Kaplıcalar Ne İşe Yarar?

Kaplıcalar Ne İşe Yarar?
08.11.2022 15:25
Pek çok hastalığın alternatif tedavisi için kullanılan kaplıcalar, içerisinde kalsiyum, rodan ve potasyum bulundurmaktadır. Kaplıcalar ne işe yarar, bebeklere zararlı mı, cilde faydaları nelerdir? Kaplıca suyu içilir mi?

Kaplıcaların pek çok şeye yararı bulunmaktadır. Özellikle romatizmal hastalıklarda ya a cilt hastalıklarında oldukça etkili olan bir tedavi sunmaktadır. Termal su olarak da anılan kaplıca suları, kişiyi hem ruhsal hem de bedenen rahatlatıp, adeta vücudu tekrardan yeniler. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde bulunan bu jeotermal sular, etrafında kurulmuş olunan termal tesisler ile insanların hem psikolojik hem de bedensel olarak yorgunluklarını üstlerinden atmaya yarayan güzel bir tatil seçeneği olmaktadır.

Kaplıcalar Bebeklere Zararlı Mı?

Klor tarzındaki dezenfeksiyon kimyasalları kaplıca sularında kullanılmaz. Bu yüzden kesinlikle ama kesinlikle bebekler ortak kullanılan umumi kaplıca sularına sokulmamalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın kaplıca sularında yapmış olduğu hijyen kontrolü yalnızca ruhsat sahibi olan işletmelerde denetim altında olmaktadır. Bundan dolayı herhangi gibi bir işletmeye gitmeden önce işletme ruhsatına sahip olup olmadığına kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bebeğinizi mümkün olursa eğer odanızda ya da özel aile banyolarında bulunan kaplıca suyuna sokunuz. Bebeklerin kaplıca ortamlarında mikrop kapması ve bunun sonucunda hastalanması daha kolay olmaktadır. İçerisinde bulundurduğu çeşit çeşit minerallerden dolayı, eğer ki bebek kaplıca suyunu farkında olmadan içerse, bebeğe ağır gelebilmektedir. Yetişkin olan insanlar kadar termal ısı kontrolüne sahip değildir bebekler. Ayrıca soğuk ve sıcak olan ortamlara adapte olmaları daha geç olmaktadır. Bu yüzden bebeklerde hipertermi ve hipotermi oluşma tehlikesi çok daha yüksek olmaktadır.Beyin için oldukça zararlı olan hipetermi, sıcak çarpması riskini meydana getirir.

Kaplıcaların Cilde Faydaları Nelerdir?

Kaplıcaların cilt üzerindeki faydaları şunlar olmaktadır; ciltte bulunan toksinlerin atılması, cildi besleyip derinden nemlenmesine olanak sağlaması, ödem attırır, akne ya da egzama gibi sorunların tedavisinde olumlu bir etki sağlar, çatlak ve kuru olan yeteri kadar nemlenmemiş bir cildin yumuşamasını sağlar ve selülit bulunan alanların iyileşmesi sağlar.

Cilt için oldukça faydalı olan kaplıca suları, cilt bakımında çok iyi etkilere sahip olmaktadır. Kaplıca suyu vücuttaki toksinleri, yoğun bir biçimde terleme yaparak atılmasına sebep olur. Böylelikle kadifemsi ve pürüzsüz bir görünüşe sahip olur cildiniz. Cildin beslenmesi ve nemlenmesi de kaplıca suyunun içerisinde bulunan çeşitli mineraller sayesinde sağlanır. Bunun sayesinde de ciltteki kuruluk ve çatlaklık giderilir. Tonik görevi de görebilen kaplıca suyu, cildi derinlemesine temizlemektedir. Selülit tedavisinde de kullanılmaktadır çünkü kan dolaşımını hızlandırıp, selülit oluşumunu engeller.

Kaplıca Suyu İçilir Mi?

Her kaplıcanın suyu içilebilir özelliğine sahip olmamaktadır. Ancak içilebilir özelliklere sahip olan kaplıca suları bulunmaktadır. Bu içilebilir olan termal sular, ürüner sistemde yer alan hastalıkların giderilmesi için oldukça etkili olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu olan kişilerin içilebilir kaplıca sularını içmesi iyi gelmektedir. Ayrıca, böbrek taşı düşürmek için içilebilir özellikli kaplıca sularını içmek oldukça yardımcı olacaktır. Kabızlık durumuna da iyi gelmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir