin ve birçoğu çok ağır durumda sayılmaktadır. Fakat, ameliyat olmaz ise kaybedilmesi kaçınılmaz hastalar olarak listenin başında yer almaktadır. Bu nedenle, karaciğer nakli bu tür hastalar için yeni bir yaşam umudu demektedir. Karaciğer nakli, alıcının ve vericinin aynı kan gruplarına sahip olanlar arasında gerçekleşmektedir. Çok acil şartlarda hayat kurtarma sebebi ile kan grupları uymayan insanlar da arasında karaciğer nakli yapılabilmektedir. Pratik olarak, ameliyatın büyüklüğünden dolayı son çare olarak düşünülebilir. Karaciğer nakli, hastanın bir yakınından alınmış ve karaciğerini veren kişinin hayatını tehlikeye atmayacak, fakat alıcının yaşamasına yetecek büyüklükte karaciğer parçası alınarak ya da beyin ölümü geçekleşmiş bir kişiden organ bağışı ile alınan karaciğerden yapılabilmektedir.

Karaciğer Nakli Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbrek naklinden daha farklı olarak gerçekleşen bu ameliyatta, hastanın, hasta olan karaciğeri tamamen vücuttan çıkarılıp yerine sağlam karaciğer konularak yapılmaktadır. Karaciğer nakli ameliyatı, genel cerrahinin en büyük ve kanlı ameliyatı olarak sayılmaktadır. Ameliyat süresi 8-18 saat civarında değişmektedir. Oldukça kalabalık uzmanlar ve bu dalda iyi yetişmiş doktor ve uzman ekip tarafından gerçekleştirilen bir ameliyattır.

Karaciğer Nakli Ameliyatı Fiyatı

Karaciğer nakli ameliyatı, geçerlilik sebebi ve durumu acil olan hastalar için SSK’dan ücretsiz olarak gerçekleşebilen bir operasyondur. Fakat, özel bir hastanede fiyatları 84 Bin TL’den başlamaktadır.

Karaciğer Nakli Başarı Oranı

Organ nakli, kronik organ yetmezliği olan hastalarda tek tedavi yöntemidir. Organ bulunamadığında bu hastalar için ölüm kaçınılmaz olarak görülmektedir. Organ veya karaciğer nakilleri için, başarı oranı tamamen zaman ile eş değerdir. Zamanında yapılan nakil %80 oranında başarı gösterecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir